Juhokórejský prezident nariadil stiahnutie vojenských jednotiek, pokus o prevrat ostal neúspešným

  • Prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo na ochranu ústavného poriadku a bezpečnosti
  • Opozíciu označil za protištátnu a obvinil ju z ochromenia parlamentu
South_Korea_Martial_Law935506092442
TASR/AP Photo/Lee Jin-man
  • Prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo na ochranu ústavného poriadku a bezpečnosti
  • Opozíciu označil za protištátnu a obvinil ju z ochromenia parlamentu

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol v neohlásenom nočnom televíznom prejave oznámil vyhlásenie stanného práva. Svoj krok obhajoval ako nutnosť na ochranu ústavného poriadku a bezpečnosti občanov, informuje CNN.

Opozíciu, konkrétne Demokratickú stranu (DPK), obvinil z protištátnych aktivít a spolupráce so Severnou Kóreou. „Vyhlasujem stanné právo na ochranu slobodnej Kórejskej republiky pred proseverokórejskými protištátnymi silami,“ vyhlásil Jun.

Kritika opozície a politické napätie

Jun Sok-jol tvrdí, že opozičné aktivity „paralyzovali štátne záležitosti“ a označil Národné zhromaždenie za „hniezdo zločincov“. Okrem toho obvinil opozíciu zo snahy podkopať demokratický systém a vytvoriť chaos, ktorý ohrozuje verejnú bezpečnosť a stabilitu krajiny, dodáva TASR.

„Krajina je na pokraji kolapsu,“ varoval prezident. Predseda DPK I Če-mjong tento krok označil za protiústavný a vyzval občanov na protesty: „V krajine budú vládnuť tanky a obrnené vozidlá. Ekonomika Južnej Kórey nenahraditeľne skolabuje.“

Politický konflikt o rozpočet

Stanné právo prichádza uprostred sporov o štátny rozpočet medzi prezidentovou stranou Sila ľudu (PPP) a opozíciou, ktorá má väčšinu v parlamente.

Opozícia žiada zníženie výdavkov, čo prezident označil za „ohrozenie základného fungovania štátnej správy“. Tento konflikt podčiarkuje pretrvávajúce politické napätie a neochotu strán spolupracovať.

Obavy o demokraciu

Južná Kórea je od 80. rokov minulého storočia považovaná za demokraciu, no tento krok prezidenta vyvoláva otázky o jej ďalšom smerovaní. Historicky mala krajina skúsenosti s autoritárskymi lídrami, čo zvyšuje obavy o budúcnosť demokratických inštitúcií.

„Stanné právo je dočasným opatrením na obnovenie poriadku a ochranu demokracie,“ tvrdí prezident Jun.

Chcú hlavu prezidenta

Juhokórejská opozícia podala návrh na odvolanie prezidenta Jun Sok-jola, píše ČT24. Dôvodom je spomínané zavedenie šesťhodinového stanného práva, ktoré prezident zrušil až po intervencii parlamentu. O osude hlavy štátu by sa mohlo rozhodovať už v najbližší piatok (6. decembra).

Demokratická strana, ktorá disponuje väčšinou v zákonodarnom zbore, označila prezidentov krok za porušenie ústavných a demokratických princípov. Strana už predtým varovala, že ak Jun dobrovoľne neodstúpi z funkcie, pristúpi k jeho odvolaniu. Situácia vyvolala rozsiahlu vlnu odporu. Kórejská odborová konfederácia, najväčší odborový zväz v krajine združujúci 1,2 milióna členov, označila konanie prezidenta za „iracionálne a nedemokratické“.

V reakcii na vzniknutú situáciu vyhlásila časovo neobmedzený generálny štrajk, ktorý má pokračovať až do prezidentovho odstúpenia. Prezidentská kancelária však trvá na svojom stanovisku. Podľa jej vyjadrenia bolo vyhlásenie stanného práva v súlade s ústavou, pričom zdôrazňuje, že poslancom nebol obmedzený prístup do parlamentu.

Hrozia podaním demisie

Podľa denníka Čoson Ilbo sa jej členovia chystajú podať hromadnú demisiu. Informáciu prináša TASR na základe agentúry Reuters a AFP. Najsilnejšia opozičná strana (Demokratická strana) oznámila podanie žaloby nielen na prezidenta, ale aj na ďalších vysokopostavených bezpečnostných činiteľov.

„Podáme žalobu pre povstanie na kľúčových predstaviteľov armády a polície, ktorí boli do incidentu zapojení, napríklad veliteľa stanného práva a policajného prezidenta,“ uvádza sa vo vyhlásení strany.

Demokrati zároveň avizujú úmysel iniciovať ústavnú žalobu na prezidenta. Premiér Han Tok-su má podľa informácií Čoson Ilbo naplánované stretnutie s vedením vládnej strany Sila ľudu (PPP) a prezidentovými asistentmi na 14.00 miestneho času (6.00 SEČ). 

SITUÁCIU SLEDUJEME NAŽIVO:

21:29 – Prezident Yoon Suk Yeol naznačil, že má v úmysle ustúpiť od nastolenia stanného práva, niekoľko hodín po tom, čo vyvolal politickú krízu, informuje Financial Times.

21:00 – Prezident Yoon Suk Yeol nariadil stiahnutie vojenských jednotiek.

18:01 – Izraelské veľvyslanectvo v Južnej Kórei odporúča Izraelčanom v krajine, aby sa vyhýbali verejným miestam po tom, ako prezident Yoon Suk Yeol vyhlásil stanné právo

18:00 – Šéf tokijskej kancelárie denníka Washington Post tvrdí, že vojenské vedenie Kórejskej republiky uvádza, že stanné právo bude platiť, kým ho prezident nezruší.

17:30 – Armáda podľa informácií a videí zdieľaných na sociálnych sieťach opúšťa parlament.

17:10 – Národné zhromaždenie prijalo „Rezolúciu o zrušení stanného práva“ s jednomyseľným súhlasom všetkých 190 prítomných poslancov.

17:05 – Vládne sily násilne vstupujú do Národného zhromaždenia z viacerých vstupných bodov, podľa živých záberov.

17:02 – Vojenské sily postupujú k budove Národného zhromaždenia a nad budovou zhromaždenia (rozumej parlamentu) boli spozorované vrtuľníky.

17:00 – Prístup do budovy Národného zhromaždenia je pre poslancov a zamestnancov úplne obmedzený.

 

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN, TASR, X/Faytuks, Times of Israel, Financial Times, CT24

Najnovšie videá

Trendové videá