Juhokórejský prezident nariadil stiahnutie vojenských jednotiek, pokus o prevrat ostal neúspešným
- Prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo na ochranu ústavného poriadku a bezpečnosti
- Opozíciu označil za protištátnu a obvinil ju z ochromenia parlamentu
- Prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo na ochranu ústavného poriadku a bezpečnosti
- Opozíciu označil za protištátnu a obvinil ju z ochromenia parlamentu
Juhokórejský prezident Jun Sok-jol v neohlásenom nočnom televíznom prejave oznámil vyhlásenie stanného práva. Svoj krok obhajoval ako nutnosť na ochranu ústavného poriadku a bezpečnosti občanov, informuje CNN.
Opozíciu, konkrétne Demokratickú stranu (DPK), obvinil z protištátnych aktivít a spolupráce so Severnou Kóreou. „Vyhlasujem stanné právo na ochranu slobodnej Kórejskej republiky pred proseverokórejskými protištátnymi silami,“ vyhlásil Jun.
Kritika opozície a politické napätie
Jun Sok-jol tvrdí, že opozičné aktivity „paralyzovali štátne záležitosti“ a označil Národné zhromaždenie za „hniezdo zločincov“. Okrem toho obvinil opozíciu zo snahy podkopať demokratický systém a vytvoriť chaos, ktorý ohrozuje verejnú bezpečnosť a stabilitu krajiny, dodáva TASR.
„Krajina je na pokraji kolapsu,“ varoval prezident. Predseda DPK I Če-mjong tento krok označil za protiústavný a vyzval občanov na protesty: „V krajine budú vládnuť tanky a obrnené vozidlá. Ekonomika Južnej Kórey nenahraditeľne skolabuje.“
Politický konflikt o rozpočet
Stanné právo prichádza uprostred sporov o štátny rozpočet medzi prezidentovou stranou Sila ľudu (PPP) a opozíciou, ktorá má väčšinu v parlamente.
Opozícia žiada zníženie výdavkov, čo prezident označil za „ohrozenie základného fungovania štátnej správy“. Tento konflikt podčiarkuje pretrvávajúce politické napätie a neochotu strán spolupracovať.
Obavy o demokraciu
Južná Kórea je od 80. rokov minulého storočia považovaná za demokraciu, no tento krok prezidenta vyvoláva otázky o jej ďalšom smerovaní. Historicky mala krajina skúsenosti s autoritárskymi lídrami, čo zvyšuje obavy o budúcnosť demokratických inštitúcií.
„Stanné právo je dočasným opatrením na obnovenie poriadku a ochranu demokracie,“ tvrdí prezident Jun.
Chcú hlavu prezidenta
Juhokórejská opozícia podala návrh na odvolanie prezidenta Jun Sok-jola, píše ČT24. Dôvodom je spomínané zavedenie šesťhodinového stanného práva, ktoré prezident zrušil až po intervencii parlamentu. O osude hlavy štátu by sa mohlo rozhodovať už v najbližší piatok (6. decembra).
Demokratická strana, ktorá disponuje väčšinou v zákonodarnom zbore, označila prezidentov krok za porušenie ústavných a demokratických princípov. Strana už predtým varovala, že ak Jun dobrovoľne neodstúpi z funkcie, pristúpi k jeho odvolaniu. Situácia vyvolala rozsiahlu vlnu odporu. Kórejská odborová konfederácia, najväčší odborový zväz v krajine združujúci 1,2 milióna členov, označila konanie prezidenta za „iracionálne a nedemokratické“.
V reakcii na vzniknutú situáciu vyhlásila časovo neobmedzený generálny štrajk, ktorý má pokračovať až do prezidentovho odstúpenia. Prezidentská kancelária však trvá na svojom stanovisku. Podľa jej vyjadrenia bolo vyhlásenie stanného práva v súlade s ústavou, pričom zdôrazňuje, že poslancom nebol obmedzený prístup do parlamentu.
Hrozia podaním demisie
Podľa denníka Čoson Ilbo sa jej členovia chystajú podať hromadnú demisiu. Informáciu prináša TASR na základe agentúry Reuters a AFP. Najsilnejšia opozičná strana (Demokratická strana) oznámila podanie žaloby nielen na prezidenta, ale aj na ďalších vysokopostavených bezpečnostných činiteľov.
„Podáme žalobu pre povstanie na kľúčových predstaviteľov armády a polície, ktorí boli do incidentu zapojení, napríklad veliteľa stanného práva a policajného prezidenta,“ uvádza sa vo vyhlásení strany.
Demokrati zároveň avizujú úmysel iniciovať ústavnú žalobu na prezidenta. Premiér Han Tok-su má podľa informácií Čoson Ilbo naplánované stretnutie s vedením vládnej strany Sila ľudu (PPP) a prezidentovými asistentmi na 14.00 miestneho času (6.00 SEČ).
SITUÁCIU SLEDUJEME NAŽIVO:
21:29 – Prezident Yoon Suk Yeol naznačil, že má v úmysle ustúpiť od nastolenia stanného práva, niekoľko hodín po tom, čo vyvolal politickú krízu, informuje Financial Times.
21:00 – Prezident Yoon Suk Yeol nariadil stiahnutie vojenských jednotiek.
18:01 – Izraelské veľvyslanectvo v Južnej Kórei odporúča Izraelčanom v krajine, aby sa vyhýbali verejným miestam po tom, ako prezident Yoon Suk Yeol vyhlásil stanné právo
18:00 – Šéf tokijskej kancelárie denníka Washington Post tvrdí, že vojenské vedenie Kórejskej republiky uvádza, že stanné právo bude platiť, kým ho prezident nezruší.
17:30 – Armáda podľa informácií a videí zdieľaných na sociálnych sieťach opúšťa parlament.
🇰🇷 Seoul: Footage of troops/law enforcement leaving the National Assembly. pic.twitter.com/7kV7XsPr5B
— Faytuks Network (@FaytuksNetwork) December 3, 2024
17:10 – Národné zhromaždenie prijalo „Rezolúciu o zrušení stanného práva“ s jednomyseľným súhlasom všetkých 190 prítomných poslancov.
Absolutely unbelievable and crazy scenes as South Korean lawmakers and their staff barricade the parliament building against ‚martial law troops‘ attempting to clear the building before the parliament could unanimously vote to revoke the declaration of martial law (now done). pic.twitter.com/gE23a9Qwe4
— Nathan Ruser (@Nrg8000) December 3, 2024
17:05 – Vládne sily násilne vstupujú do Národného zhromaždenia z viacerých vstupných bodov, podľa živých záberov.
🇰🇷 Seoul: Government forces are forcibly entering the National Assembly from multiple ingress points, per live footage. pic.twitter.com/Jx5inpvnlG
— Faytuks Network (@FaytuksNetwork) December 3, 2024
17:02 – Vojenské sily postupujú k budove Národného zhromaždenia a nad budovou zhromaždenia (rozumej parlamentu) boli spozorované vrtuľníky.
17:00 – Prístup do budovy Národného zhromaždenia je pre poslancov a zamestnancov úplne obmedzený.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNN, TASR, X/Faytuks, Times of Israel, Financial Times, CT24