Juraj a Vlado si otvorili originálny food truck, v ktorom experimentujú s pouličným jedlom

  • Už pár mesiacov môžeme v uliciach Bratislavy stretávať nový food truck Ponk Ulice
  • Juraj a Vlado vám v ňom naservírujú mäsové sendviče, domáce cestoviny, talianske špeciality aj „bubble waffle"
  • Obaja majú skúsenosti v kvalitnou gastro scénou, k spoločnému projektu ich naviedla firma, ktorá im ukázala, ako gastro biznis robiť nechcú
yuy
Ponk Ulice (FB)
  • Už pár mesiacov môžeme v uliciach Bratislavy stretávať nový food truck Ponk Ulice
  • Juraj a Vlado vám v ňom naservírujú mäsové sendviče, domáce cestoviny, talianske špeciality aj „bubble waffle"
  • Obaja majú skúsenosti v kvalitnou gastro scénou, k spoločnému projektu ich naviedla firma, ktorá im ukázala, ako gastro biznis robiť nechcú

Kto stojí za food truckom Ponk Ulice? Ste vyučení kuchári alebo „iba“ nadšenci dobrého jedla?

Za týmto projektom stoja „nadšenci“ s pätnásťročnou praxou v gastronómii a s výučnými listami. Juraj pôvodne pracoval ako čašník a barman, neskôr nadobudol skúsenosti s „Fine Dinning“ scénou a pôsobil v bratislavskej reštaurácii Fou Zoo. Ja (Vlado) som kuchár, ktorý si svoje roky odkrútil na stážach v Anglicku, Francúzsku a Rakúsku. V Bristole som s kamarátom vlastnil kaviareň a pekáreň. O pár rokov neskôr som sa však rozhodol vrátiť späť na Slovensko, aby som ukázal, že aj doma vieme robiť dobré gastro. S Jurajom som sa spoznal vo firme, ktorá nám ukázala, ako gastro biznis robiť nechceme. Odvtedy sa ťaháme po mestách s naším modrým autom.

Váš food truck sa objavuje v uliciach Bratislavy zatiaľ iba pol roka. Ako ste začínali?

Začiatky boli ťažšie ako sme si mysleli. Prvotná idea bola postaviť food truck, ktorý bude odrážať to, akí sme a čo chceme robiť. To znamená pripravovať jedlo, ktoré je rozmanité, pestré a dobré, no nie strojené ako v niektorých reštauráciách. Krátko nato sme začali s naším autom vyrážať do bratislavských ulíc, aby sme zistili, ako zareaguje slovenské publikum. Prišli sme však na to, že Slováci food truckom ešte nedôverujú tak, ako je tomu napríklad v New Yorku či Londýne. Postupne si nás však začali všímať a pomohlo nám aj množstvo akcií, na ktoré chodíme. Sme však na trhu ešte len veľmi krátko na to, aby sme si mohli povedať, že sme úspešní. No robíme všetko preto, aby sme sa úspešnou firmou stali.

zdroj: Ponk Ulice

Prečo by si hladný Bratislavčan mal z tak širokej ponuky pouličných jedál vybrať práve Vás?

Ja nehovorím, čo by si mal vybrať a čo nie. Nikdy netvrdíme, že my sme tí najlepší. Čo však vieme je to, že keď človek pristúpi k nášmu okienku, zakaždým odíde spokojný, či už si dá cestoviny, šalát, wafflu alebo sandwich. Produkty vznikajú našimi rukami a v našej centrálnej kuchyni, a tak vždy presne vieme, čo obsahujú. Snažíme sa zakaždým vyhovieť zákazníkovi a dokážeme aj narýchlo vyskladať niečo, čo nie je v ponuke.

V ponuke máte rôzne jedlá od ciabatty cez cestoviny až po waffle. Máte však nejakú vlastnú špecialitu, ktorú neponúka žiadna iná streetfoodová prevádzka v Bratislave?

Myslím, že všetko, čo ponúkame, je tak trochu originálne a špeciálne. Ešte som na Slovensku nevidel food truck, v ktorom by ručne robili vlastné cestoviny aj omáčky. To isté platí aj pre naše hong-kongské waffle. Nikde inde som ich neregistroval, no krátko po tom, čo s nami Gurmáni ulice urobili krátky rozhovor sa začali objavovať ako huby po daždi. Výnimočné sú aj naše sandwiche. Tie obsahujú mäso, ktoré prechádza až pätnásťhodinovou tepelnou úpravou. Verím, že originalita je u nás viac ako na mieste.

zdroj: Ponk Ulice

Veľkú časť Vašej ponuky tvoria jedlá talianskej kuchyne ako porchetta či domáce cestoviny. Prečo ste si napokon nezaložili čisto „taliansky“ food truck?

Nechceme sa na nič linkovať, milujeme kuchyňu takú, aká je a radi sa s jedlom hráme. Zbožňujeme kombinovať rôzne kuchyne a chute, napríklad naše Pastrami s wasabi majonézou spája židovskú a ázijskú kuchyňu. Založiť taliansky food truck by bolo možno štýlové, ale aj obmedzujúce.

Ako ste prišli na nápad urobiť z cestovín streetfoodové jedlo?

Na to už prišli ľudia dávno pred nami. My sme chceli iba našej krajine ukázať, že pouličné jedlo nemusí nutne znamenať „vopcháčik“ či mastnú cigánsku v žemli. Veľa stánkov či food truckov ponúka napríklad párance či halušky, aj to sú cestoviny.

Kde ste sa naučili pripravovať tieto jedlá?

Ja som sa veľa naučil od talianskych trattorií, francúzskych bistier a „brasseries“. V tých, v ktorých som pracoval som získal veľa cenných rád od kolegov, ktorí mi vysvetlili, čo robiť, aby jedlo bolo čo najautentickejšie. Juraj si prešiel kvalitnou školou a má veľa skúseností. Väčšinou sa teda dopracujeme ku skvelému výsledku.

zdroj: Ponk Ulice

Čo by ste vedeli povedať o kvalite Vašich surovín?

Mäso, ktoré používame väčšinou pochádza od poctivých slovenských mäsiarov. Výnimkou je napríklad hovädzie, ktoré občas dovážame z Rakúska a je veľmi kvalitné. Rovnako používame výlučne sezónnu a čerstvú zeleninu. V zime je to zložitejšie, no aj tak sa snažíme, aby naše produkty boli čo najkvalitnejšie.

Vidieť Vás môžeme vždy na inom mieste v Bratislave, ale aj v iných slovenských mestách. Ako na Vaše jedlo reagujú ľudia z rôznych častí Slovenska? Na akých akciách sa Vám darí najlepšie?

Darí sa nám v podstate všade. Ľudia reagujú naozaj úžasne a to aj napriek tomu, že veľakrát nevedia, čo kupujú. Porchetta väčšine ľudí veľa nehovorí, ale keď im vysvetlíme, že ide o rozpadávajúci sa bôčik s pestom, citrónom a rukolou, nemajú zábrany, či už sú to ľudia z Medzilaboriec alebo Bratislavy. Dobré jedlo sa predáva vždy a všade.

Food trucky ako Vegan Kiosk či NY City Corner majú svoje stále miesto na Kamennom námestí. Nebolo by aj pre Vás výhodnejšie, keby Vaši zákazníci vždy vedeli, kde vás nájdu?

Samozrejme, už dlho hľadáme nejaké teplé miestečko pre náš food truck, no nie je to jednoduchá záležitosť, a to nehovorím len o financiách. Ale nezúfame, snáď sa čoskoro niečo nájde aj pre náš Ponk.

zdroj: Ponk Ulice

Je vaším cieľom kamenná prevádzka?

Naším cieľom je to, aby nám práca prinášala radosť a aby sme dokázali uspokojiť chuťové poháriky ľudí aj na tomto preplnenom trhu. Zatiaľ nám to ide lepšie, ako sme si mysleli. Ak sa podmienky zmenia a budeme musieť uvažovať o kamennej prevádzke, urobíme všetko pre to, aby sme to dotiahli do konca.

Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí si pod pojmom „pouličné jedlo“ predstavia iba hot dog či nudný hamburger?

Nemôžeme ľuďom diktovať, čo majú jesť a čo nie. Míňajú svoje ťažko zarobené peniaze, tak musia sami najlepšie vedieť, do čoho ich chcú investovať. Ale jedno je isté, život je príliš krátky na to, aby ľudia jedli z food truckov len burgre a hot dogy.

 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá