Juraj Karpiš: Nakupovať kilá ryže a múky je úplne v poriadku, smejem sa z tých, čo to zosmiešňujú
- Juraj Karpiš hovorí o koronavíruse, ale aj o tom, prečo schvaľuje nakupovanie desiatok kíl trvanlivých potravín
- Problém by mal byť s likviditou, ľudia budú mať tendenciu predávať a nie kupovať
- Juraj Karpiš hovorí o koronavíruse, ale aj o tom, prečo schvaľuje nakupovanie desiatok kíl trvanlivých potravín
- Problém by mal byť s likviditou, ľudia budú mať tendenciu predávať a nie kupovať
Známy slovenský ekonóm a šéf analytického centra INESS sa na YouTube vyjadril ku koronavírusu a možným opatreniam. Podľa jeho slov nemôžeme mať nikdy pocit, že štát nás zachráni. Podľa neho sa musíme zachrániť sami a keď sa štát zobudí, tak tomu trošku pomôže.
Juraj Karpiš si myslí, že sú dve cesty, ktorými sa môžeme vydať. Prvou je tá osobná, čo môže urobiť jednotlivec, ak zlyhá infraštruktúra. Podľa Karpiša sa voči tomuto dá najľahšie poistiť nákupom trvanlivých potravín a základných potrieb.
„Naše elity idú cestou zosmiešňovania toho nakupovania, mne to príde absurdné a ja sa smejem z tých, ktorí to zosmiešňujú,“ hovorí Karpiš vo svojom videu.
Šéf INESSU zároveň hovorí, že väčšina ľudí začne panikáriť, až keď sa začnú míňať nemocničné kapacity v ich regióne. Firmy sa začnú chystať, až keď zaznamenajú prepad objednávok. Investori panikária, keď sa zverejnia zlé, oficiálne ekonomické čísla. Recesia 2020 je pravdepodobná, riziko krízy stúpa.
„Treba mať na pamäti, že cieľom nie je čo najpresnejšie predpovedať budúcnosť, ale ju čo najlepšie prežiť. Je ľahšie, lacnejšie a bezpečnejšie pripraviť sa predtým, než to budú skúšať všetci. Než nás k zmene donúti prostredie,“ píše pod videom.
Panika nastane, až keď sa všetci rozhodnú nakupovať
Ekonóm ďalej hovorí, že nákup trvanlivých potravín je úplne v poriadku a je to vlastne taká malá poistka pred štátom a jeho zlyhaním. Podľa Karpiša je to presne naopak a meniť peniaze za poistku je úplne v poriadku a má to význam.
Súčasne masové nakupovanie panikou nenazýva. Tá nastane až vtedy, keď sa zobudí väčšia časť obyvateľstva, všetci sa stretnú v obchode a začnú to tam naraz vykupovať. Práve preto by sme mali podľa Karpiša predísť panike tým, že budeme postupne zaťažovať dodávateľský systém.
„Príde mi nezmysel nekúpiť si 10 kilogramov ryže za 10 eur, lebo tam vidím poistku toho, že keď nejaký úradník spanikári a zavrie vašu oblasť, tak nezostaneme pár dní hladní,“ hovorí ekonóm.
Podľa neho by sme sa mali pripraviť na zhoršenie ekonomickej situácie a ľudia by sa mali zamyslieť nad svojimi príjmami. Rezerva je súčasťou plánu a mala by byť minimálne 6 mesiacov. Ľudia budú mať tendenciu skôr predávať a problémy nastanú s likviditou.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska