Juraj Karpiš: Zlato nie je nástrojom na zbohatnutie, ale je jedným zo spôsobov uchovania bohatstva (ROZHOVOR)
- Juraj Karpiš v rozhovore pre Startitup vysvetľuje, akú rolu zohráva zlato v investičnom svete
- Ako sám tvrdí, zlato nie je investícia, rovnako ako by ňou podla neho nemal byť Bitcoin
- Dôstojný dôchodok sa vraj dá zabezpečiť aj bez štátneho systému
- Juraj Karpiš v rozhovore pre Startitup vysvetľuje, akú rolu zohráva zlato v investičnom svete
- Ako sám tvrdí, zlato nie je investícia, rovnako ako by ňou podla neho nemal byť Bitcoin
- Dôstojný dôchodok sa vraj dá zabezpečiť aj bez štátneho systému
Zlato si ľudia cenili už pred tisíckami rokov a cenia si ho dodnes. Aj tak o ňom koluje nespočetné množstvo mýtov, väčšina z nás zrejme netuší, na aké investície sa hodí a pre koho je zlato ideálne. Je zlato vôbec investíciou? Oplatí sa ho nakúpiť? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky prináša najnovšia kniha Juraja Karpiša Ako na zlato – peniaze pre neveriacich.
Spoluzakladateľ INESS a autor bestselleru Zlé peniaze nám o najnovšej knihe porozprával v rozhovore.
Je zlato stále dobrou investíciou? Mám pocit, že dnes viac hovoríme o kryptomenách, než o historicky silnom zlate.
Ako píšem v mojej novej knihe „Ako na zlato – peniaze pre neveriacich“, zlato je poistka voči plytkému a hlbokému riziku. Plytké riziko sú cenové pohyby iných aktív v majetku. Pohyb ceny zlata nie je korelovaný s akciami, preto je vzácnym nástrojom na znižovanie rizika portfólia.
Hlboké riziko pramení z možnosti, že sa trhy alebo banky na niekoľko dní alebo týždňov vôbec neotvoria. Zlato bolo a bude, v čase bankrotu štátov, rozpadu menových únií alebo vojny, žiadanými peniazmi.
Je teda zlato dobrou investíciou?
Zlato si neradno pliesť s investíciou, akou sú akcie, nehnuteľnosť na prenájom alebo pole. Zlato je len iným druhom peňazí a za držanie peňazí človek, v normálnych časoch, nedostáva dividendy, úrok ani nájom.
Takže vlastniť zlato nie je ani investíciou, je to len „účet“, ktorý nie je v banke ani doma pod vankúšom.
Za služby likvidity sa, ako pri eurách, tak aj pri zlate, platí ušlým výnosom. Tu nejde o slovičkárenie.
Kto si pletie zlato s investíciou, ten bude mať nerealistické očakávania, zlý spánok a nižší dôchodok. Zlato nie je nástrojom na zbohatnutie, ale len jedným zo spôsobov uchovania bohatstva.
Dokážu si aj mladí ľudia do budúcna pomôcť vlastnením určitého množstva zlata?
Optimálne zloženie majetku mladého človeka bez záväzkov, a staršieho človeka s rodinou, sa líšia.
Mladí by mali viac experimentovať a sú schopní tolerovať viac rizika. Zlato by ale mal mať každý, kto je schopný aspoň niečo usporiť a vytvoriť si nejakú finančnú rezervu. Otázka je koľko.
Dnes sú módou kryptomeny. Asi nikdy nebola doba, ktorá by im priala viac. Ako to vnímate?
Áno, u mladých je stále „hype“ okolo kryptomien. V niečom sú oba druhy aktív podobné, v niektorých charakteristikách sa líšia.
Bitcoin nie je, podobne ako zlato, centrálne riadený a nevedia ho vyrábať, teda ani zneužívať politici alebo finančníci.
Je Bitcoin lepšia investícia ako zlato?
Ani Bitcoin nie je investícia, ale znova len iná forma peňazí. Čiže rovnako ako od zlata od neho nemožno očakávať výnos v podobe dividendy alebo úroku.
Kým zlato sa používa ako peniaze tisíce rokov, Bitcoin ani nie pätnásť. V Bitcoine je preto výrazne viac rizika a neistoty. To súvisí s jeho budúcnosťou, no vidíme, že niekedy má viac potenciálneho zhodnotenia, ak mu to nakoniec vyjde a stane sa obľúbeným peňažným aktívom.
Často hovoríte, že zlato je poistka proti zlým krokom politikov. Prečo? Akým zlým krokom?
Posledných 20 rokov je riešením takmer každého problému v ekonomike tlačenie nových peňazí centrálnou bankou.
Pandémia vytváranie nových peňazí ešte zrýchlila a momentálne testujeme, kde sú limity systému, v ktorom sú bubliny, kopa dlhu a podnikov či domácností závislých na nových peniazoch.
Zlato sa však tlačiť nedá…
Presne tak, hoci alchymisti to skúšali stáročia. Preto zlato funguje a uchováva si svoju hodnotu v zlých scenároch. Nedá sa falšovať a množiť v centrálnych bankách na požiadanie.
Keď sa vytratí viera v schopnosť štátov splácať svoje dlhy, stratí sa viera aj v štátne, zlé peniaze a dariť sa bude zlatu – peniazom pre neveriacich. Ja dúfam, že sa to v mojom živote nestane. Ale dúfanie nie je dobrá stratégia.
Ako najlepšie teda investovať do zlata, ak sa pre neho rozhodnem? Dá sa to aj z normálneho slovenského platu?
Zlato nie je dobré nakupovať impulzívne, v jeden moment dať všetky žetóny na stôl.
Lepšou stratégiou je postupné sporenie na vopred stanovené percento majetku, čo môže pomôcť vyhnúť sa drahým vrcholom.
Takže je lepšie počkať, šetriť a nakupovať v malom?
Menšie zlaté investičné produkty mávajú vyššiu prirážku, preto je niekedy lepšou stratégiou počkať, kým si človek nasporí napríklad na uncový produkt a potom realizovať nákup.
Koľko má mať človek zlata v majetku, závisí od jeho životnej situácie, veku, majetku, plánov. Čím viac rizika má človek v majetku, tým viac zlata je vhodné zaradiť na jeho čiastočnú neutralizáciu.
Kde nakúpiť zlato? U bežných brokerov, alebo radšej u obchodníkov, ktorí ponúkajú fyzické investičné zlato a mince?
Na poistenie voči hlbokému riziku sú vhodnejšie fyzické produkty, napríklad investičné mince. V Európe sú napríklad najpopulárnejšie mince Rakúskej mincovne (Münze Österreich) ktoré na nich majú viedenských filharmonikov.
Špekulovanie na zlate cez finančnú páku nie je iná liga, ale úplne iný a adrenalínový šport, ktorý nepraktizujem, a ani ho bežným ľuďom neodporúčam.
Ako si teda vybrať toho správneho predajcu investičného zlata a nenaletieť podvodníkom?
Pri výbere predajcu je dobré zistiť jeho reputáciu a ceny. Prirážku nad cenu obsiahnutého zlata si treba zistiť a porovnať s preselektovanou konkurenciou.
Kúpa papierového zlata, napríklad v podobe zlata držiaceho ETF alebo futures kontraktu, je síce z hľadiska transakčných nákladov o niečo lacnejšia, ale takéto zlato neplní funkciu poistenia voči tým horším scenárom, ako sú napríklad bankové prázdniny.
Zlato je historicky jedno z najhodnotnejších aktív. Akú mu predpovedáte budúcnosť?
Z dlhodobého hľadiska si bude uchovávať svoju hodnotu v porovnaní s inými vecami v ekonomike tak, ako to robilo posledné stáročia. V kratších horizontoch bude jeho cena ovplyvnená tým, ako veľmi sa nebude dariť zlým peniazom a centrálnym bankárom.
Čím viac optimizmu a dôvery vo finančnom systéme, tým menej dopytu po zlate, a naopak. Ekonomika a štáty sú dnes už závislé na poddajných centrálnych bankároch a ich tlačiarňach, čo neveští nič dobré pre zlé peniaze a naopak zintenzívňuje dopyt po zlate.
Často hovoríte o „zlých“ peniazoch. Prečo sú zlé a ovplyvňujú investičný trh?
Bitcoin, akcie, nehnuteľnosti, dlhopisy, zlato… všetko rastie napriek tomu, že ľudia minulý rok menej pracovali a vyprodukovali. To je neklamný znak toho, že za týmto rastom sú zlé peniaze, ktoré strácajú hodnotu.
Často sa hovorí o diverzifikácii svojho investičného portfólia. Ako ho správne nastaviť?
V prípade správy majetku netreba trpieť iracionálnou láskou ani nenávisťou voči žiadnemu užitočnému finančnému nástroju.
Diverzifikácia naprieč aktívami, ako sú akcie, nehnuteľnosti, zlato a rôzne iné peniaze, zabezpečí, že sa človek môže sústrediť v živote na dôležitejšie veci, ako sú grafy bitcoinu alebo investičné tutovky od expertov.
Ako sa podľa Vás najlepšie zabezpečiť tak, aby sme neboli závislí na štáte a štátnych dôchodkoch?
Mal by dodržiavať základné pravidlá finančnej hygieny. Neminúť viac, než zarobí, pravidelne sporiť a časť svojich úspor investovať do nízkonákladových štandardných pasívnych finančných nástrojov.
Ak má človek finančnú rezervu a diverzifikovaný sčasti investovaný majetok, mal by byť schopný na dôchodku žiť zo svojho kapitálu a nespoliehať sa na štátnu schému. Lebo nik nám za pár desaťročí nedá to, čo nám dnes vedia politici sľúbiť.
Ako vnímate Plán obnovy, teda peniaze ktoré štátom po pandemickej kríze dá Európska únia? Sme na ceste do Grécka?
Vnímam to ako zbytočné navýšenie už tak desivých dlhov krajín Európskej únie. Európska ekonomika nepotrebuje granty na politické projekty, ale dereguláciu a nižšie dane.
Plán obnovy a rozvoja na účet budúcich generácií, je presný opak. Dnešný dlh sú budúce vyššie dane, politizácia ekonomiky a tým ešte slabší ekonomický rast. Dlhmi a neefektívnymi projektami si prejedáme budúcnosť.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy