Južná Afrika zažila piatu vlnu Covidu aj napriek 97 % premorenosti. Pribudlo 145 nakazených
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 145
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 688
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 145
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 688
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 821 867, za predchádzajúci deň pribudlo 33 zaočkovaných. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 145 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 147 828, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 789 610 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 173 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 100.
„Na celom svete sa zaočkovalo viac ako 5 miliárd ľudí, čo predstavuje 67,5 % svetovej populácie. Očkovanie spustili takmer všetky krajiny sveta. Očkovanie preukázateľne zachránilo obrovské množstvo ľudských životov,“ informuje MZSR.
Vedci, ktorí sa podieľali na vývoji týchto vakcín, získavajú prestížne vedecké ocenenia. Naopak, nevidno žiadne dlhodobé vedľajšie účinky, genocídu ani depopuláciu, ktoré boli tak populárne na sociálnych sieťach, pripomína rezort zdravotníctva.
„Ak niekto, kto vám pred rokom rozprával o zadusení sa rúškami, o životu nebezpečných AG testoch alebo o smrtiacich vakcínach, dnes oduševnene zdieľa články o úplne inej téme, napríklad Donbas a Ukrajina, odporúčame maximálnu opatrnosť.“
Piata vlna v JAR
Juhoafrická republika zažila piatu vlnu pandémie COVID-19 a to aj napriek tomu, že 97 % obyvateľstva buď infekciu prekonalo, alebo sa dalo zaočkovať. Vedci tieto dáta získali na základe krvných výsledkov, ktorým sa podrobilo 3 395 vzoriek na začiatku roka. Informuje Bloomberg.
Štúdiu viedli Centrum DST-NRF Univerzity Stellenbosch a Národná krvná služba Južnej Afriky. Zistenia demonštrujú schopnosť variantu omikron infikovať tých, ktorí už majú ochranu pred chorobou. Ide najmä od subvarianty BA.4 a BA.5.
Napriek tomu, že podiel pozitívnych testov sa blížil k rekordnému dennému počtu prípadov, keď posledný nárast vrcholil, počet hospitalizácií bol výrazne pod predchádzajúcimi vlnami a bolo zaznamenaných relatívne málo úmrtí.
„Infekčný tlak omikronového variantu bol mimoriadne vysoký, čo spôsobilo taký výrazný nárast prevalencie v tomto relatívne zrelom štádiu epidémie,“ uviedli vedci.
S viac ako 100 000 oficiálne zaznamenanými úmrtiami je Južná Afrika krajinou, ktorú koronavírus v rámci Afriky zasiahol najviac. Pôvodný omikronový variant aj jeho subvarianty BA.4 a BA.5 boli identifikované prvýkrát v južnej Afrike. Krajina zaočkovala polovicu zo 40 miliónov dospelých.
Čína a Covid
Šanghajské úrady v stredu podniknú výrazné kroky smerom k opätovnému otvoreniu najväčšieho čínskeho mesta po dvojmesačnom lockdowne v súvislosti s COVID-19. Ako zástupcovia mesta oznámili počas utorkovej tlačovej konferencie, obnovia premávku autobusov a metra a tiež základné železničné spojenia so zvyškom Číny.
Čiastočne, a na dobrovoľnej báze, otvoria školy, pričom nákupné centrá, supermarkety či lekárne budú otvárať postupne s tým, že v nich nebude môcť byť viac ako 75 % kapacity.
Kiná a posilňovne zostanú zatvorené. Šanghaj v pondelok registroval 29 nových prípadov nákazy koronavírusom a pokračoval tak v stabilnom poklese z viac ako 20-tisíc denne v apríli.
Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, SITA, Bloomberg