K našej planéte dnes mieri obrovský asteroid. Podľa prvých predpovedí NASA mal zasiahnuť Zem
- NASA na jeseň 2023 predpovedala deštruktívnu zrážku asteroidu s planétou Zem
- Malo k nej dôjsť už tento rok na jar
- Asteroid obletí planétu už v pondelok
- NASA na jeseň 2023 predpovedala deštruktívnu zrážku asteroidu s planétou Zem
- Malo k nej dôjsť už tento rok na jar
- Asteroid obletí planétu už v pondelok
Hoci predpoveď NASA znela hrôzostrašne a mnohým ľuďom nahnala husiu kožu, teraz to vyzerá tak, že si môžeme pokojne vydýchnuť. Americká vesmírna agentúra NASA oznámila, že obrovský asteroid, ktorý mal spôsobiť veľkú katastrofu, sa v roku 2024 nezrazí so Zemou, informuje Wio News.
Vďaka pôvodnej správe, kde sa písalo o tom, že Zem zasiahne asteroid vo veľkosti lietadla, vznikla po celom svete vlna paniky. Asteroid s názvom 2007 FT3 mohol podľa predikcií 3. marca a neskôr aj 5. októbra naraziť do planéty Zem.
Stratený asteroid vyľakal masy ľudí
Asteroid 2007 FT3 je naozaj veľký, váži viac ako 54 miliónov ton. Po prvýkrát ho astronómovia spozorovali v roku 2007, ale asteroid z ničoho nič z teleskopu záhadne zmizol. Aj napriek tomu sa vedcom podarilo získať dosť informácií na to, aby posúdili jeho hrozbu pre našu Zem.
NASA potvrdila, že neustále monitoruje oblohu a snaží sa objavovať a sledovať asteroidy a objekty blízko Zeme, vrátane tých, ktoré sa môžu priblížiť až príliš blízko.
Ako čas plynul, NASA vyhlásila, že nie je dôvod na obavy. Ich prvotné predikcie sa totiž nenaplnia. V tomto storočí údajne zatiaľ nehrozí nijaké riziko stretu Zeme a asteroidu.
Mali by sme podľa odborníkov pochopiť, že vedci majú konkrétny spôsob, ako definujú blízke stretnutia asteroidov so Zemou. Ak objekt príde do vzdialenosti menšej ako 30 miliónov míľ od našej obežnej dráhy, považuje sa to za blízke stretnutie. To im pomáha rozlišovať medzi možnými nebezpečenstvami a tými stretmi, ktoré sú pre ľudstvo bez rizika.
Asteroid už raz spôsobil katastrofu
Strach z nárazu asteroidu 2007 FT3 podmieňujú fakty z minulosti. Zem už raz stret s asteroidom zažila, ale dopadlo to katastrofálne.
Asteroid Chicxulub, obrovský kamenný úlomok, veľký asi ako 10 kilometrov, ktorý na našu planétu narazil pred približne 66 miliónmi rokov, odštartoval nočnú moru. Pri tomto náraze, ktorý sa stal v oblasti dnešného Mexického polostrova Yucatán, sa stala obrovská tragédia.
Tento náraz spustil obdobie hromadného vymierania, kedy vyhynulo približne 75 % všetkých druhov na Zemi, vrátane slávnych dinosaurov. Táto katastrofa znamenala koniec obdobia kriedy a začiatok obdobia paleogénu.
Následky boli hrozivé. Náraz spustil obrovské požiare, ničivé vlny a do vzduchu sa dostalo obrovské množstvo energie, kamenia a prachu. To všetko spôsobilo globálne ochladenie a doslova prevrátilo život na planéte hore nohami.
Dôsledkom nárazu vznikol tiež obrovský kráter, ktorý sa nazýva Chicxulubský kráter. Je ukrytý pod Mexickým polostrovom Yucatán a Mexickým zálivom. Jeho priemer sa odhaduje na približne 180 kilometrov.
Budúce hrozby
NASA sleduje, okrem iného, aj asteroid Bennu, menší objekt blízko Zeme, ktorý by sa údajne mohol zraziť s našou planétou v roku 2182. Existuje však malá šanca na to, že sa tak aj v skutočnosti stane. Táto možnosť závisí od toho, či Bennu prejde „gravitačným kľúčovým otvorom“ v roku 2135, čo by mohlo zmeniť jeho trajektóriu.
Ak by sa tak naozaj stalo, aj napriek svojej veľkosti by zrážka Bennu so zemou uvoľnila 1 200 megaton energie, čo je 24-krát silnejšia energia než akákoľvek človekom vyrobená jadrová zbraň, píše The Hill.
V minulom roku sa NASA podarilo zozbierať vzorky z asteroidu Bennu, ktorý je starý 4,5 miliardy rokov a obsahuje uhlík. Tento výskum by mohol vraj vedcom pomôcť objasniť, ako vznikol život na Zemi.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Wion News, AI, The Hill