K Slovensku sa blíži storočná povodeň. Susedná krajina evakuuje ľudí, pozor na Dunaj (PREDPOVEĎ)
- Dnes spadnú na našom území desiatky milimetrov zrážok
- Povodňová vlna z južného Nemecka sa bude šíriť po rieke Dunaj aj k Slovensku
- Dnes spadnú na našom území desiatky milimetrov zrážok
- Povodňová vlna z južného Nemecka sa bude šíriť po rieke Dunaj aj k Slovensku
Silný lejak, spôsobený tlakovou nížou, ktorá sa pomaly presúva z Česka do Poľska, naberá na sile. Očakáva sa, že dnes spadne veľké množstvo dažďa, čo ešte viac zhorší už aj tak zložitú situáciu.
Tlaková níž, ktorá sa momentálne nachádza nad Českou republikou, a ktorú nemeckí meteorológovia pomenovali QUIRINA, prináša intenzívne dažde. Ako informuje portál iMeteo.sk, táto níž včera ovplyvnila počasie aj u nás, keď studený front vyvolal búrky.
Situácia v západnom Česku a Nemecku je však ešte horšia. Za posledných niekoľko hodín tam napršalo veľa dažďa a dnes sa očakáva ďalších až 100 mm. Najhoršia situácia je v južnom Nemecku, kde museli evakuovať tisíce ľudí.
Hrozí 100-ročná povodeň
V Bádensku-Württembersku predpovedajú storočnú povodeň. Rýnsky tok už začal stúpať, čo v oblasti Karlsruhe spôsobilo obmedzenie lodnej dopravy.
Povodňové centrum v Bádensku-Württembersku vydalo varovanie pred záplavami. Prognózy ukazujú, že na východe kraja môžu nastať povodne, ktoré sa objavujú raz za 50 až 100 rokov. Najviac ohrozené sú regióny Horného Švábska, povodia Dunaja a Bodamského jazera, vrátane riek Schussen a Argen a prítokov Dunaja, Riss a Rot.
Podľa meteorológov sa na juhu Nemecka očakáva dvojnásobné množstvo mesačných zrážok v priebehu niekoľkých nasledujúcich hodín.
Dnes sa na západe Česka a juhu Nemecka očakávajú silné dažde. Kým na juhu Nemecka bude pršať, v centrálnej časti krajiny prídu silné búrky. Doposiaľ napadlo v priemere 50 až 80 mm dažďa. Podľa najnovších predpovedí by dážď mal prestať až v nedeľu, ale potom sa očakávajú búrky. V Bavorsku môže do nedeľného večera napadnúť ďalších 100 mm dažďa, a v oblasti Mníchova až 140 mm.
Takéto množstvo zrážok spôsobí, že sa rieky vylejú z brehov. Hladiny riek Rýn a Dunaj rýchlo stúpajú.
Povodňová vlna aj na Slovensku
Rieka Rýn odvádza vodu zo juhozápadu Nemecka, zatiaľ čo Dunaj preteká väčšinou južného Nemecka. Povodňová vlna z južného Nemecka sa tak dostane po Dunaji až k Slovensku.
Včera okolo poludnia boli zaznamenané prvé známky výdatných zrážok na Dunaji. Hladina rieky sa začína zvyšovať pod Devínom a čoskoro stúpne aj v Bratislave. Očakáva sa, že hladina Dunaja v Bratislave rýchlo vzrastie z ranných 430 cm na 500 cm.
Treba počítať s ďalším nárastom hladiny, čo súčasné hydrologické predpovede ešte neuvádzajú. Voda z južného Nemecka dorazí do Bratislavy za 2 až 3 dni. Silné dažde v Nemecku ovplyvnia Slovensko najskôr v druhej polovici pondelka.
Dobrou správou je, že zatiaľ čo v Nemecku prší intenzívne, na Morave sú zrážky miernejšie. Moravu spomíname preto, že v prípade silných dažďov v Česku by voda z tohto územia tiekla riekou Morava. Ak by sa povodňové vlny Dunaja a Moravy stretli pod Devínom, povodňová situácia na našom území by sa zhoršila.
Momentálne to vyzerá, že Dunaj zvládne situáciu. Hladina by mala presiahnuť 600 cm a možno dosiahne aj prvý povodňový stupeň. Dunaj sa môže na niektorých miestach vyliať, ale to nie je nič neobvyklé a výraznejšie protipovodňové opatrenia zatiaľ nie sú potrebné.
Aké počasie bude v nedeľu?
Druhý júnový deň prinesie podobné počasie ako ten prvý a ako posledné dva týždne. Ako informuje portál Počasie & Radar, vplyvom slabnúceho studeného frontu sa zvýši počet búrok a ich intenzita. Očakáva sa premenlivá oblačnosť, miestami sa obloha prechodne vyjasní, najmä na západe krajiny. Prehánky a búrky s občas zosilneným vetrom sa objavia v rôznych častiach Slovenska, a teda nikoho už neprekvapia.
Maximálne denné teploty zostanú nezmenené – na severe okolo 21 °C, na juhu okolo 26 °C. Minimálne nočné teploty tiež neprejavia žiadnu zmenu. V noci bude teplota stabilná, podobne ako počas uplynulých dní.
Celkovo sa očakáva, že počasie bude pokračovať v rovnako premenlivom a nestálom trende, ktorý pretrváva už viac ako dva týždne.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: iMeteo.sk, Počasie & Radar