K Zemi sa blíži obrovská geomagnetická búrka zo Slnka. Slovensku má priniesť nebeské divadlo
- Nedávno došlo na Slnku k masívnej erupcii
- Tá spôsobí geomagnetickú búrku
- Jej následkom môže byť polárna žiara na Slovensku

- Nedávno došlo na Slnku k masívnej erupcii
- Tá spôsobí geomagnetickú búrku
- Jej následkom môže byť polárna žiara na Slovensku
Len pred pár dňami došlo na Slnku k masívnej erupcii, ktorá bola klasifikovaná ako trieda X2.2. Táto erupcia svoj vrchol dosiahla približne 48 minút od svojho začiatku. Udialo sa tak v minulý piatok a erupcia dokonca nad Amerikou zapríčinila dočasné výpadky rádiového signálu, píše Space.com.
Erupcia X
Námorníci, letci a rádioamatéri si mohli všimnúť stratu signálu a iné nezvyčajné efekty šírenia na frekvenciách pod 30 MHz viac ako hodinu po erupcii.
Slnečné erupcie sú klasifikované v triedach A, B, C, M a X, kde písmeno A označuje najslabšiu a písmeno X tú najsilnejšiu triedu slnečných erupcií pri vlnovej dĺžke 100 – 800 pikometrov.
Erupcia, ktorá sa odohrala minulý týždeň, spôsobí jav známy ako geomagnetická búrka. Ide o narušenie magnetického poľa planéty (Zeme) silným prúdom nabitých častíc unikajúcich vysokou rýchlosťou z hviezdy (Slnka). Tento prúd častíc sa uvoľňuje pri mohutných explóziách žeravej plazmy na povrchu Slnka pri slnečných erupciách.
Počas búrky sa silne narúša časť zemskej atmosféry (ionosféra), ktorá je zodpovedná za odrazy rádiových elektromagnetických vĺn v pásme krátkych vĺn.
Počas intenzívnych búrok môže dôjsť až k úplnému znemožneniu šírenia a odrazov elektromagnetických vĺn od ionosféry, môže narušiť komunikáciu so satelitmi na obežnej dráhe Zeme, prípadne spôsobiť nepresne lokalizovanie cieľov systému GPS.
K našej planéte by tieto nabité častice mali doraziť v pondelok, čo pri interakcii s magnetosférou Zeme vyvolajú geomagnetickú búrku.
Odborníci z NOAA predpovedajú slabšiu geomagnetickú búrku triedy G1, no odborníci z NASA avizujú, že by mohlo ísť o geomagnetickú búrku triedy G2 alebo až G3, píše web iMeteo.sk.
Slovensko uvidí nebeské divadlo
Ako píše portál SpaceWeather, podľa prognostikov z NOAA (Národný úrad pre oceán a atmosféru) zasiahnu 20. februára modrú planétu slabšie geomagnetické búrky G1.
NASA však upozorňuje, že nabité častice mohli na Zemi spôsobiť o niečo silnejšie geomagnetické búrky kategórie G2 a G3. Rozdielne predpovede vyplývajú z použitia rozličných modelov. Zatiaľ čo NOAA model predpovedá len slabší zásah, NASA avizuje priamy úder zo Slnka.
Búrky môžu jemne zamávať magnetickým poľom našej planéty, čo sa na oblohe vo vysokých zemepisných šírkach prejaví ako polárna žiara, píše web Fontech. Silnejšie búrky teoreticky môžu narušiť fungovanie satelitov či iných pozemských technológií, prípadne dokonca spôsobiť výpadky elektriny.
Ak by došlo ku geomagnetickej búrke kategórie G3, polárna žiara by mohla byť viditeľná od 50 ° zemepisnej šírky, teda až po rovnobežku prechádzajúcu Českom a južnou oblasťou Poľska.
Existuje teda šanca, že polárna žiara bude viditeľná aj zo severného Slovenska, najmä Tatier, prípadne slabšie viditeľná z iných lokalít Slovenska.
Čítajte viac z kategórie: Veda a vesmír
Zdroje: Space, iMeteo, SpaceWeather, Fontech