K Zemi sa rúti asteroid veľkosti futbalovej lopty. Vedci dokázali presne predpovedať, kedy a kde dopadne
- Malý asteroid dnes zhorí nad Sibírou a vedci poznajú presný čas
- Ide už o štvrtý úspešne predpovedaný dopad vesmírneho objektu v tomto roku
- Malý asteroid dnes zhorí nad Sibírou a vedci poznajú presný čas
- Ide už o štvrtý úspešne predpovedaný dopad vesmírneho objektu v tomto roku
Asteroidy predstavujú fascinujúce vesmírne objekty, ktoré patria medzi malé telesá slnečnej sústavy. Ide o skalnaté alebo kovové útvary nepravidelného tvaru. Väčšina z nich obieha okolo Slnka v priestore medzi Marsom a Jupiterom, v tzv. hlavnom páse asteroidov. Ich rozmery sa pohybujú od malých balvanov veľkých ako auto až po obrie telesá s priemerom niekoľko stoviek kilometrov.
Tieto vesmírne objekty vznikli pred približne 4,6 miliardami rokov, v období formovania našej slnečnej sústavy. Predstavujú vlastne stavebný materiál, z ktorého sa nevytvorili planéty. Niektoré asteroidy obsahujú vzácne kovy ako železo, nikel, platinu či zlato. Práve preto sa o ne zaujímajú vedci aj súkromné spoločnosti, ktoré uvažujú o vesmírnej ťažbe v budúcnosti.
Astronómovia rozdeľujú asteroidy do troch hlavných skupín podľa ich chemického zloženia:
- Typ C (uhlíkaté): tvoria až 75 % všetkých známych asteroidov,
- Typ S (kamenné): obsahujú najmä kremičitany,
- Typ M (kovové): bohaté na kovy ako železo a nikel.
Keď asteroid vstúpi do zemskej atmosféry, trenie o vzduch spôsobí jeho zahriatie a väčšinou úplné zhorenie. Tento jav poznáme ako meteor alebo „padajúcu hviezdu“. Väčšie asteroidy môžu prežiť prechod atmosférou a dopadnúť na zemský povrch ako meteority. Preto vedci vyvinuli sofistikované systémy na sledovanie týchto telies a výpočet ich dráh.