K Zemi sa rúti slnečný vietor v rýchlosti až 800-tisíc metrov za sekundu. Spôsobila ho škvrna na Slnku

  • Na Slnku sa vytvorila už druhá škvrna za tento týždeň
  • K Zemi sa blíži silný slnečný vietor
  • Dosiahne závratnú rýchlosť
solárny vietor
Ilustračná fotografia Unsplash/NASA, Wikimedia Commons/NASA Goddard Space Flight Center
  • Na Slnku sa vytvorila už druhá škvrna za tento týždeň
  • K Zemi sa blíži silný slnečný vietor
  • Dosiahne závratnú rýchlosť

Celá planéta by sa mala pripraviť na poriadny vietor, ktorý však nebudú mať na svedomí bežné meteorologické javy. Dokonca ho ani nepocítiš na svojej koži tak, ako by si pocítil ten bežný. Pripraviť by sa však mali všetci pozorovatelia polárnych žiar či naše satelity a telekomunikácie. K Zemi sa totiž rúti poriadne silný slnečný vietor.

Už druhá v poradí

Na svedomí ho má, ako informuje New York Post, už druhá „diera“ v povrchu Slnka za tento týždeň. Je približne 20-násobne väčšia ako celá Zem a „vypľula“ na nás protóny a elektróny, ktoré k nám putujú rýchlosťou 2,9 milióna km/h.

Podľa vedcov však pravdepodobne neexistuje dôvod na obavy. Väčšina takýchto úkazov je neškodná a aj tie najsilnejšie z nich nemajú potenciál ublížiť ľuďom. Našu planétu totiž chráni pred efektami slnečného vetra magnetosféra. V ohrození však môže byť technológia.

Ako vysvetľuje portál Space.com, slnečný vietor k Zemi prúdi v malých množstvách neustále, no občas môže nastať udalosť známa ako výron koronálnej hmoty, alebo CME (z angl. coronal mass ejection, pozn. red.) Ide o uvoľnenie veľkého množstva materiálu zo slnečnej koróny do okolitého priestoru.

Nebezpečenstvo pre satelity

Počas CME sa môže na Zemi vytvoriť tzv. geomagnetická búrka, ktorá nie je sprevádzaná dažďom a bleskami, ale polárnou žiarou a vyradením niektorých telekomunikačných systémov. V ohrození by mohli byť aj satelity na obežnej dráhe Zeme či astronauti, ktorí sa počas takejto slnečnej erupcie nachádzajú mimo Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Ako ďalej vysvetľuje NY Post, CME sa v ich intenzite líšia a sú hodnotené na škále od G1 (najslabších) až po G5 (najsilnejších). Prvá spomínaná solárna búrka dosiahla silu G3, čo spôsobilo, že polárna žiara bola viditeľná i oveľa bližšie k rovníkovým oblastiam. Bežne je pozorovateľná len v oblastiach ležiacich v polárnych kruhoch na severe a na juhu planéty.

 

Vyššie spomínaný solárny vietor prúdiaci z druhej tohtotýždňovej škvrny mala zasiahnuť Zem už včera. Astronómovia však neočakávali vyššiu intenzitu tohto vetra, než tomu bolo v prípade prvej slnečnej škvrny.

Zaujímavosťou však je lokalita škvrny. Bežne sa totiž objavujú v blízkosti slnečných pólov. Podľa pozorovaní NASA sa však táto konkrétna objavila omnoho bližšie k ekvatoriálnej slnečnej oblasti, a teda bližšie k jeho stredu.

V minulosti zdevastovali SpaceX

Nebezpečenstvá spojené so solárnymi erupciami však už neexistujú len v teoretickej rovine. Presvedčila sa o tom spoločnosť SpaceX, ktorej zakladateľom je americký miliardár Elon Musk, vo februári minulého roka. Počas jedného, obzvlášť silného CME bolo zničených až 40 satelitov spoločnosti.

starlink
zdroj: Unsplash/ANIRUDH

Konkrétne išlo o satelity Starlink, ktoré majú za úlohu poskytovať internetové pripojenie naprieč celým svetom. Po začiatku ruskej invázie ich Musk poskytol napríklad Ukrajine s cieľom zabezpečiť pripojenie na internet aj v prípade, že by ruské vojská poškodili pozemné komunikačné systémy. Satelity zničené v roku 2022 mali hodnotu približne 50 miliónov amerických dolárov.

Čítajte viac z kategórie: Veda a vesmír

Zdroje: New York Post, Space.com

Najnovšie videá

Trendové videá