K Zemi sa rúti slnečný vietor v rýchlosti až 800-tisíc metrov za sekundu. Spôsobila ho škvrna na Slnku

  • Na Slnku sa vytvorila už druhá škvrna za tento týždeň
  • K Zemi sa blíži silný slnečný vietor
  • Dosiahne závratnú rýchlosť
solárny vietor
Ilustračná fotografia Unsplash/NASA, Wikimedia Commons/NASA Goddard Space Flight Center
  • Na Slnku sa vytvorila už druhá škvrna za tento týždeň
  • K Zemi sa blíži silný slnečný vietor
  • Dosiahne závratnú rýchlosť

Počas CME sa môže na Zemi vytvoriť tzv. geomagnetická búrka, ktorá nie je sprevádzaná dažďom a bleskami, ale polárnou žiarou a vyradením niektorých telekomunikačných systémov. V ohrození by mohli byť aj satelity na obežnej dráhe Zeme či astronauti, ktorí sa počas takejto slnečnej erupcie nachádzajú mimo Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Ako ďalej vysvetľuje NY Post, CME sa v ich intenzite líšia a sú hodnotené na škále od G1 (najslabších) až po G5 (najsilnejších). Prvá spomínaná solárna búrka dosiahla silu G3, čo spôsobilo, že polárna žiara bola viditeľná i oveľa bližšie k rovníkovým oblastiam. Bežne je pozorovateľná len v oblastiach ležiacich v polárnych kruhoch na severe a na juhu planéty.

 

Vyššie spomínaný solárny vietor prúdiaci z druhej tohtotýždňovej škvrny mala zasiahnuť Zem už včera. Astronómovia však neočakávali vyššiu intenzitu tohto vetra, než tomu bolo v prípade prvej slnečnej škvrny.

Zaujímavosťou však je lokalita škvrny. Bežne sa totiž objavujú v blízkosti slnečných pólov. Podľa pozorovaní NASA sa však táto konkrétna objavila omnoho bližšie k ekvatoriálnej slnečnej oblasti, a teda bližšie k jeho stredu.

V minulosti zdevastovali SpaceX

Nebezpečenstvá spojené so solárnymi erupciami však už neexistujú len v teoretickej rovine. Presvedčila sa o tom spoločnosť SpaceX, ktorej zakladateľom je americký miliardár Elon Musk, vo februári minulého roka. Počas jedného, obzvlášť silného CME bolo zničených až 40 satelitov spoločnosti.

starlink
zdroj: Unsplash/ANIRUDH

Konkrétne išlo o satelity Starlink, ktoré majú za úlohu poskytovať internetové pripojenie naprieč celým svetom. Po začiatku ruskej invázie ich Musk poskytol napríklad Ukrajine s cieľom zabezpečiť pripojenie na internet aj v prípade, že by ruské vojská poškodili pozemné komunikačné systémy. Satelity zničené v roku 2022 mali hodnotu približne 50 miliónov amerických dolárov.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: New York Post, Space.com

Najnovšie videá

Trendové videá