Kadernícky sen ministra školstva sa rozplynul: Bývalá Gröhlingova sieť luxusných kaderníctiev sa poslala do konkurzu

  • Branislav Gröhling je vyštudovaný obuvník, z ktorého sa neskôr stal vizážista, potom právnik a dnes je minister školstva
  • Jeho kaderníctva boli prvé, ktoré išli do veľkých nákupných centier: „Vtedy sa rozpútala akási hystéria a mne prischlo pomenovanie kaderník.“
  • V roku 2019 predal sieť známych kaderníctiev tieňovému exministrovi Smeru
  • Dnes sa topí vo finančných problémoch a dáva návrh na konkurz. Rozhodla o tom samotná firma
TASR/Jaroslav Novák, pexels, cottonbro
  • Branislav Gröhling je vyštudovaný obuvník, z ktorého sa neskôr stal vizážista, potom právnik a dnes je minister školstva
  • Jeho kaderníctva boli prvé, ktoré išli do veľkých nákupných centier: „Vtedy sa rozpútala akási hystéria a mne prischlo pomenovanie kaderník.“
  • V roku 2019 predal sieť známych kaderníctiev tieňovému exministrovi Smeru
  • Dnes sa topí vo finančných problémoch a dáva návrh na konkurz. Rozhodla o tom samotná firma

Sieť kaderníckych salónov Pierot na trhu pôsobí už viac ako 20 rokov. Sú symbolom luxusu a patria medzi najznámejšiu značku na Slovensku. Na svojej webovej stránke píšu, že aj keď sa môže na prvý pohľad zdať, že sú exkluzívnym a nedostupným salónom pre elity, nie je to celkom tak, a to aj napriek tomu, že sa starali o vlasy finalistkám Miss Slovensko.

Spolumajiteľom Pierotu bol kedysi aj súčasný minister školstva (SaS) Branislav Gröhling. Denník Sme informoval ako prvý, že sieť luxusných kaderníctiev sa dnes topí vo finančných problémoch a dáva návrh na konkurz. Rozhodla o tom samotná firma.

Kaderníctva sa na svojom webe chvália, že počas svojej viac ako 20-ročnej histórie sa Pierot podieľalo na mnohých mediálnych projektoch. „Máme za sebou niekoľkoročné spolupráce s TV Markíza, TV JOJ, RTVS, týždenníkmi EMMA, EVA, STAR, Šarm, Báječná žena či Markíza.“ Ich tržby ročne dosahovali aj jeden milión eur. V roku 2019 po odchode ministra školstva kaderníctvo išlo do úzadia a prestalo sa mu dariť. 

zdroj: TASR/Dano Veselský

Z obuvníka sa stal vizážista a neskôr minister

Branislav Gröhling je vyštudovaný obuvník. Je o ňom všeobecne známe, že študoval vo svojom rodnom meste na Strednej priemyselnej škole obuvníckej v Partizánskom, odbor navrhovanie a výroba obuvi a galantérneho tovaru. Po jeho maturite padol režim a odišiel do Anglicka do školy pre zahraničných študentov. V rokoch 2004 – 2009 študoval právo na Bratislavskej vysokej škole práva.

Gröhling sa začal obšmietať okolo maskérstva a vizáže okolo roku 1997. Podľa dostupných informácií bol od roku 1999 spoločníkom spoločnosti PDMG s.r.o. (od januára 2001 do apríla 2016 bol aj jej konateľom), ktorá prevádzkuje sieť kaderníckych salónov značky Pierot.

Pre Život v roku 2016 povedal: „Videl som, ako kaderníctva fungujú a bavilo ma pozorovať ich. Po návrate na Slovensko som začal robiť ženám vizáže, mejkapy. Bolo mi jasné, že len na mejkapoch sa biznis postaviť nedá, lebo každá žena chcela k nemu aj upravené vlasy. Tak vznikol nápad a prvé štúdio krásy,“ hovoril o svojich začiatkoch vo svete vizáže Gröhling.

Demisiu podal ďalší minister, tvrdí, že tým chce zastabilizovať koalíciu

Prischlo mu pomenovanie kaderník

Podľa jeho slov v tom čase existovali malé kaderníctva napríklad v prízemiach panelákov. Pre Život prezradil, že jeho kaderníctva boli prvé, ktoré išli do veľkých nákupných centier. „Vtedy sa rozpútala akási hystéria a mne prischlo pomenovanie kaderník.“ Keď sa dostal do Národnej rady SR v roku 2016, bola aj jeho sieť kaderníctiev poslednýkrát v zisku. Podľa Finstatu jeho zisk činil 22 945 eur. O týchto skutočnostiach informoval aj Denník Sme

Ďalšie roky to už s jeho dnes bývalými kaderníctvami išlo dole vodou a sieť sa začala sa topiť v strate. V roku 2017 boli v mínuse viac ako 40-tisíc eur, v roku 2018 cez 12-tisíc o rok na to takmer 70-tisíc a v „pandemickom“ roku až mínus 214-tisíc eur.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Spoločnosť v  strate ide do konkurzu

V roku 2019 však Branislav Gröhling firmu predal. Hospodárske noviny vtedy napísali: „Liberál odklepol, že sa značka dostala do rúk bývalému Ficovmu človeku, ktorý musel v minulosti vysvetľovať viaceré kauzy.“ Išlo o Romana Václavíka, ktorého v minulosti Smer nominoval na post tieňového ministra hospodárstva.

V roku 2020 sa spoločnosť dostala do veľkej straty a ich tržby rapídne klesli. Rok predtým vykazovali tržbu viac ako 918-tisíc eur a minulý rok už len približne 294-tisíc eur. Koncom marca sa Gröhlinghovmu bývalému kaderníctvu venoval aj portál Plus 7 dní. Úspešnej sieti kaderníctiev Pierot, ktoré pred dvadsiatimi rokmi spoluzakladal, dnes hrozí zánik. Spoločnosť požiadala súdy o vyhlásenie konkurzu.

„Koľko ho stála kúpa značky Pierot, Václavík odmietol komentovať s tým, že je to súčasť obchodného tajomstva. Ďalej hovorí, že sieť nebola v najlepšej kondícii a generovala stratu, už keď ju preberal v roku 2019.“ Šuškalo sa aj o tom, že za sieť zaplatil odstupné 600-tisíc eur.

V najlepších časoch mal Pierot šesť salónov a sieť mala aj viac ako 40-50 zamestnancov a spolupracovníkov. Dnes majú na stránke zverejnené len kaderníctvo v bratislavskom Auparku.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Pierot, Dennik Sme, Život, Finstat, Hospodárske noviny, Plus 7 dní

Najnovšie videá

Trendové videá