Kam s kunami? Chorvátsko prechádza na euro, poradíme ti, kde si ich vymeníš

  • Kuny si môžeš zmeniť do konca februára
  • Zvyšné kuny si môžeš vziať so sebou do Chorvátska
Ilustračná foto
Ilustračná foto TASR/Martin Baumann TASR/AP
  • Kuny si môžeš zmeniť do konca februára
  • Zvyšné kuny si môžeš vziať so sebou do Chorvátska

Nemusíš zháňať kuny a ani čakať v kolóne. Chorvátsko vstúpi do eurozóny a aj do Schengendkého priestoru. Čo však s kunami, ktoré ti v peňaženke zostali po vlaňajšej dovolenke? V obchode s nimi už v lete nezaplatíš, ale poradíme ti, kde ti ich vymenia za eurá.

Zákon, ktorým Chorváti nahradia chorvátsku kunu eurom, schválili poslanci ešte v máji, pomerom hlasov 117 za a 13 proti.

Členom Európskej únie je Chorvátsko od roku 2013, doteraz však patrí k chudobnejším krajinám v rámci EÚ, za čím sú najmä dôsledky vojny v bývalej Juhoslávii v rokoch 1992 – 1995. Práve pre obavy zo zvýšenia záťaže pre obyvateľstvo nesúhlasili so vstupom do eurozóny pravicové strany. Tvrdili, že v súčasnom období nie je prijatie eura ideálne a tento krok povedie k zvýšeniu chudoby. Ich pozmeňujúce návrhy však parlament zamietol.

Chorvátska vláda je presvedčená, že prijatie eura bude pre krajinu pozitívnym krokom. Podľa nej to umožní eliminovať menové riziká, znížiť úrokové sadzby, zlepšiť úverové hodnotenie krajiny a prilákať viac investícií.

Už od 1. januára 2023 začne sa v Chorvátsku začne oficiálne platiť eurom. Mnohí Slováci, ktorí na dovolenky do Chorvátska chodievajú každoročne, niektorí dokonca viackrát do roka, zrejme doma alebo vo svojich peňaženkách stále majú nejaké tie kuny. Pre Slovákov existuje niekoľko riešení, aby im kuny nevyšli „navnivoč“.

Ako uviedol portál TV Noviny, kuny si na Slovensku môžeš zmeniť do konca februára, ale len v Národnej banky Slovenska v Bratislave alebo v Košiciach. Výmena kún za eurá je bez poplaku, s tým, že maximálny denný limiť je osemtisíc kún.

Ak na výmenu zabudneš, nie je to až taký veľký problém. Zvyšné kuny si môžeš vziať so sebou do Chorvátska a zmeniť ich priamo tam, v jednej z bánk či pôšt.

Prvé dva týždne budú duálne

Konverzný kurz bol stanovený na 7,5345 kuny za jedno euro. Zamieňať kuny bude možné až do konca februára budúceho roka v Národnej banke Slovenska (NBS). TASR o tom informoval vedúci oddelenia komunikácie NBS Peter Majer.

Prvé dva týždne v novom roku sa v Chorvátsku budú duálne používať obidve meny – kuna aj euro. Následne sa používanie kún definitívne ukončí a od 15. januára 2023 ho plne nahradí euro.

Kuny bude možné zamieňať do konca februára v ústredí NBS v Bratislave a tiež v expozitúre NBS v Košiciach. „Výmena bude pre občanov a firmy bez poplatkov v maximálnom dennom limite 8 000 kún na osobu, a to za podobných podmienok ako pri výmene eurobankoviek,“ priblížil Majer. Pokladničné hodiny centrálnej pokladnice ústredia NBS je možné nájsť na webovej stránke NBS.

Majer upozornil, že výmena je možná len v prípade predloženia platných bankoviek. Mince a vyradené bankovky NBS nevymieňa. Posledný deň na výmenu kún za eurá v NBS bude 28. februára 2023. Dĺžka a možnosť poskytovania služby výmeny kún v komerčných bankách alebo zmenárňach bude záležať od ich obchodných rozhodnutí.

Obľúbená destinácia

Počet návštevníkov zo Slovenska v Chorvátsku v tomto roku medziročne vzrástol skoro o polovicu a presiahol už aj úroveň predpandemického roka 2019. V krajine pri Jadranskom mori, ktoré patrí pre našincov medzi najčastejšie ciele najmä letných dovoleniek, za jedenásť mesiacov tohto roka zaznamenali cez 508-tisíc ubytovaných slovenských turistov. Tí tam strávili celkovo 3,3 milióna nocľahov, pobyt trval priemerne 6,5 dňa. Podľa Chorvátskeho turistického združenia (CHTZ) v porovnaní s rokom 2021 pribudlo približne 45 percent Slovákov s rastom počtu prenocovaní o 38 percent.

Počet slovenských návštevníkov Chorvátska v aktuálnom roku je skoro o 10 percent vyšší aj ako v porovnateľnom období doposiaľ turisticky najúspešnejšieho roka 2019. Slováci tento rok opäť uprednostnili ubytovanie v súkromí s 1,9 milióna nocľahmi, v hoteloch strávili zhruba 654-tisíc a v kempoch skoro 240-tisíc prenocovaní. Hlavným motívom cestovania do blízkeho Chorvátska ostáva more, ktoré prilákalo cez 90 percent krajanov ubytovaných v krajine.

Do Chorvátska zavítalo od januára do novembra tohto roka spolu cez šestnásť miliónov zahraničných turistov a počet prenocovaní dosiahol bezmála 92 miliónov. Počet návštevníkov sa medziročne zvýšil o 41,5 percenta a počet nocľahov o viac ako 28 percent, čím sa rok 2022 takmer vyrovnal návštevnosti krajiny v rekordnom roku 2019. Krajina sa chce v nasledujúcej turistickej sezóne popri využívaní voľného času v prímorských oblastiach viac zamerať aj na prezentáciu svojho vnútrozemia najmä pre aktívnu dovolenku. V najbližšom období sa plánuje sústrediť aj na uplatňovanie zásad udržateľného rozvoja cestovného ruchu.

Chorvátsko ako člen Európskej únie bude od 1. januára 2023 súčasťou schengenského priestoru, teda zóny bez kontrol na vnútorných hraniciach, čo turistom uľahčí cestovanie do a z krajiny. „Pre slovenských turistov smerujúcich do Chorvátska to znamená, že sa už nebudú musieť zdržiavať na hraniciach, a tak sa budú môcť dostať k moru podstatne rýchlejšie,“ uviedol v rámci hodnotenia tohtoročnej sezóny riaditeľ Chorvátskeho turistického združenia pre Českú republiku a Slovensko Miodrag Mlačić.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TV Noviny, TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá