„Kamery sú platné ako mŕtvemu kabát.“ Zábojník skritizoval situáciu na Slovensku po bombových hrozbách na školách

  • Analytik hovorí, že manuály nie sú postačujúce
  • Situácie by sa mali podľa neho precvičovať
  • Kritizuje, že ministerstvo školstva a vnútra nekoná
Na snímke policajné auto a Juraj Zábojník
Zábojník apeluje na zavedie nácviku krízových situácií v prípade hrozby nahlásenej bomby. (Ilustračné foto) TASR/Milan Drozd, Michal Svítok
  • Analytik hovorí, že manuály nie sú postačujúce
  • Situácie by sa mali podľa neho precvičovať
  • Kritizuje, že ministerstvo školstva a vnútra nekoná

V štvrtok sme ťa informovali o tom, že školy opäť zaznamenali výhražné e-maily. Stálo v nich, že na univerzitách v Bratislave, Nitre aj Trnave sú umiestnené bomby. Vedenie v rámci bezpečnosti zrušilo prezenčnú výučbu. Do školy nešli študenti preventívne ani v piatok, vyhrážky sa totiž týkali práve 6. decembra.

Trestné konanie aj odporúčania ministerstva

Vedúca oddelenia komunikácie z KR PZ Trnava Zlatica Antalová pre Startitup uviedla, že polícia štandardne vykonáva úkony v zmysle Zákona o Policajnom zbore. Viac informácií podľa nej nie je možné poskytnúť.

Odpísala nám aj Jana Šinková hovorkyňa oddelenia komunikácie a prevencie KR PZ v Nitre.

„Polícia v Nitrianskom kraji sa každou bombovou hrozbou zaoberá, pretože bezpečnosť občanov je našou prioritou. Polícia v Nitrianskom kraji pokračuje v prijatých bezpečnostných opatreniach v súvislosti s výhražnými správami a vykonáva potrebné opatrenia. V každom prípade výhražnej správy polícia vedie trestné konanie. V tejto chvíli bližšie informácie nie je možné poskytnúť,“ uviedla Šinková.

Nedištancuje sa ani ministerstvo školstva. Odbor komunikácie nám napísal, že rezort školstva poskytuje školám a univerzitám podporu pri riešení krízových udalostí a zvyšovaní bezpečnosti. Zostavili zoznam odporúčaní, ako sa zachovať v prípade viacerých variantov útokov.

„Ochrana pred hrozbami, hybridnými útokmi a vyšetrovanie ohlasovaných bombových útokov je úlohou bezpečnostných zložiek štátu, respektíve orgánov činných v trestnom konaní. Ministerstvo školstva je s nimi v kontakte. Na vysokých školách sa realizovali bezpečnostné audity, pre regionálne školstvo sú od septembra k dispozícii návody a odporúčania, ako efektívne zvládať rôzne typy krízových udalostí v školách,“ ozrejmili.

Vo veci sme oslovili aj ministerstvo vnútra, do publikovania článku sme ale vyjadrenie nedostali. V prípade zaslania stanoviska budeme článok aktualizovať.

Zábojník: Nič doteraz neurobili

Bezpečnostný analytik Juraj Zábojník kritizuje, že školy stále nemajú manuály, podľa ktorých by mohli v takýchto prípadoch postupovať. Zverejnené informácie od ministerstva školstva sú podľa neho nedostatočné.

„Už som na to upozorňoval po tragédii vo Vrútkach, čo sa stala na škole. Hovoril som, aby boli tieto manuály vypracované pre základné školy, stredné školy aj vysoké školy. Už som o tom hovoril v desiatkach rozhovorov. Aj po situácii na univerzite v Prahe, kde sa stalo, že došlo k usmrteniu štrnástich študentov a ďalší boli zranení,“ neskrýva rozhorčenie.

Rovnako pripomína prípad, kedy len 14-ročný chlapec naháňal spolužiakov so sekerou v Mníšku nad Hnilcom. Plánoval zavraždiť deväť spolužiakov a dve pedagogičky. Do pozornosti dáva aj incident v Novákoch, keď opäť iný chlapec so sekerou v ruke naháňal svojich spolužiakov.

„Upozorňujeme na to stále. Vedia o tom aj pán minister školstva, aj pán minister vnútra. Nič doteraz neurobili. A čo je najhoršie, ešte aj pred mesiacom sa vyjadrili traja riaditelia škôl z celého Slovenska, keď boli tiež tie vyhrážky, že sú bomby na základných školách, že nemajú žiadne manuály,“ konštatuje.

Fakt, že nemajú žiadne manuály „považujem za hotovú tragédiu“. Pripomíname, že ministerstvo školstva nejaké manuály skutočne zverejnilo, avšak ide skôr o heslovité odrážky. To podľa Zábojníka nie je dostatočné. Hovorí, že pedagógovia by mali presne vedieť, čo majú robiť, keď sa takéto niečo stane. „To je niečo strašné, ako funguje tento štát. Preto už nehovorím o tom, že by mali zjednať opatrenia. Už by mali začať stíhať týchto ľudí, aby si uvedomili, že majú nejakú zodpovednosť voči štátu, že sú to sluhovia občanov a že sa majú správať profesionálne,“ dodal.

Chýbajúce manuály

Bezpečnostný analytik kritizuje, že to, čo sa nachádza na webe rezortu školstva je len metodický pokyn o tom, čo majú robiť na škole pedagógovia. „Ak toto stačí, tak ja hovorím, že to nestačí. A potom sú amatéri na celom školstve, asi aj na ministerstve vnútra a rozpustil by som hneď zajtra. Krízový manažment a všetkých tých funkcionárov, ktorí za toto zodpovedajú a majú na starosti bezpečnosť detí na školách, kriminalitu na školách. To je darebáctvo prvej triedy,“ pokračuje.

Postup, ktorým sa majú školy riadiť zverejnilo podľa dátumu pridania ministerstvo 21. novembra. Zábojník hovorí, že manuál má vyzerať inak a verí riaditeľom škôl, že sa nemajú o čo oprieť. Podľa jeho slov nestačí dať na stránku ministerstva školstva nejaký pokyn, pretože každá situácia je iná.

„Tam treba vypracovať jeden manuál s rôznymi variantmi. Pokiaľ nepríde polícia a výjazdové skupiny polície, ak sa tam niečo vážne stane ako v Prahe na vysokej škole a musia vedieť, ako majú postupovať, musia si byť istí. Ako na pevnom hrubom ľade. Toto už mali dávno vypracovať ako takú kuchárku a mali to na tých školách mať a mali si to robiť na poradách, preberať teoreticky aj prakticky precvičiť. Ale tam musí niekto s nimi pracovať,“ dodáva.

Nácvik ako branná výchova

Analytik dopĺňa, že všetky možné scenáre treba so študentami precvičiť. „Keď nie je polícia schopná odfiltrovať maily, odchytiť, zablokovať a dať do poriadku to z informatickej stránky, no tak musia aspoň tieto manuály vypracovať. Veď oni o nich hovoria už roky. Drucker to spomína furt. Taktiež Kurilovská. Všetci môžu byť spokojní – už tam je policajt pred školou a hotovo. Veď to je neschopnosť prvého stupňa týchto ľudí. To treba odvolať. Preč z funkcií.“

Podľa Zábojníka by mal byť manuál pre pedagógov „ako Biblia“. Hovorí, že na Úrade ochrany ústavných činiteľov pri ochrane ústavných činiteľov a delegácií fungujú smernice. Osobný ochrancovia aj policajt má výkon, činnosť, ktorú má dodržiavať a realizovať výkon služby. Dodáva, že v každej firme, kde pracoval po odchode z bezpečnostných zložiek mali manuál.

Hovorí, že keď má firma fungovať, inštitúcia musí byť, lebo vznikne chaos. Upozorňuje, že ak dôjde k momentu prekvapenia a úplného zastrašenie, ľudia sú v šoku. Apeluje na precízny nácvik krízových situácií. „Ako sme to robili na brannej výchove. Precvičiť aspoň raz až dva razy do roka. Venovať tomu hodinu a pripraviť sa, kým prídu prvé výjazdy policajných zložiek,“ vysvetľuje.

Nutný zásah štátu

Problémom však nie je len manuál či informovanosť. Pri septembrových hrozbách mnohé školy našli výhražný mail až v spame, vôbec nevedeli, že niečo hrozí. Aj napriek tomu, že išlo o plané poplachy, situáciu nemožno podceniť. Zábojník hovorí, že ministerstvo vnútra by malo odchytávať maily tohto charakteru ešte predtým ako na školy dorazia.

Riešením je podľa neho, aby do školských serverov vstúpil štát a bezpečnostné zložky. „Musia to odfiltrovať, komunikovať. Vyhľadať najdôležitejšie adresy, s ktorými potrebujú komunikovať. Tieto, tieto a vybavené. Ostatné sa vám nedostanú, a nech si posiela voľakde hentam na železničnú stanicu do Veľkých Kapušian, že na škole v Žiline v strednej neviem akej bomba.“

Nerozumie, prečo s tým štát nič nerobí. „To sa nedá urobiť? Samozrejme, že keď príde takýto email do školy a rovno riaditeľovi, tak je panika,“ skonštatoval.

Na záver dodáva, že treba prepracovať, prebudovať a nastaviť celý systém, ktorého sa následne musia držať. „Tu sa krútime ako blbci v kukurici alebo v kruhovom objazde a furt nevedia, čo s tým. Ale hlavná vec, že sa idú robiť kamery za 65 miliónov. Sú na dve veci, platné ako mŕtvemu kabát. O čom to je? Celé to treba to riešiť úplne niekde inde.“

Minister reaguje

Z rezortu vnútra pre Startitup uviedli, že považujú bombové hrozby na školách za mimoriadne závažné. Spolupráca funguje na úrovni polície, záchranných zložiek a odboru prevencie kriminality spolu s rezortom školstva a školskými zariadeniami.

Cieľom je zabezpečiť ochranu detí, žiakov a učiteľov. Situácia je monitorovaná a každý hlásený incident je dôkladne vyšetrovaný s cieľom identifikovať a zadržať páchateľov. Ministerstvo zriadením medzirezortnej pracovnej skupiny na ochranu mäkkých cieľov pri Rade vlády SR pre prevenciu kriminality v tejto veci koná aj preventívne,“ uviedli.

Vysvetľujú, že okrem vyškolenia 2 050 kontaktných policajtov pre základné a stredné školy, poskytnutia interných metodických usmernení pre policajných koordinátorov ako aj zamestnancov škôl realizovali aj osvetové aktivity vo forme videí a plagátov, čo robiť v prípade ozbrojeného útoku.

Akčný plán ochrany mäkkých cieľov v SR je v súčasnosti bezprostredne po medzirezortnom pripomienkovom konaní,“ dodali.

Ministerstvo vnútra SR tvrdí, že dodáva súbor ďalších opatrení na zvýšenie bezpečnosti školských zariadení ako budovanie odborných kapacít prostredníctvom nového akreditovaného vzdelávania a novej pozície na trhu práce, a to „bezpečnostný špecialista“.

Opatrenia prídu

V roku 2025 je tiež plánovaná príprava odborných metodík a postupov prostredníctvom budúceho Kriminologického inštitútu MV SR a vypracovanie návrhu posilnenia bezpečnostných protokolov pre evakuáciu a komunikáciu počas krízových situácií.

Plánujú tiež zintenzívnenie spolupráce medzi školami a miestnymi zložkami polície vrátane pravidelných cvičení a školení a implementácia technológií, ako sú bezpečnostné kamery a monitorovacie systémy, ktoré môžu predchádzať bezpečnostným hrozbám v spojitosti s režimovými opatreniami.

Bezpečnosť detí a žiakov je absolútnou prioritou pre rezort.

Takzvaných mäkkých cieľov je, ako v každej krajine, aj na Slovensku oveľa viac ako len škôl a školských zariadení. Preto je nevyhnutné, aby každá inštitúcia, ale aj občianska spoločnosť v rámci svojich kompetencií prispeli k spoločnému záujmu – zvyšovaniu odolnosti škôl, nemocníc, kultúrnych a športových ustanovizní, dopravy, verejných priestranstiev, či nákupných centier.“

Zároveň zdôrazňujú, že väčšina podobných hrozieb sa ukázala ako nepravdivá, ale to nijako neznižuje ich odhodlanosť zabrániť akémukoľvek reálnemu nebezpečenstvu a nepodceňovať žiadnu hrozbu.

Polícia je podľa rezortu pripravená reagovať na akékoľvek bezpečnostné hrozby v reálnom čase. Využíva moderné prístupy a spolupracuje s domácimi a medzinárodnými partnermi, aby identifikovala možné riziká a odhalila páchateľov.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Startitup, Archív Startitup, Ministerstvo školstva SR, Ministerstvo školstva SR

Najnovšie videá

Trendové videá