Kanadský íl dokáže zabiť baktérie odolné voči antibiotikám
- Najnovšia štúdia ukázala, že 10 000 rokov stará vrstva ílu je vysoko účinná voči celému radu infekcií odolných voči antibiotikám.
- Najnovšia štúdia ukázala, že 10 000 rokov stará vrstva ílu je vysoko účinná voči celému radu infekcií odolných voči antibiotikám.
Domorodí Kanaďania používali íl z oblasti Kisameet Bay z Britskej Kolumbie na liečbu ochorení už celé stáročia. Či už išlo o žalúdočné ťažkosti alebo podráždenú pokožku, táto pôda pre nich predstavovala posvätný všeholiek. Vedci však až teraz potvrdili, že na liečivých vlastnostiach tohto ílu niečo bude.
V nedávnej štúdii zverejnenej v časopise mBio publikovanom Univerzitou v Britskej Kolumbii vedci odhalili, že nebezpečná skupina baktérií zomrela po tom, ako bola inkubovaná vo vode v kombinácií s ílom. Tieto eskape patogény sú zodpovedné za väčšinu nemocničných infekcií.
Takýto objav by preto mohol byť významným krokom v boji proti baktériám, ktoré sú rezistentné voči antibiotikám. Zatiaľ to však nie je možné, pretože liečenie ľudských chorôb je oveľa komplikovanejšie než kultivovanie baktérií v skúmavke. Navyše, nie je ani isté, či by bolo použitie ílu na takéto účely bezpečné. Otázkou tiež zostáva, ako presne tento íl baktérie ničí.
Aj keď výsledok tejto úvodnej štúdie sa zdá byť vzrušujúci, je len veľmi nepravdepodobné, že lieky vyvinuté na základe týchto zistení by mohli byť v dohľadnej dobe k dispozícií. Neostáva nám teda nič iné, než len čakať, čo ukážu ďalšie výskumy.
zdroj článku: inhabitat.com zdroj titulnej fotografie: koláž assets.inhabitat.com/askmigration.ca