Kandidátky do septembrových volieb predložilo 24 politických strán a jedna koalícia
- Prijímanie kandidátnych listín pre parlamentné voľby 2023 je ukončené
- O zvolenie sa bude uchádzať 2 728 kandidátov politických subjektov
- Prijímanie kandidátnych listín pre parlamentné voľby 2023 je ukončené
- O zvolenie sa bude uchádzať 2 728 kandidátov politických subjektov
Prijímanie kandidátnych listín pre parlamentné voľby 2023 je ukončené. Kandidátky predložilo 24 politických strán, ktoré na prekročenie brány parlamentu potrebujú získať 5-percentnú podporu voličov, a jedna koalícia, ktorá musí prekročiť 7-percentnú hranicu. O zvolenie sa bude uchádzať 2 728 kandidátov politických subjektov.
Do 12. júla kandidátne listiny preskúma Štátna komisia pre voľby a financovanie politických strán. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva vnútra v tlačovej správe.
„Každá predložená kandidátna listina prechádza kontrolou. Najdôležitejšie pritom je, aby bol kandidát správne rozpoznateľný, teda správne uviedol meno, vek a obec. Tieto skutočnosti treba dôkladne overiť,“ uviedla riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán MV SR Eva Chmelová.
Štátna komisia musí najneskôr do 22. júla kandidátne listiny v súlade so zákonom zaregistrovať. Bezodkladne po zaregistrovaní kandidátnych listín určí žrebom číslo, ktorým sa označí kandidátna listina každej politickej strany alebo koalície.
Plný možný počet kandidátov, teda 150, predložili strana Sloboda a Solidarita, hnutie Republika, Slovenská národná strana, Hlas – sociálna demokracia, Demokrati, Smer – sociálna demokracia, Progresívne Slovensko, hnutie Sme rodina, Kresťanskodemokratické hnutie, Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, Szövetség – Magyarok. Nemzetiségek. Regiók/Aliancia – Maďari. Národnosti. Regióny, Spoločne občania Slovenska a koalícia OĽANO a priatelia: Obyčajní ľudia (OĽANO), Nezávislí kandidáti (NEKA), NOVA, Slobodní a zodpovední, Pačivale Roma, Magyar Szívek a Kresťanská únia a Za ľudí.
Strana Modrí, Most – Híd predložili kandidátku so 149 menami. Do nadchádzajúcich volieb odovzdali kandidátku aj politické subjekty: Maďarské fórum, Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia, Demokratická strana (125 kandidátov), Srdce vlastenci a dôchodcovia – Slovenská národná jednota (100), Komunistická strana Slovenska (81), Princíp (73), Pirátska strana – Slovensko (60), My Slovensko (49), Slovenské Hnutie Obrody (45), Vlastenecký blok (41), Spravodlivosť (27), Karma (17) a Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana (11).
Prieskumom kraľuje SMER
V prípade že by sa parlamentné voľby konali na prelome mája a júna, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom 18 percent hlasov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v období od 15. mája do 20. júna robila agentúra Median.sk na reprezentatívnej vzorke 1036 respondentov kombináciou osobného a online dopytovania.
Podľa prieskumu by strana Demokrati expremiéra Eduarda Hegera so ziskom 4,7 percenta hlasov preferenčne predbehla SNS so ziskom 4,6 percenta. Obe strany by aj tak zostali mimo parlamentu.
Na druhom mieste by sa podľa prieskumu umiestnila strana Hlas-SD so ziskom 14,1 percenta hlasov. Nasledujú Progresívne Slovensko (11,6 percenta), Republika (8,2 percenta), OĽANO a priatelia (7,1), Sme rodina (7 percent), a SaS (6,6 percenta). Do parlamentu by sa podľa prieskumu dostalo aj KDH, ktoré by podporilo 6,5 percenta voličov.
Mimo parlamentu by tak ako Demokrati a SNS ostala aj ĽSNS (tri percentá) a Za ľudí (1,5 percenta). Iné strany by podľa prieskumu volilo 7,1 percenta opýtaných.
Na základe výsledkov volieb by Smer získal v zákonodarnom zbore 34 kresiel, Hlas 27, Progresívne Slovensko 22, Republika 16, OĽANO, Sme rodina a SaS rovnako po 13 a KDH 12 kresiel. Volieb by sa podľa prieskumu určite zúčastnilo 50 percent a skôr zúčastnilo ďalších 15 percent respondentov. Určite by sa ich nezúčastnilo 27 percent a skôr nie ďalších osem percent opýtaných.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: SITA