Karol a Dagmar si v pralese postavili vily, ktoré pripomínajú raj na zemi. Sú prvé svojho druhu, nechýba výhľad na oceán
- Kostarika je krajinou, ktorá láka čoraz viac Slovákov
- Teraz tu vznikli vôbec prvé takzvané „rammed earth“ vily
- Kostarika je krajinou, ktorá láka čoraz viac Slovákov
- Teraz tu vznikli vôbec prvé takzvané „rammed earth“ vily
Dagmar Stěpánová a Karel Vančura na pozemku s rozlohou 11 000 metrov štvorcových vo výške 300 metrov nad morom postavili unikát. Nachádza sa v kopci uprostred zarastenej džungle neďaleko Uvity. Ide o dve menšie vily, ktoré čiastočne levitujú nad príkrym južným svahom. Obe vily sú určené na krátkodobé rekreačné prenájmy. Zastavaná plocha každej z nich je 90 metrov štvorcových.
„Mojím zámerom bolo navrhnúť udržateľné domy s biofilnými interiérmi, ktoré budú sofistikovane premyslené, a zároveň ich tvarovanie bude silne minimalistické a čisté. Žiadny zbytočný prvok navyše, ale aj nič, čo by chýbalo,“ vysvetľuje Dagmar.
Architektúra víl je zámerne svojimi štíhlymi a ostrými linkami v kontraste s bujnou tropickou vegetáciou. Zvolené materiály a farebnosť, naopak, s okolím dokonale splývajú.
„Obe vily sú po architektonickej stránke rovnaké. Totožné sú aj materiály, dispozičné riešenie alebo orientácia voči svetovým stranám. Líšia sa ale v interiéri, a to predovšetkým svojím farebným konceptom, ktorý sa prepisuje čiastočne aj do exteriérov.“
Architektonický návrh vychádza z genia loci, orientácie stavebnej parcely voči nekonečnému výhľadu na oceán, a z morfológie terénu.
„Farebný koncept interiérov reaguje na energie, ktoré boli navnímateľné v miestach víl ešte pred ich stavbou. Napriek tomu, že sú vily od seba vzdialené iba 12 metrov, v každej sú zreteľné iné vibrácie, ktoré som nechala prepísať do interiérov.“
Takzvaná Jaspis (svetlá) vila je odrazom JIN-ovej energie. Je prepojená s oceánom a s nebom, nielen vizuálne, ale podľa Dagmar aj svojimi vibráciami. Na toto prepojenie reaguje aj farebným konceptom v pieskových odtieňoch.
Nefrit vila (tmavá) je odrazom JANG-ových energií. Vo vile Nefrit je cítiť spojenie so Zemou a džungľou.
„Aj tu je zvolený farebný koncept reakcií na tieto energie a červeno-terakotová farba betónovej podlahovej dosky prepúšťa odtieň miestnej pôdy až do interiéru domu.“
Od príchodu sú obe vily veľmi nenápadné a pôsobia skromne. Z bočných strán sú lemované novovysadenými tropickými rastlinami.
Hneď ako prejdeš cez vilu ďalej smerom k levitujúcim terasám, už po pár krokoch sa začína otvárať výhľad na oceán a ocitneš sa vo veľkorysom priestore hlavnej spálne s nadväzujúcimi terasami a priľahlým infinity ochladzovacím bazénom.
„Akoby ste sa lusknutím prsta zrazu ocitli v inej vile, než do ktorej ste vstúpili. Extrémny dôraz som kládla na všetky stavebno-architektonické detaily a ich vzájomné nadväznosti.“
Surové pohľadové materiály hlinených stien a betónu dopĺňajú priznané oceľové HEB profily, ktorými je podopretá betónová monolitická stropná doska.
Všetky fasády orientované k nekonečnému výhľadu na oceán sú navrhnuté z bezrámových skiel. Profily posuvných aj pevných častí presklených fasád sú zapustené do drážok v betónovej doske stropu.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo viedlo Dagmar a Karla k postaveniu dvoch luxusných víl uprostred kostarickej džungle
- S akými materiálmi pracovali pri výstavbe víl
- Ktorí svetoví dizajnéri sa podieľali na tomto unikátnom projekte
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Architektúra