Karpatská Perla v Šenkviciach je nielen vinársky klenot. Manželia Šebovci premenili staré družstevné budovy na architektonický skvost

  • Rodinné vinárstvo založili manželia Šebovci už v roku 1991
  • Jeho vzhľad zmenili iba pred nedávnom, no všetko dôležité zachovali
  • Karpatskú Perlu musíš navštíviť nielen kvôli výbornému vínu, ale aj jedinečným architektonickým riešeniam
Karpatská perla
Instagram/ karpatska_perla, explore_terroirs
  • Rodinné vinárstvo založili manželia Šebovci už v roku 1991
  • Jeho vzhľad zmenili iba pred nedávnom, no všetko dôležité zachovali
  • Karpatskú Perlu musíš navštíviť nielen kvôli výbornému vínu, ale aj jedinečným architektonickým riešeniam

Poctivá výroba, tradícia a rodina. To všetko predstavuje Karpatská Perla, ktorá už dlhé roky vyrába chutné a lahodné vína. Všetko začalo malým snom, ktorý prerástol do desiatok hektárov vinohradníckej pôdy. 

Len nedávno sa priestory vinotéky zmenili, zmodernizovali a areál našiel ďalšie dôležité využitia. Názov je skutočne príznačný, Karpatská Perla je nenápadným pokladom zo Šenkvíc, ktorý poteší každého milovníka vína.

Ich produkty si môžeš vychutnať v každej luxusnejšej reštaurácii. Okrem vína vyrábajú aj hroznovú šťavu BOBULO alebo omšové víno pre Spolok sv. Vojtecha. 

Nový vínny archív ocenia najmä tí, ktorí sa vedia nadchnúť pre jednoduchú, no nadčasovú architektúru.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Explore Terroirs (@explore_terroirs),

Storočná tradícia

Karpatská Perla nevznikla zo dňa na deň a aj to ju robí jedinečnou. Manželia Šebovci rozvíjajú viac ako storočnú rodinnú tradíciu výroby vín od roku 1991.

Perla dnes patrí k špičke slovenských vinárstiev. Nečudo, zachováva všetko, čo potrebuje úspešný podnik. Je kombináciou dlhoročnej tradície, rodinnej atmosféry a poctivej práce. 

Margita a Ladislav Šebovci pristupujú k svojej práci s rešpektom a na mieste, kde vyrábajú svoje víno, je cítiť lásku, odhodlanie, no zároveň aj skromnosť. Rozsiahle vinohrady dnes presahujú viac ako 60 hektárov, ktorými sa tiahne poctivý vinič. Neopísateľný pocit ešte viac umocňuje vinárske okolie Karpát, ktoré je rajom pre vinárov.

Práve tam sa pri východe slnka prebúdza miazga v našich vinohradoch a rodia perly. Perla je vznešeným odkazom na to, čo tvoríme celý život. Priamočiare, pekné a kvalitné víno. Je to nápoj lásky, úprimnosti a priateľstva,píšu na svojej stránke.

Rýchly úspech, ktorý pretrval

O kvalite Šebovského vína svedčí aj množstvo ocenení, ktoré získalo. Úspech na seba nenechal dlho čakať, už v roku 1995 získal ich Muškát moravský na Vinofore v Pezinku cenu za najlepšie mladé víno. 

V tom čase dali manželia vyrobiť prvú etiketu, ktorou bola grafika Olivera Solgu. Neskôr spolupracovali s ďalšími slovenskými výtvarníkmi Mariánom Komáčkom aj Karolom Félixom. 

Pre Perlu bol prelomovým rokom rok 1998, kedy do ich pivníc prišli nové technológie. Metóda riadeného kvasenia, vinifikácie alebo ležanie vína v bariku menili charakter výroby.

Postupom produkcie vína a novými technológiami sa postupne začali približovať kvalite zahraničných vín. A to iba sedem rokov od založenia vinárstva. 

Ďalším významným rokom bol rok 2000, kedy manželia odkúpili pozemok pri Svätom Martine, kde sa nachádza vinica Suchý vrch na ploche 28 hektárov. V súčasnosti patrí k najznámejším vinohradom. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Karpatská perla (@karpatska_perla),

Z veľkej časti prispeli na rozvoj Karpatskej Perly pôžičky a eurofondy. Šebovci začali postupne investovať prostriedky do stavebných prác.

Začali s prestavbou výrobných, skladovacích, administratívnych a prezentačných priestorov a 21.3.2008 otvorili majestátnu 21-metrovú rozhľadňu s unikátnym výhľadom na celé Malé Karpaty. 

Dva roky po sebe v 2011 a 2012 získalo vinárstvo od Zväzu výrobcov hrozna a vína ocenenie Vinárstvo roka.

Nespochybniteľný potenciál a vychýrenosť perly spod Karpát sa čoraz viac prehlbuje a to nie len zásluhou výborného lahodného vína ale aj skvelej atmosféry a zážitkov, ktoré tu hostia môžu zozbierať v priebehu krátkej návštevy. 

Perla uprostred viníc

Budovu bývalého družstevného podniku, v ktorom firma sídli, ocenili v roku 2010 nomináciou na cenu ARCH. Karpatská Perla získala za svoje nápadité,  originálne a nadčasové priestory cenu Spolku architektov Slovenska za najlepšiu „Corporate Identity“.

Vinárstvo je skutočným skvostom slovenskej architektúry. V rámci postupnej prestavby tu postupne vybudovali archív produktov spoločnosti aj priestor, ktorý návštevníkom umožňuje nahliadnuť do histórie vinárskeho areálu. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Karpatská perla (@karpatska_perla),

Architektom a investorovi sa podarilo zachovať ducha miesta, ktorý by len ťažko hľadali pri novej realizácii. Zachované nádrže, obložené z vnútornej strany sklenenými dlaždicami, boli rokmi používania „obohatené“ o vínny kameň. Sprístupnené a navzájom prepojené priestory slúžia zároveň ako časť trasy obhliadky areálu a degustačná miestnosť pre návštevníkov,píše ARCHINFO

Podstatou premeny areálu bolo využitie priestoru starých nádrží, recyklovanie odpadových materiálov, ktoré sa rokmi hromadili. Architekt navrhol archívne boxy zo starých agátových kolov z vinohradu a zvyškov nerezových plátov. Tak vznikla ekologická, ekonomická a unikátna vínna pivnica. Steny navyše zdobí jedinečný tartar.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Karpatská perla (@karpatska_perla),

Lepšie zažiť, ako iba počuť

Manželia svoje podnikanie povýšili na niečo vyššie ako obyčajný biznis. Svojej práci vdýchli nezameniteľného ducha, ktorý je tu už takmer 30 rokov. Stále sa zlepšujú, vymýšľajú nové veci, lákadlá pre hostí, no pri tom zostávajú verní tradíciám a histórii vinohradov a remesla. 

Okrem už spomínanej 21 metrov vysokej rozhľadne, ktorá pohladí dušu nejednému romantikovi pri pohári vína, zažiť tu môžeš toho oveľa viac. 

Vzorky vína ti ponúknu aj v podnikovej vinotéke, oveľa lepší a intenzívnejší zážitok ti prinesie riadená degustácia vedená someliérom alebo vinárom.

Víno si môžeš vychutnať v degustačných priestoroch alebo na terase s výhľadom na vinice. Spolu s degustáciou ti ponúknu aj prehliadku priestorov vinárstva a poodhalia ti tajomstvá výroby vín. Určite si ťa získa aj vôňa barikových sudov a pivníc s masívnymi drevenými trámami. 

Ani moderné technológie nepochovali tradičné recepty. Rodina vo víne naďalej zachováva všetko, čo je potrebné a rešpektuje dlhoročné hodnoty vytvorené časom. Mnohé z vín stále dozrievajú v drevených sudoch, a kým nie sú skutočne vyvážené a dospelé sa nefľaškujú.

V priestoroch Karpatskej Perly sa pravidelne konajú tvorivé workshopy aj výstavy rôznych slovenských umelcov a umelkýň. Počas podujatí ako Otvorené vínne pivnice môžeš obdivovať napríklad bývalé etikety z vín, ktoré vytvorili Stano Černý, Igor Piačka, Jana Lepejová alebo Jakub Dvořák. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Karpatská perla (@karpatska_perla),

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroje: karpatskaperla.sk, cork.sk, archinfo.sk, wineplanet.sk, regiontirnavia.sk

Najnovšie videá

Trendové videá