Karty sú rozdané, nastal deň D. Parlament dnes rozhoduje o osude vlády

  • Deň, o ktorom sa rozpráva už niekoľko dní, nastal
  • Bude sa hlasovať o vyslovení nedôvery vlády
sulík, pellegrini, heger
Na snímke Richard Sulík, Peter Pellegrini a Eduard Heger TASR/Martin Baumann, Jaroslav Novák
  • Deň, o ktorom sa rozpráva už niekoľko dní, nastal
  • Bude sa hlasovať o vyslovení nedôvery vlády

Návrh bez hlavy a päty

Takto návrh na odvolanie vlády označila Veronika Remišová zo strany Za ľudí. Návrh považuje za akési potvrdenie toho, že strana SaS už dávno nie je stranou zdravého rozumu. Remišová si myslí, že strana sa spojila s tým najhorším a považuje ju za hodnotovo stratenú. Na sociálnej sieti ďalej skonštatovala, že SaS nechápe, že boj proti korupcii sa nedá robiť s korupčníkmi. 

„SaS teraz obieha a láme všetkých možných poslancov v parlamente na podporu odvolania vlády, no súdny človek si ťuká na čelo a pýta sa, o čo vlastne tejto partii v politike ide. My nemáme žiadne kauzy, sme konzistentní v otázkach proeurópskej orientácie, ako žiadna iná vláda za posledných 10 rokov, dokonca hospodárime s menším deficitom, ako keď SaS bola vo vláde,“ napísala predsedníčka Za ľudí.

5. decembra informovala agentúra SITA, že Heger sa rozhodol zháňať hlasy, ktoré vládu podržia, u všetkých demokratov. Uviedol, že pôjde o stranu SaS, Miroslava Kollára a Tomáša Valášeka.

Premiér si podľa svojich slov nevie predstaviť, s kým by mohol Sulík vytvoriť novú „76-ku“, novú koalíciu. „S Hlasom-SD a so Smerom-SD? To myslí vážne?“ pýtal sa Heger. Zároveň dodal, že Richard Sulík sa môže „kedykoľvek rozprávať s nami o tom, že bude podporovať našu koalíciu“.

Pripomenul, že Richard Sulík bol tým, kto z koalície odišiel. Heger pokladá za dobrý krok, že Matovič vtedy odolal tlaku SaS a neodstúpil z funkcie ministra financií. Jeho odvolanie by bolo podľa neho nezmysel, pretože „v koaličnej zmluve je jasne napísané, že si nekádrujeme jednotlivých nominantov na ministrov“. Podotkol, že Matovič je predsedom najsilnejšej koaličnej strany.

Pokúšajú osud

7. decembra sa však ukázalo, že plány Hegera s Valášekom boli márne. Nezaradený poslanec sa totiž rozhodol, že bude hlasovať za vyslovenie nedôvery vláde. Ako uviedol pre agentúru SITA, pre demokraciu na Slovensku nie je pokračovanie tejto vlády dobré. O svojom rozhodnutí informoval aj premiéra a skonštatoval.

Nezaradený poslanec Tomáš Taraba už tiež avizoval, že spolu s poslancami Štefanom Kuffom a Filipom Kuffom budú hlasovať za vyslovenie nedôvery vláde. Podporuje predčasné parlamentné voľby, ktoré by podľa neho mali byť najneskôr v septembri 2023.

S pádom vlády súhlasia aj opozičné strany Smer-SD, Hlas-SD, Republika a ĽSNS. K poslancovi Valášekovi sa pridal Tomáš Taraba a Štefan a Filip Kuffovci. 

Všetkých 11 opozičných poslancov, ktorí sú členmi strany Hlas-SD, podporí pád vlády Eduarda Hegera. Na dnešnej tlačovej besede to povedal šéf strany Peter Pellegrini. Ako ďalej uviedol, strana bude zároveň tlačiť na zmenu ústavy a vyhlásenie predčasných volieb v konkrétnom termíne.

„A dovtedy nech kľudne dovládne odvolaná vláda v demisii,“ povedal Pellegrini. Zároveň uviedol, že nie je dôvod obávať sa rizika úradníckej vlády. „Len a len parlament rozhoduje o tom, čo sa nakoniec bude diať,“ zdôraznil šéf Hlasu s tým, že ak sa parlament dohodne na predčasných voľbách, iný scenár je nepravdepodobný.

Ešte v ten deň sa k týmto skutočnostiam vyjadril aj Igor Matovič. Skonštatoval, že kto sa zahráva s myšlienkou predčasných volieb, pokúša osud. 

V snahe predísť predčasným voľbám podľa neho každý, komu záleží na demokracii a na Slovensku, vyvíja rôzne tlaky na to, aby sa ľudia, ktorí Slovensko ťahajú do záhuby, spamätali. Uviedol to vo vyjadrení po rokovaní vlády. OĽANO sa vôbec nechystá podporiť predčasné voľby. Matovič predpokladá, že tak, ako predčasné voľby v Nemecku v 30. rokoch minulého storočia spôsobili príchod najhoršieho zla, tak to isté by sa stalo aj na Slovensku.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: SITA, TASR, Facebook

Najnovšie videá

Trendové videá