Karty sú rozdané, nastal deň D. Parlament dnes rozhoduje o osude vlády
- Deň, o ktorom sa rozpráva už niekoľko dní, nastal
- Bude sa hlasovať o vyslovení nedôvery vlády
- Deň, o ktorom sa rozpráva už niekoľko dní, nastal
- Bude sa hlasovať o vyslovení nedôvery vlády
Populistický návrh
Občiansko-demokratická platforma v rámci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti nebude hlasovať za vyslovenie nedôvery vláde. Pre agentúru SITA to povedal poslanec Národnej rady SR a člen platformy Tomáš Šudík.
„Podporujeme vládu premiéra Eduarda Hegera a určite nebudeme hlasovať za populistický návrh predsedu strany Sloboda a Solidarita Richarda Sulíka,“ uviedol poslanec. Šudík je presvedčený, že by to nič dobré pre Slovensko neprinieslo a v súčasnosti má vláda plnú podporu Občiansko-demokratickej platformy.
Poslanec si zároveň myslí, že samotné hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde skončí rozdielom jedného, maximálne dvoch hlasov. „Pevne verím, že demokratickí poslanci v strane SaS majú dostatok zdravého rozumu a nepodporia pád protikorupčnej vlády,“ uviedol.
S návrhom skupiny poslancov nesúhlasí ani vláda Slovenskej republiky.
Argumenty, ktoré návrh používa, sú podľa vlády postavené na nepodložených, všeobecných, veľmi vágnych, a v niektorých prípadoch i nepravdivých tvrdeniach.
Vyplýva to z nesúhlasného stanoviska, ktoré prerokoval vládny kabinet. Vláde je vyčítané ohrozovanie demokracie, vyplývajúce z neschopnosti zmanažovať krízy, čo vedie k ohrozeniu obyvateľstva a následnému stupňovaniu napätia i nedôvery v inštitúcie a systém. Kabinet s tým nesúhlasí, tvrdí, že tento argument je založený alebo na úmyselnom zavádzaní, alebo na nevedomosti.
„Žiadna vláda nemala skúsenosti s krízovými situáciami. Riadenie štátu v krízových situáciách bolo potrebné nastaviť tak, aby reflektovalo na aktuálne potreby. Zároveň boli pripravené adresné schémy pomoci, či už počas pandémie, energetickej či inflačnej krízy,“ uviedla vláda v stanovisku. Svoje doterajšie kroky vláda považuje za upevňujúce pre hodnoty demokracie a ústavnosti.
Za návrh nebude hlasovať ani poslanec Miroslav Kollár. Ako povedal na brífingu po sneme strany Spolu – občianska demokracia, návrh strany Sloboda a Solidarita považuje za nezodpovedný aj preto, že nie je známe, čo by nastalo po vyslovení nedôvery vláde. Dodal však, že je mnoho dôvodov, prečo by táto vláda nemala dovládnuť do konca volebného obdobia.
Nehlasovať za pád súčasnej vlády je jeho vlastné rozhodnutie, pričom berie do úvahy mandát, ktorý dostal, keď kandidoval do NR SR za stranu Za ľudí a pracuje s hodnotovým rámcom, s ktorým kandidoval.
Strana Sloboda a Solidarita vníma postoj predsedu strany Spolu – občianska demokracia a poslanca NR SR Miroslava Kollára, ktorý dnes oznámil, že nevysloví vláde nedôveru, ako ďalšiu politickú hru, z ktorej sú už občania Slovenska znechutení. Podľa strany SaS si Miroslav Kollár vezme na plecia zodpovednosť za všetky ďalšie prešľapy tejto vlády.
„Miroslav Kollár na sneme strany Spolu hovoril, že prichádza k ohrozeniu demokracie, silnie extrémizmus či populizmus. Tieto slová sú presné, avšak líder Spolu zabudol pomenovať, čo je ich príčinou – a to súčasná vláda,“ uvádza predseda liberálov Richard Sulík. Jeho stanovisko poskytol hovorca SaS Ondrej Šprlák.