Katar hrozí zastavením dodávok plynu do EÚ kvôli novej smernici: „Neblafujem,“ varuje katarský minister
- Katar odmieta nové pravidlá EÚ o korporátnej udržateľnosti
- Minister energetiky varuje, že ak budú platiť pokuty, Katar zastaví dodávky LNG do Európy
- Katar odmieta nové pravidlá EÚ o korporátnej udržateľnosti
- Minister energetiky varuje, že ak budú platiť pokuty, Katar zastaví dodávky LNG do Európy
Katar, jeden z najväčších svetových vývozcov skvapalneného zemného plynu (LNG), hrozí, že zastaví dodávky plynu do Európskej únie, ak členské štáty striktne presadia novú smernicu o korporátnej udržateľnosti.
Táto legislatíva, schválená v roku 2023, ukladá firmám povinnosť preveriť svoje dodávateľské reťazce z hľadiska nútenej práce a environmentálnych škôd, pričom neplnenie môže viesť k pokutám vo výške až 5 % globálnych tržieb, informuje agentúra Reuters.
„Neblafujem,“ varuje katarský minister
Minister energetiky Kataru a generálny riaditeľ štátnej spoločnosti QatarEnergy, Saad al-Kaabi, v exkluzívnom rozhovore pre prestížny denník Financial Times uviedol, že ak by pokuty spôsobili Kataru stratu 5 % príjmov, Katar LNG do Európy prestane exportovať. „Toto sú peniaze ľudí a nikto nemôže akceptovať takúto stratu,“ zdôraznil Kaabi.
„Ak sa stane, že obchodovaním s Európou stratím 5 % svojich príjmov, tak do Európy nepôjdem. Neblafujem,“ dodal Kaabi.
Smernica, ktorá začne platiť od roku 2027, vyžaduje, aby veľké spoločnosti pôsobiace v EÚ zabezpečili, že ich dodávateľské reťazce neporušujú pracovné a environmentálne štandardy. Kaabi tvrdí, že v aktuálnej podobe je legislatíva pre spoločnosti, ako je QatarEnergy, prakticky nerealizovateľná.
Komplexné požiadavky smernice a ich dôsledky
Kaabi poukázal na to, že QatarEnergy by musela preveriť pracovné podmienky svojich dodávateľov, ktorých počet podľa neho dosahuje približne 100 000. „Potreboval by som tisíce zamestnancov alebo obrovské finančné výdavky na audity všetkých dodávateľov,“ povedal.
Rovnako problémová je aj požiadavka na prijatie klimatických cieľov, ktoré by boli v súlade s uhlíkovou neutralitou do roku 2050. Pre producenta fosílnych palív, akým je Katar, je podľa Kaabiho takéto zarovnanie s klimatickými cieľmi EÚ nemožné.
Geopolitické dopady energetickej závislosti
Po invázii Ruska na Ukrajinu sa EÚ snaží znížiť svoju závislosť od ruského plynu, pričom Katar sa stal jedným z hlavných dodávateľov LNG. QatarEnergy už podpísal dlhodobé zmluvy na dodávky plynu do Nemecka, Francúzska, Talianska a Holandska.
Ak by však EÚ trvala na striktnom presadzovaní nových pravidiel, Katar by mohol svoje exportné stratégie preorientovať na ázijské trhy, kde už teraz hrá významnú rolu. Katar plánuje do roku 2027 zvýšiť svoju ročnú kapacitu skvapalneného plynu zo súčasných 77 miliónov ton na 142 miliónov ton.
Možnosti kompromisu?
Kaabi naznačil, že by bol ochotný zvážiť spoluprácu, ak by pokuty neboli založené na celosvetových príjmoch QatarEnergy, ale len na príjmoch z kontraktov v Európe. „Ak by sankcie boli obmedzené na európske zmluvy, mohlo by to dávať zmysel. Ale ak má ísť o globálne príjmy, je to absurdné,“ uviedol ďalej v rozhovore.
Okrem LNG by legislatíva mohla ovplyvniť aj ďalšie katarské exporty do EÚ, vrátane petrochemikálií a hnojív. Tento konflikt môže mať širšie dôsledky na investičné rozhodnutia katarského štátneho investičného fondu Qatar Investment Authority.
Smernica v kontexte širších environmentálnych cieľov EÚ
Európska komisia smernicu predstavila ako súčasť ambiciózneho plánu dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Pravidlá sú však kritizované nielen mimo EÚ, ale aj vo vnútri, kde podniky varujú pred nárastom administratívnej záťaže a konkurencieschopnostnými rizikami.
Cefic, združenie chemického priemyslu, vyzvalo na zjednodušenie pravidiel a obmedzenie právnej neistoty.
Energetická budúcnosť v tieni konfliktu
Situácia medzi Katarom a EÚ naznačuje narastajúce napätie medzi klimatickými cieľmi a geopolitickou realitou energetickej závislosti. Ak by Katar splnil svoju hrozbu a zastavil dodávky LNG, Európa by mohla čeliť ešte väčšej energetickej neistote.
Ako však naznačil Kaabi, stále existuje priestor na kompromis: „Musíme nájsť riešenie, ktoré nebude penalizovať našu ekonomiku a zároveň umožní spoluprácu.“
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Reuters, Financial Times