Katastrofa pre Slovensko stále hrozí: Výpovede lekárov nadobudnú platnosť pozajtra, Lengvarský má deň

  • V pondelok (28. 11.) nebol výbor uznášaniaschopný
  • Ministerstvo zdravotníctva deklarovalo, že sa bude snažiť, aby obštrukcie nevznikali
Na snímke sú zdravotníci v ochranných oblekoch.
Ilustračný obrázok TASR/AP
  • V pondelok (28. 11.) nebol výbor uznášaniaschopný
  • Ministerstvo zdravotníctva deklarovalo, že sa bude snažiť, aby obštrukcie nevznikali

Výpovede lekárov nadobudnú platnosť, ak sa ich požiadavky nezrealizujú do konca novembra. Vyplýva to z vyjadrenia podpredsedu Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Miroslava Mendela. Reagoval tak na prerušenie parlamentného zdravotníckeho výboru, kde ich mal predstaviť minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

„My sme čakali, že dnes sa to tu zbehne. Následne sme čakali, že okolo 13.00 h bude hlasovanie. Všetko vyzeralo, že bude OK,“ skonštatoval. Prerušenie výboru podľa neho neprospieva tomu, aby sa požiadavky stihli zrealizovať včas. V pondelok (28. 11.) nebol výbor uznášaniaschopný.

Mendel zároveň ocenil prístup rezortu zdravotníctva v rokovaniach. „V pondelok sme ešte na ministerstve zdravotníctva preberali memorandum asi do jedenástej večer. Rozhodne sme čas využili maximálne,“ doplnil.

Výbor pre zdravotníctvo sa prerušil po odchode opozičných poslancov. Tí odišli potom, ako sa na schôdzi malo predstaviť 17 pozmeňujúcich návrhov, ktoré oni podľa svojich slov nedostali včas na preštudovanie. Výbor bude pokračovať v stredu (30. 11.) o 12.00 h.

Ministerstvo zdravotníctva deklarovalo, že sa bude snažiť, aby obštrukcie nevznikali. „Budeme riešiť, aby sa výbor čo najskôr uskutočnil,“ dodala hovorkyňa rezortu Petra Lániková.

Dohoda

Vláda a lekárski odborári na sobotňajšom rokovaní vyriešili otázku platov lekárov a dohodli sa. Informoval o tom premiér Eduard Heger (OĽANO).

Vyše 2 100 lekárov siahlo začiatkom októbra po výpovediach pre nespokojnosť so situáciou v zdravotníctve. Neskôr tiež viacerí podali výpovede z decembrových služieb. Lekárski odborári trvali na splnení ôsmich požiadaviek, problém pri dosiahnutí dohody bol najmä v otázke platov.

Pokiaľ by k dohode nedošlo, hrozilo, že lekárom 30. novembra vyprší výpovedná lehota. V reakcii na to viaceré nemocnice prestali objednávať pacientov na plánované operácie od 1. decembra. Hrozilo tiež vyhlásenie núdzového stavu.

Heger a Visolajský si podávajú ruky
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Najdôležitejšie body rokovaní od októbra 2022:

3. októbra Nedosiahnutie dohody s lekárskymi odborármi je krajná možnosť. Po stretnutí s riaditeľmi štátnych nemocníc to uviedol minister zdravotníctva Lengvarský.

4. októbra Hromadné výpovede podalo vyše 2 100 lekárov z 31 slovenských nemocníc, oznámili odborári. Lekári pokračovali aj v zbieraní ďalších výpovedí.

5. októbra – Parlament schválil zvýšenie miezd zdravotníkov. Okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier rieši aj platy ostatných zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Zohľadňovať sa po novom majú aj roky praxe. Zo 134 prítomných poslancov hlasovalo za návrh 132, proti jeden.

6. októbra – Zvýšenie miezd zdravotníkov, ktoré schválil parlament, nerieši stabilizáciu personálu v nemocniciach. Uviedol to šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Je podľa neho potrebné riešiť aj ostatné z ich ôsmich požiadaviek.

3. novembra – Ministerstvo zdravotníctva SR pripravilo memorandum, ktoré chce predstaviť lekárskym odborárom. Rezort je pripravený zapracovať aj ich prípadné pripomienky.

8. novembra – Návrh memoranda od ministerstva zdravotníctva obsahuje len vágne sľuby a nerieši osem požiadaviek Lekárskeho odborového združenia. Vyhlásil to šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský s tým, že materiál vládu k ničomu nezaväzuje a nesvedčí o snahe dohodnúť sa. LOZ dostalo návrh memoranda 7. novembra.

14. novembra – Lekárski odborári zvolali protestné zhromaždenie za záchranu zdravotníctva na 17. novembra na Námestí slobody v Bratislave.

15. novembra – Premiér Heger zvolal na Úrade vlády SR v Bratislave rokovanie so zástupcami Lekárskeho odborového združenia. Po jeho skončení deklaroval, že je pripravený podpísať memorandum s lekárskymi odborármi.

16. novembra – Dohoda medzi vládou a Lekárskym odborovým združením zatiaľ nie je. Podľa šéfa lekárskych odborárov Visolajského sa ale k dohode blížia.

17. novembra – Lekári dostali dodatočnú ponuku na zvýšenie platov. Lekári a zástupcovia ďalších zdravotníckych profesií na protestnom zhromaždení pred Úradom vlády SR v Bratislave apelovali na vládu, aby riešila stav zdravotníctva. Protest zvolalo Lekárske odborové združenie.

19. novembra – LOZ súhlasí s ponukou vlády o dodatočnom navýšení platov lekárov. Žiada však navýšenie koeficientu za odpracované roky praxe. Vláda nesúhlasí s návrhom LOZ navýšiť koeficient za odpracované roky praxe všetkým lekárom na 0,03-násobok priemernej mzdy. Platí jej pôvodná ponuka, že základný plat atestovaného lekára s 10-ročnou praxou by mohol stúpnuť o 25 percent a atestovaného lekára s 20-ročnou praxou o 35 percent.

21. novembra – Vláda a LOZ ani po desaťhodinovom rokovaní na Úrade vlády SR nedospeli k dohode. Lekárske odborové združenie trvá na splnení všetkých ôsmich požiadaviek na riešenie situácie v zdravotníctve, kompromis naďalej ponúka v platovej otázke.

22. novembra – V siedmich bodoch smerujeme k dohode, informoval po rokovaní s Lekárskym odborovým združením premiér Heger. Dodal, že dohoda stojí na ôsmom bode týkajúcom sa platov.

23. novembra – Vláda ponúka zdravotníkom, ktorí ostanú v nemocniciach, stabilizačný príspevok. Snaha o podpísanie memoranda s LOZ podľa premiéra nateraz stroskotala. Pokiaľ lekári naplnia hrozbu hromadných výpovedí, minister zdravotníctva Lengvarský navrhne vláde zavedenie núdzového stavu od 1. decembra.

24. novembra – Stabilizačný príspevok nemocniciam nepomôže, vyhlásil šéf LOZ. Odborári podľa jeho slov boli presvedčení, že smerujú k dohode. Na žiadnych nových požiadavkách netrvajú.
      Ministerstvo zdravotníctva sa dohodlo s lekárskymi odborármi na siedmich bodoch memoranda. Nevyriešenými stále zostávajú platy, ktoré nie sú v pôsobnosti rezortu zdravotníctva, informoval Lengvarský.
      Vláda príde aj s návrhom atraktívnych podmienok na náborový príspevok. Premiér privítal prísľub LOZ o vzdaní sa požiadaviek k pracovným zmluvám lekárov.
      Premiér požiadal predsedov vlád Česka, Poľska a Maďarska o pomoc v zdravotníctve.
      Slovenská lekárska komora žiada vládu a LOZ, aby akceptovali posledný návrh vlády SR na zvýšenie koeficientov, nie návrh na stabilizačné príspevky, a bola uzavretá dohoda.
      Predseda Národnej rady SR Kollár verí, že sa vláda s lekárskymi odborármi dohodne.
      
25. novembra – K lekárom, ktorí vypovedali decembrové služby v nemocniciach, sa pridali ďalší. Mali tak urobiť v reakcii na zámer zaviesť stabilizačný príspevok. Slovenská komora zdravotníckych záchranárov vyzvala na dohodu.

Zástupcovia SLK ponúkli na stretnutí na ministerstve zdravotníctva vláde úlohu mediátora v rokovaniach. Premiér Heger ponuku privítal. Lekárski odborári to odmietli, videli konflikt záujmov SLK, ponuku na mediátora neodmietajú. Viaceré nemocnice pre hromadné výpovede lekárov od decembra rušia, prípadne odkladajú plánované operácie.  

26. november – Napriek obvineniu ministra financií Igora Matoviča na Facebooku, kde uverejnil, že rokovať už s LOZ nebude a rozhodnutie ostáva na premiérovi Eduardovi Hegerovi, sa LOZ s vládou po ôsmich hodinách rokovaní dostávajú k dohode aj v poslednej, najkonfliktnejšej otázke, a to zvyšovania platov.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá