Reťazec na Slovensku sťahuje z predaja obľúbenú potravinu. Ak ju máš doma, vráť ju do predajne

  • Inšpektori si posvietili na vzorky z predajne v Rimavskej Sobote
  • Ukázalo sa, že výrobok je nevyhovujúci
Kaufland sťahuje z predaja obľúbenú pochúťku Slovákov
Ilustračný obrázok TASR/Radovan Stoklasa
  • Inšpektori si posvietili na vzorky z predajne v Rimavskej Sobote
  • Ukázalo sa, že výrobok je nevyhovujúci

Na nebezpečný výrobok upozornila aj Slovenská obchodná inšpekcia na svojom webe, informovali sme. Ide o napájací adaptér GoGEN NTBAD 9011 UNI, ktorý je univerzálny pre všetky notebooky.

Spoločnosť ELEKTROSPED, a.s., vyzýva osoby, ktoré si tento výrobok zakúpili, aby ho nepoužívali. Zároveň by ho mali vrátiť v akejkoľvek predajni DATART alebo poslať na reklamačné oddelenie. 

„Zákazníkovi bude pri vrátení výrobku vykompenzovaná kúpna cena v plnom rozsahu, vrátane účelne vynaložených nákladov na dopravu výrobku späť,“ píše SOI s tým, že spätné prevzatie sa vzťahuje na výrobok, ktorý zákazník zakúpil do 6. októbra 2023.

Okrem tohto výrobku však Slovenská obchodná inšpekcia na svojej stránke informuje aj o ďalších nebezpečných produktoch. Ide napríklad o svetelné reťazce, no aj vianočný stromček. Tieto produkty sú nebezpečné, pretože ich používanie môže viesť k úrazu elektrickým prúdom.

Ide o výrobky pôvodom z Číny, konkrétne o svetelné reťazce bielej a zelenej farby líšiace sa počtom LED žiaroviek (100LED a 200LED), ako aj dĺžkou samotného reťazca (3x2m, 7m a 14m).

„Reťazce nie sú označené povinnými údajmi ani opatrené návlečkou, na ktorej by tieto údaje boli uvedené. Tieto sú balené v rôznych kartónových krabiciach, pričom každá z nich je označená identifikačným znakom výrobku ,typ 20L-600L‘. Reťazce obsahujú zariadenie na zmenu režimov svietenia. Bezpečnostné upozornenia sú uvedené priamo na obale výrobku v slovenskom jazyku,“ približuje výrobok SOI.

Výrobok je nebezpečný kvôli potenciálnej možnosti úrazu elektrickým prúdom. Vzhľadom na nedostatočnú mechanickú pevnosť svietidiel je možný prístup k živým častiam, čo môže mať za následok úraz elektrickým prúdom.

Podľa SOI však majú reťaze aj ďalšie technické nedostatky. Tie môžu zapríčiniť ohrozenie bezpečnosti alebo zdravie spotrebiteľa. Medzi tieto nedostatky patrí nedostatočný prierez vodiča, nedostatočná dĺžka kábla medzi vidlicou a prvou objímkou a taktiež nespĺňajú deklarované požiadavky na krytie proti vode.

„Slovenská obchodná inšpekcia umožnila kontrolovaným osobám prijať nápravné opatrenia, resp. im uložila povinné opatrenia, ktorými zabránila ďalšiemu sprístupňovaniu nebezpečného výrobku na trhu, zabezpečila jeho stiahnutie z trhu ako aj informovanie spotrebiteľov o tomto nebezpečnom výrobku,“ informuje ďalej SOI. 

V prípade vrátenia výrobku predávajúcemu, u ktorého ho zakúpil, má spotrebiteľ právo na vrátenie kúpnej ceny, no aj na opravu výrobku v primeranom čase, ak možno zaistiť bezpečnosť opraveného výrobku alebo na výmenu výrobku za bezpečný výrobok rovnakého typu a aspoň rovnakej hodnoty a kvality na základe výslovného súhlasu spotrebiteľa.

Zdroje: ŠVPS, SOI, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá