Kaufland sťahuje z predaja obľúbenú potravinu. Došla k nám z Poľska
- Výrobok vráť späť predajcovi
- Je nevhodný na ľudskú spotrebu
- Výrobok vráť späť predajcovi
- Je nevhodný na ľudskú spotrebu
Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky (SVPS) nariadila stiahnuť z predaja výrobok Pšenové vločky neochutené jemné 250g. V produktoch bola zistená závažná chyba, ktorá by mohla ohroziť zdravie spotrebiteľov.
Výrobok sa predával v sieti Kaufland. Ak si si tento výrobok zakúpil a máš ho stále doma, vráť ho do predajne reťazca.
Výrobok stiahli z obehu
„Na základe sťažnosti spotrebiteľa RVPS Senec odobrala úradnú vzorku výrobku Pšenové vločky neochutené jemné 250g, v prevádzke Kaufland Slovenská republika v.o.s., prevádzka 6620, Obchodná 24, 902 01 Pezinok. Následným šetrením bola zistená krajina pôvodu Poľsko,“ informuje Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky.
Vzorka bola nevhodná na ľudskú spotrebu pre nečistý pach, výrazne po zoxidovanom tuku. Tým bol porušený článok 14 ods.1 a ods. 2 písm. b) Nariadenia Európskeho Parlamentu a Rady (EÚ) č. 178/2022 z 28. januára 2002.
Výrobok bol distribuovaný v rámci Slovenska do jednotlivých prevádzok spoločnosti Kaufland. Výrobok preto Kaufland stiahol z obehu a informoval spotrebiteľov o nevyhovujúcom výrobku a o možnosti jeho vrátenia.
Potravinu sťahuje aj BILLA
Obchodné reťazce z času na čas musia potraviny či produkty, ktoré predávajú stiahnuť. Všetky pritom prechádzajú prísnou kontrolou. Pred dvomi týždňami sme ťa informovali o tom, že obchodný reťazec BILLA musel vyradiť nebezpečný šalát. Išlo o produkt s označením BILLA Easy – Caesar šalát 210g.
Spoločnosť zákazníkov vtedy upozorňila na to, že v spojitosti s jeho konzumáciou nemožno vylúčiť zdravotné riziko. V obale sa totiž našiel cudzí predmet. BILLA bližšie nešpecifikovala, o čo ide.
Podotýka však, že z predaja preto sťahuje šaláty s dátumom spotreby 17.5.2024, šarža L:0319241 a s dátumom spotreby
13.5.2024, šarža L:0618241.
„Ospravedlňujeme sa za spôsobené nepríjemnosti. K informovaniu a nadväzným krokom sme pristúpili bezodkladne po získaní daných informácií. Zároveň robíme všetky potrebné kroky, aby sme zistili dôvod pochybenia u dodávateľa a aby sme sa do budúcnosti vyhli s tým spojeným nepríjemnostiam,“ informovala spoločnosť.
V máji pritom nešlo o jediné upozornenie na nevhodné produkty. Informovali sme ťa o tom v tomto článku. Slovenská obchodná inšpekcia upozornila na webovej stránke na výrobky, ktoré sa nachádzajú na slovenskom trhu a pri kontrole bola zistená istá porucha ohrozujúca zdravie Slovákov, nebezpečenstvo pri použití či nefunkčnosti samotného produktu.
Išlo o výrobky predlžovací prívod JONEX, typ PS-360, bielej farby dĺžky 3 m s tromi zásuvkami bez vypínača a predlžovací prívod ELGOTECH, typ 04GN, čiernej farby dĺžky 1,5 m so štyrmi zásuvkami bez vypínača. Oba tieto výrobky sú poľského pôvodu.
Nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom
Ako upresňuje SOI, oba výrobky majú potenciálne nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom. Môže za to „nedostatočné konštrukčné vyhotovenie výrobku, kedy vidlicu spotrebiča triedy ochrany I je možné zasunúť do zásuvky predlžovacieho prívodu určeného pre spotrebiče triedy ochrany II. Výrobok tak neposkytuje žiadnu ochranu pred úrazom elektrickým prúdom v prípade zapojenia spotrebiča triedy ochrany I do tohto predlžovacieho prívodu.“
Inšpekcia odporúča spotrebiteľom, ktorí si tieto výrobky zakúpili, aby ich vo vlastnom záujme prestali používať. Inšpekcia nariadila, aby ich stiahli z trhu.
Kto kontroluje produkty
Kontrola potravín a produktov v obchodných reťazcoch na Slovensku je komplexný proces, do ktorého sú zapojené rôzne subjekty. Ide napríklad o Hlavnú štátnu veterinárnu a potravinovú správu (HSVPS).
Je to ústredný orgán štátnej správy pre oblasť veterinárstva, potravín a potravinárskeho tovaru. Dozerá na dodržiavanie potravinového zákonodarstva vrátane kontroly potravín a produktov v obchodných reťazcoch. Má tiež právomoc vykonávať kontroly, odoberať vzorky na laboratórne vyšetrenie, ukladať pokuty a v závažných prípadoch nariadiť stiahnutie produktov z trhu.
Kontrolu majú však na starosti aj regionálne veterinárne a potravinové správy či Slovenská obchodná inšpekcia.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroj: SVPS