Kauza exšéfa štátnych hmotných rezerv Kičuru sa vyostruje: Vyšetrovateľ navrhol podať žalobu. Novela zákona ho môže zachrániť
- Kauza Kajetána Kičuru sa ťahá už 5 rokov
- Vyšetrovateľ podal návrh na obžalobu
- Kauza Kajetána Kičuru sa ťahá už 5 rokov
- Vyšetrovateľ podal návrh na obžalobu
Takmer päť rokov po dramatickom policajnom zásahu na Kysuciach, kde zadržali Kajetána Kičuru v domácom odeve, sa jeho prípad posúva do ďalšej fázy. Na generálnu prokuratúru dorazil návrh na obžalobu bývalého šéfa Štátnych hmotných rezerv. Informujú o tom Aktuality.
Kičura čelí závažným obvineniam – je stíhaný za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v súbehu s pokračovacím obzvlášť závažným zločinom legalizácie príjmu z trestnej činnosti.
Zároveň mu hrozí trest za pokračovanie obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku v jednočinnom súbehu s pokračovacím zločinom machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.
Novela trestného zákona mu pomôže
Hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová pre Aktuality potvrdila ďalší postup: „Generálnej prokuratúre Slovenskej republiky bol doručený spisový materiál s návrhom na podanie obžaloby. Prokurátor po preštudovaní spisového materiálu rozhodne o ďalšom postupe.“
Celý prípad sa začal odvíjať v marci 2020, keď vtedajšia Národná kriminálna agentúra spustila trestné konanie pre medializované informácie o nezrovnalostiach pri nákupe zdravotníckeho materiálu počas pandémie a kúpe bytov na Konventnej ulici v Bratislave.
Pri domovej prehliadke vyšetrovatelia v Kičurovej bezpečnostnej schránke objavili päť kilogramov zlatých tehličiek, ktoré boli následne zverené do úschovy banke.
Napriek tomu, že Kičura strávil vo vyšetrovacej väzbe obdobie od apríla 2020 do októbra 2021, keď bol prepustený na základe žiadosti vyšetrovateľky, jeho situácia sa výrazne zmenila. Vďaka novele trestných kódexov a posunutiu hraníc škôd môže bývalý šéf štátnych rezerv dostať len podmienečný trest, hoci pôvodne mu hrozilo dlhoročné väzenie. Kičura všetky obvinenia odmieta.
Robert Fico sa ho kedysi zastával
Vtedy bývalý predseda vlády Robert Fico, dnes už znova súčasný, sa nebál k prípadu Kajetána Kičuru v roku 2020 vyjadrovať aj na sociálnych sieťach. Fico sa ho vo videu na Youtube, ktoré už nie je dostupné, zastal. Zamestnancov polície, prokuratúry a súdov rozdelil do troch skupín.
Prvú označil ako „angažovaných“, ktorí sú pre kariéru ochotní porušiť zákon, druhú skupinu tvorili tí, čo konajú podľa zákona a svedomia. Najväčšiu pozornosť však venoval tretej skupine.
„Do tejto kategórie patrí aj prípad bývalého šéfa štátnych hmotných rezerv pána Kičuru,“ uviedol vtedy Fico. „Zainterestovaní jasne tvrdia, že neexistujú dôvody na to, aby Kičura sedel vo väzbe. Ale potom prichádza básnická otázka – kto naberie statočnosť a v tejto mediálnej a politickej atmosfére si dovolí prijať zákonné rozhodnutie a pána Kičuru pustí z väzby von?“
Fico kritizoval aj spôsob vedenia vyšetrovania: „Ešte predtým, ako sa výpoveď dostane do rúk niekoho, komu táto výpoveď patrí, tak sa dostane do rúk vybraných médií a novinárov, ktorí s radosťou tieto bludy, táraniny a obvinenia na osoby, voči ktorým táto politická objednávka bola daná, uverejňujú a traumatizujú spoločnosť.“ Situáciu prirovnal k 50. rokom s konštatovaním „toto je cesta do pekla“.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Aktuality, TASR, Redakcia Startitup