Kauza Pegasus: Má SIS kontroverzný špionážny systém? Politici otvorene o sledovacom softvéri
- Spoločnosťou rezonujú správy o špionážnom systéme
- SIS ich označila za dezinformácie
- Migaľ, Krúpa a Dubéci reagujú pre Startitup
- Spoločnosťou rezonujú správy o špionážnom systéme
- SIS ich označila za dezinformácie
- Migaľ, Krúpa a Dubéci reagujú pre Startitup
Slovenskom rezonuje správa o tom, že Slovenská informačná služba (SIS) údajne disponuje špionážnym softvérom Pegasus, informoval o tom Denník N. Potvrdiť to pre nich mali štyri rôzne zdroje, ktoré majú väzby na bezpečnostnú komunitu. SIS tieto tvrdenia označila za dezinformáciu, prezident Peter Pellegrini zase za pseudokauzu.
Pegasus je spyware vyvinutý izraelskou kybernetickou spoločnosťou NSO Group, ktorý je možné skryto inštalovať na mobilné telefóny a ďalšie zariadenia opatrené rôznymi verziami operačných systémov iOS a Android.
Tento spyware môže tvoj telefón doslova premeniť na zariadenie, ktoré ťa sleduje 24 hodín denne. Napríklad má schopnosť kopírovať tvoje odoslané a prijaté správy, zhromažďovať fotografie a zaznamenávať hovory. Môže tiež tajne použiť kameru na tvoje natáčanie alebo aktivovať mikrofón na nahrávanie tvojich rozhovorov.
Migaľ: Každé nasadenie špionážnych prostriedkov musí byť využívané v súlade so zákonom
Startitup medzi politikmi zisťoval, ako hodnotia potenciálne využitie špionážneho softvéru Pegasus slovenskou tajnou službou z hľadiska ochrany národnej bezpečnosti a dodržiavania ľudských práv, či si myslia, že používanie softvéru ako Pegasus je nevyhnutné pre efektívne bojovanie proti organizovanému zločinu a terorizmu, alebo existujú iné alternatívy.
Taktiež aj, aké opatrenia by navrhli na zabezpečenie väčšej transparentnosti a verejného dohľadu nad jeho využívaním, ak by sa preukázalo, že slovenská tajná služba používa Pegasus, či ako by reagovali na obavy, že používanie softvéru Pegasus môže narušiť súkromie občanov a oslabiť dôveru verejnosti v inštitúcie štátu.
„V akýchkoľvek témach dotýkajúcich sa spravodajských služieb a ich práce by sme mali pri informovaní na verejnosti postupovať mimoriadne citlivo. Práve preto, že je to tajná služba a pracuje v utajení. Preto ma veľmi prekvapuje, že opozičný poslanec Krúpa prišiel s takýmito verejnými informáciami,“ hovorí pre Startitup poslanec Samuel Migaľ (Hlas-SD), ktorý je aj podpredsedom osobitného kontrolného výboru SIS.
Dodáva, že to má dve roviny: „V prípade, že je to pravda, tak prezradil utajovanú skutočnosť. A v prípade, že to pravda nie je, tak klamal a zavádzal. Čo sa týka samotného softvéru, tak z môjho pohľadu je asi najhoršie, čo môže byť, ak sa akýkoľvek špionážny systém dekonšpiruje. A Pegasus bol niekoľkokrát dekonšpirovaný, videli sme rôzne vyšetrovania v minulosti. Každé jedno nasadenie špionážnych prostriedkov však musí byť používané a využívané v súlade so zákonom.“
Podľa poslanca a člena osobitného kontrolného výboru SIS Martina Dubéciho (PS) „Pegasus a všetky podobné nástroje patria momentálne k tým najefektívnejším a najsilnejším nástrojom odpočúvania“.
„To znamená, že je to moderná technológia, ktorá predstavuje obrovskú zodpovednosť pre hocikoho, kto ju používa. Preto, ak ho akýkoľvek štát používa, musí mať nastavené legislatívne, kontrolné či exekutívne rámce, ktoré jeho používanie ohraničujú,“ tvrdí politik.
Krúpa: Je tu reálna hrozba, že tento systém bude zneužívaný
„My na Slovensku netušíme, či ten Pegasus máme alebo nie. Máme nejaké domnienky, ale ak by sme ho mali, tak nám chýba jasný legislatívny rámec a mechanizmy na jeho používanie a kontrolu,“ myslí si Martin Dubéci.
Juraj Krúpa poslanec a expredseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť samotný Pegasus ako taký nehodnotí negatívne, má podľa neho svoj význam. „Izrael ho vyvinul v kontexte teroristických a iných hrozieb, dá sa používať aj na boj proti organizovanému zločinu a podobne. Ide len o to, či je ten systém využívaný na to, na čo má byť, alebo je zneužívaný na iné účely,“ hovorí.
„V kontexte tejto vlády, ktorá má svoju históriu, že napríklad zneužívala políciu na politické účely, tak je tu reálna hrozba, že práve tento systém bude zneužívaný na sledovanie oponentov, novinárov, opozičných politikov. A tieto informácie potom môžu byť zneužívané v politickom boji alebo jednoducho na pošpinenie ľudí, ktorí budú takto monitorovaní,“ uzatvára Krúpa.
Viac sa dozvieš vo videu vyššie.
Zdroj: Denník N