Kauzy, nedôvera a chudoba. Rusko zažíva hrozné časy, Putinovi verí rekordne málo ľudí
- Putinovi dôveruje najmenej ľudí od roku 2012, vyplýva z prieskumu
- Krajinu trápi chudoba, otriasajú ňou aj kauzy
- Putinovi dôveruje najmenej ľudí od roku 2012, vyplýva z prieskumu
- Krajinu trápi chudoba, otriasajú ňou aj kauzy
Dôvera voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi sa dostala na najnižšiu úroveň za takmer desaťročie, vyplýva z najnovšieho prieskumu verejnej mienky.
Podľa výsledkov prieskumu, ktoré 6. októbra zverejnila organizácia Levada-Centr, Putinovi dôveruje 53 percent respondentov, pričom v septembri 2017 to bolo 71 percent, informovala vo štvrtok stanica Slobodná Európa.
Zmienená organizácia tvrdí, že ide o najnižšiu úroveň dôvery ruskému prezidentovi od októbra 2012, keď mu vyjadrilo dôveru 51 percent opýtaných.
Dôvera voči Putinovi prudko stúpla v roku 2015 – rok po tom, ako Rusko anektovalo ukrajinský polostrov Krym. Podľa organizácie Levada-Centr mu vtedy dôverovalo takmer 80 percent obyvateľstva.
Výsledky najnovšieho prieskumu tejto nezávislej spoločnosti odzrkadľujú aj zistenia štátnych úradov. Popularita Putina utrpela následkom série neobľúbených opatrení vrátane rozsiahlej dôchodkovej reformy v roku 2019, ako aj stagnujúceho vývoja životnej úrovne – finančná situácia ruských domácností je najhoršia od roku 2012.
Putinovo súčasné funkčné obdobie v úrade hlavy štátu sa skončí v roku 2024, ale prokremeľskí zákonodarcovia schválili úpravy ústavy, ktoré mu umožňujú zostať v prezidentskej funkcii, ak sa tak rozhodne.
Ľudia politikom neveria
Zatiaľ čo Putin zostáva v Rusku najobľúbenejším politikom, dôvera k zákonodarcom je taktiež na nízkej úrovni.
Septembrové parlamentné voľby zabezpečili vládnucej strane Jednotné Rusko v Štátnej dume (dolnej komore parlamentu) napriek nepriaznivým prognózam ústavnú kvalifikovanú väčšinu.
Voľby boli poznačené nevýraznou účasťou, obvineniami z podvodov a manipulácie s hlasmi, ako aj bezohľadnou predvolebnou kampaňou zameranou na elimináciu opozičných vyzývateľov. Úroveň dôvery voči politickým stranám sa takisto znížila z 19 percent v roku 2017 na súčasných 17 percent, uvádza Levada-Centr.
Prieskum sa uskutočnil od 19. do 26. augusta v 137 obciach a mestách v 50 regiónoch Ruska formou osobných rozhovorov s 1619 ľuďmi, ktorí mali najmenej 18 rokov.
Ruskom otriasa viacero káuz
Rusko v poslednej dobe čelí viacerým kauzám. Najnovšie sme ti priniesli článok o videách, ktoré unikli z väzníc.
Mučenie, bitky, znásilňovanie a vydieranie má byť podľa uniknutých videí v ruských väzniciach na dennom poriadku. Majú dokazovať, že v Rusku sú ľudské práva stále pošliapavané.
„Toto je bezprecedentný únik, ktorý spôsobí šok celej krajine. Celkovo máme viac ako 40 gigabajtov súborov, ktoré ukazujú rozšírené mučenie,“ povedal Vladimir Osechkin pre denník The Moscow Time.
Meno ľudí, ktorí sú blízki Putinovi, sa objavilo aj v Pandora Papers. Tieto dokumenty mapujú presuny peňazí, ktoré sa známi ľudia snažili utajiť alebo sa vyhnúť daniam. Medzi nimi sa spomína aj žena, ktorá je známa ako Putinova milenka. Viac si môžeš prečítať v našom článku.
Schémy boli odhalené na základe rozsiahleho úniku dokumentov označovaných ako Pandora Papers zo 14 právnických spoločností pôsobiacich vo viacerých krajinách vrátane Švajčiarska, Singapuru, Cypru, Belize a Britských Panenských ostrovov, uvádza Washington Post.
Kauzy aj chudoba
Svetové médiá sa zaujímajú najmä o kauzy Ruska, domácich však trápi najmä chudoba. Ešte pred voľbami v Rusku v septembri tohto roka sme ti priniesli článok, v ktorom sme túto tému podrobne rozobrali.
Prieskum, ktorý v článku spomíname, ukazuje, že až polovica opýtaných si nemôže dovoliť nové topánky alebo potrebné oblečenie, napriek tomu, že chudoba v krajine štatistický klesá.
Za veľkého bojovníka proti chudobe sa prezentuje aj prezident Vladimir Putin, ktorý na tejto téme zbiera politické body.
Prieskum nezávislej agentúry Levada Center sa zameral na pocity obyvateľov Ruska pri vnímaní cien potravín a oblečenia. Respondenti odpovedali aj na otázku, či si mohli nákupy vybraného sortimentu dovoliť.
Až takmer 40 % opýtaných uviedlo, že sa za posledných šesť mesiacov muselo obmedziť nákup jedla. Viac ako polovica opýtaných (52 %) uviedla, že sa vzdala nákupu potrebného oblečenia a obuvi. Väčšina opýtaných (70 %) potom obmedzila nákupy, ktoré nevyhnutne nepotrebovala.
Ešte horšie na tom boli ľudia, ktorí žijú na hranici chudoby a ich príjem stačí sotva na jedlo. Až tri štvrtiny opýtaných z tejto skupiny uviedli, že si nemohli dovoliť nákup potrebného jedla a 90 % respondentov si nemohlo dovoliť potrebné nákupy do domácnosti.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, Startitup.sk, The Moscow Time, Startitup.sk, Washington Post, Startitup.sk