Káva ako liek na dlhovekosť či prevencia pred vážnymi chorobami. Po tomto čase ju však už nepi
- Káva znižuje riziko viacerých ochorení
- Dôležité je jej dávkovanie
- Môže ti aj uškodiť
- Káva znižuje riziko viacerých ochorení
- Dôležité je jej dávkovanie
- Môže ti aj uškodiť
Mnohí z nás si nevedia ráno bez hnedého čarovného nápoja už ani predstaviť. Len pomyslenie na to, že si k nej privoniaš, ťa vie často postaviť na nohy. Ak si aj ty prepadol kávovému ošiaľu, mal by si byť na pozore.
Jej účinky totiž nemusia byť vždy len zdraviu prospešné, píše The Guardian. Možno aj ty zatváraš oči predtým, že jej piješ nadmerne veľa a príliš často.
Tento nápoj býva v poslednej dobe démonizovaný a niektorí ho dokonca skúšajú nahrádzať inými produktami s rovnakými alebo podobnými účinkami. Vďaka tomu sa stala obľúbená aj matcha, čo je výnimočný mletý zelený prášok, z ktorého sa robia čaje, limonády, dokonca už aj kávy.
Ak ale s klasickou rannou rutinou skoncovať nechceš, prinášame ti informácie, vďaka ktorým nájdeš potrebný balans.
Čo s tebou káva robí
Doktor Peter Hayes pre The Guardian prezradil, že káva má občas povesť zlého chlapca. Profesor hepatológie na Edinburskej univerzite hovorí, že súčasné obavy z kávy často odkazujú na hmlistý koncept „detoxikácie“, ktorý je ťažké merať. Prízvukuje, že tento nápoj nie je toxín.
Hlavnou aktívnou zložkou kávy je kofeín, vysvetľuje zas doktor Sander Kersten, profesor molekulárnej výživy na Cornell University. Ak ju ráno piješ, presne vieš, aké účinky má. Ako stimulant kofeín spôsobuje, že sa človek cíti ostražitejšie, hovorí Kersten. Vďaka nej sú tvoj reakčné časy rýchlejšie, vieš sa lepšie sústrediť a máš zvýšenú vytrvalosť.
Štúdie hovoria, že spotreba kofeínu súvisí aj so zlepšeným športovým výkonom.
Podľa Kerstena sa tieto účinky zvyčajne prejavia do pol hodiny a trvajú až dve hodiny. „To je pravdepodobne dôvod, prečo ľudia majú tendenciu piť kávu cez deň,“ myslí si.
Zdravotné benefity
Odborníci sa zhodujú, že naša ranná káva má nespočetné množstvo výhod. Káva obsahuje „stovky, ak nie tisíce zložiek“, hovorí doktor Edward Giovannucci, profesor výživy a epidemiológie na TH Chan School of Public Health Harvard University.
Mnohé z týchto zložiek môžu mať podľa neho celý rad priaznivých účinkov, ktoré môžu z dlhodobého hľadiska zlepšiť zdravie. Niektoré zlúčeniny majú napríklad silné protizápalové a antioxidačné vlastnosti, vysvetľuje Giovannucci. Iné znižujú inzulínovú rezistenciu, ktorá je rizikovým faktorom cukrovky.
V metaanalýze účinkov konzumácie kávy na zdravie Hayes a jeho kolegovia zistili, že pitie troch až štyroch šálok denne bolo spojené s nižším rizikom kardiovaskulárnej úmrtnosti, niektorých druhov rakoviny a neurologických, metabolických a pečeňových ochorení.
Zdá sa, že z kávy sa darí najmä pečeni. Jedna šálka kávy denne môže znížiť riziko cirhózy o 20% a päť šálok denne môže znížiť riziko o 80%, hovorí Hayes. Tiež poznamenáva, že je dôležité odlíšiť kávu od kofeínu. Ten totiž obsahuje aj spomínaná matcha, energetické nápoje či čierny čaj.
Najväčšie benefity kávy:
- môže ti predĺžiť život,
- tvoje telo vďaka nej môže lepšie spracúvať glukózu a cukry,
- znižuješ si pravdepodobnosť zlyhania srdca,
- máš menšiu pravdepodobnosť, že dostaneš Parkinsonovu chorobu,
- je prospešná pre tvoju pečeň,
- budeš mať silnejšie DNA,
- znížiš si pravdepodobnosť dostať rakovinu hrubého čreva,
- môžeš znížiť riziko Alzheimerovej choroby,
- pravdepodobnosť, že dostaneš mŕtvicu kávou znížiš.
Zdroj: John Hopkins Medicine
Nevýhody kávy
Odborník upozorňuje, že pitie kávy ti môže zvýšiť krvný tlak. V prípade, že už ho máš aj tak vysoký, mal by si byť opatrný. Navyše, niektorí ľudia môžu byť citlivejší na účinky kofeínu ako iní. „Stimulačný účinok kávy môže u citlivých ľudí spôsobiť úzkosť a môže narušiť spánok,“ hovorí Giovannuci.
Na zmiernenie jeho rušivých účinkov na spánok odborníci odporúčajú, aby si obmedzil príjem kofeínu do 17:00. Hovorí to aj doktorka Kera Nyemb-Diop, odborníčka na výživu, výskumníčka v oblasti výživy a výživová trénerka.
Presný čas však závisí od tvojho vlastného spánkového plánu a citlivosti tvojho tela na kofeín. Nyemb-Diop poukazuje na jednu štúdiu, ktorá zistila, že konzumácia kofeínu aj šesť hodín pred spaním ti môže výrazne narušiť spánok a skrátiť tvoj celkový čas spánku o viac ako jednu hodinu.
Niektorí ľudia, vrátane tehotných žien a ľudí so závažnými prípadmi osteoporózy, by mali obmedziť príjem kávy, dopĺňa Hayes.
Treba počúvať svoje telo
Klinika Mayo tvrdí, že pre väčšinu dospelých je bezpečné vypiť až 400 miligramov kofeínu denne. Jedna malá šálka kávy obsahuje asi 95 miligramov kofeínu, čo znamená, že by si si mohol dať približne 4 za deň.
Ak vypiješ viac, mohol by si si uškodiť. Doktor Giovannucci hovorí, že ak túto hranicu prekročíš, môžeš pociťovať nervozitu a zvýšenú srdcovú frekvenciu, čo sú príznaky, ktoré môžeš pociťovať počas záchvatu úzkosti. Jednotlivci so základnou panickou alebo úzkostnou poruchou sú vystavení osobitnému riziku, že zažijú tieto negatívne účinky kávy.
Aká je teda zdravá miera? Hayes hovorí, že dve až tri šálky denne sa vo všeobecnosti zdajú byť ideálne na to, aby si získal benefity kávy bez toho, aby si pocítil jej nevýhody. Odborník ale upozorňuje, že miera sa u každého líši.
„Je nevyhnutné počúvať svoje telo,“ hovorí Nyemb-Diop. Ľudia majú totiž podľa nej rôzne úrovne citlivosti na kofeín, a niektorí sa môžu cítiť nervózne po jednej šálke, zatiaľ čo iní sa môžu cítiť najlepšie po troch šálkach.
Sú s ňou spojené riziká?
Extrémny príjem kofeínu môže mať oveľa závažnejšie následky. Podľa britského Úradu pre potraviny a liečivá boli toxické účinky kofeínu, ako napríklad záchvaty, pozorované pri konzumácii až 1 200 mg kofeínu naraz.
Organizácia poznamenáva, že čisté a vysoko koncentrované kofeínové produkty, ako sú tie v kofeínových práškoch alebo energetických nápojoch, „predstavujú významnú hrozbu pre verejné zdravie“.
Hayes uznáva, že kofeín môže byť návykový. „Ľudia si na to zvyknú,“ uvádza, aj keď dodáva, že postupné zvyšovanie príjmu má obmedzené vedľajšie účinky v porovnaní s náhlym výrazným zvýšením, ako je prechod z nula šálok na šesť.
Napriek tomu nevie o žiadnych dôkazoch, že vysadenie kávy je prospešné. „Káva je jedným z darov prírody,“ uzatvára.
Zdroje: The Guardian, Gym Beam, NY Times, PubMed, National Library of Medicine, John Hopkins Medicine, NPR