Káva obličky ničí, zároveň im pomáha. Vedci sú z „čierneho zlata“ po najnovšej štúdii zmätení
- Celosvetovo obľúbený nápoj má vo svete zaujímavé postavenie
- Podľa štúdií niektorých vedcov znižuje káva dokonca šancu nakaziť sa koronavírusom
- Nová štúdia však upozorňuje, že káva môže spôsobiť ochorenia obličiek
- Celosvetovo obľúbený nápoj má vo svete zaujímavé postavenie
- Podľa štúdií niektorých vedcov znižuje káva dokonca šancu nakaziť sa koronavírusom
- Nová štúdia však upozorňuje, že káva môže spôsobiť ochorenia obličiek
Nová štúdia ukazuje, že vášniví kávičkari majú vyššie riziko ochorenia obličiek. Vedci z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health zistili, že metabolity v krvi súvisiace s konzumáciou kávy majú potenciál zvýšiť riziko ochorenia, prináša správu Independent.
Štúdie sa zúčastnilo 5 000 ľudí a výskumníci skúmali 372 krvných metabolitov – molekúl, ktoré sú medziproduktami a produktami metabolizmu. Telo ich využíva, keď rozkladá potraviny, lieky alebo chemikálie.
Počas výskumu našli jeden metabolit, ktorý je priamo spojený s pitím kávy, ktorý zlepšuje funkciu obličiek, no ďalšie dva zvyšujú riziko ich ochorenia.
Ukázalo sa, že 56 % ľudí, ktorým nechali výskumníci vyšetriť metabolity v krvi, boli každodennými konzumentmi kávy a 32 % pilo viac ako dve šálky denne.
Posledné menované metabolity sú tiež spojené s fajčením, uviedli vedci, ktorých zistenia boli publikované v Clinical Journal of the American Society of Nephrology.
Chronické ochorenie obličiek je podľa NHS dlhodobý stav, ktorý sa bežne spája so starnutím a môže sa časom zhoršiť. Tento stav môže byť spôsobený vysokým krvným tlakom, cukrovkou, vysokým cholesterolom, infekciami obličiek a inými chorobami, ktoré zaťažujú obličky. Poškodené obličky spôsobujú hromadenie toxického odpadu a nadbytočnej tekutiny.
Údaje zo Slovenska
Podľa Národného centra zdravotníckych informácií bolo v roku 2019 na Slovensku viac ako 182 000 pacientov s ochorením obličiek, čo je asi 3,3 percent % populácie.
Prevencia pred koronavírusom
Všeobecne je káva vo vedeckých kruhoch považovaná za zdraviu prospešnú vec.
V júli publikovali vedci z Northwestern University v časopise Nutrients zistenia, v ktorých tvrdili, že „zvyčajná konzumácia jednej alebo viacerých šálok kávy denne bola spojená s približne 10 % znížením rizika COVID-19“. Či sú príčnou jej vysoké antioxidačné účinky, sa momentálne môžeme lne domnievať.
V júni zistenia zverejnené v recenzovanom lekárskom časopise BMC Public Health poukázali, že konzumácia troch až štyroch šálok denne môže znížiť riziko rakoviny pečene a iných ochorení pečene súvisiacich s alkoholom, píše New York Post.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Independent, NHS, Národné centrum zdravotníckych informácií, NCBI, Northwestern University, New York Post, Circulation