Každá diktatúra má svoj polčas rozpadu, aj tá Putinova, píše Martin Klus
- Mobilizácia a falošné referendá, pod ktoré sa šéf Kremľa podpísal po sérii vojenských prehier na Ukrajine, sú znakmi čoraz väčšej slabosti Ruska
- Mobilizácia a falošné referendá, pod ktoré sa šéf Kremľa podpísal po sérii vojenských prehier na Ukrajine, sú znakmi čoraz väčšej slabosti Ruska
Autor komentáru je štátny tajomník MZVEZ SR
Mobilizácia a falošné referendá, pod ktoré sa šéf Kremľa podpísal po sérii vojenských prehier na Ukrajine, sú znakmi čoraz väčšej slabosti Ruska.
V čase, keď si svet pripomínal Medzinárodný deň mieru a v New Yorku zasadalo Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov, mali znieť v prvom rade výzvy na pokoj zbraní, súdržnosť medzi ľuďmi a vzájomnú toleranciu.
Namiesto toho sme z Kremľa počuli prejav diktátora s krvou na rukách, v ktorom popri znôžke lží vyhlásil čiastočnú mobilizáciu a podporil uskutočnenie takzvaných referend o pričlenení sa k Rusku vo zvrchovaných oblastiach Ukrajiny, ktoré ovládajú Moskvou podporovaní separatisti alebo sú okupované ruskými inváznymi vojskami.
Inými slovami – Vladimir Putin sa namiesto ukončenia vojny rozhodol pokračovať vo vraždení. Svojím rozhodnutím posiela ďalších ľudí na smrť, vojakov aj nevinných civilistov, a čo je ešte horšie, neváha vyhrážať sa nám všetkým dokonca jadrovými zbraňami.
V čase, keď medzinárodné spoločenstvo volalo po mieri, urobil ďalšie kroky smerujúce k stupňovaniu napätia, ešte väčšej agresii voči nášmu susedovi a k anexii ďalších častí územia Ukrajiny.
Jeho vyhlásenie je ďalším z dôkazov toho, že jediným agresorom je tu práve Ruská federácia. Nehovoriac o obrovskom prejave neúcty k princípom Charty OSN, ktoré má Rusko ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN ochraňovať. Lenže je to práve Putin, kto diktátorsky riadi Rusko už vyše dve dekády a sústavne vytvára hrozby pre svetový mier.
Súčasný šéf Kremľa ani všetci poslušní jeho režimu však nevyhrajú, sú odsúdení na prehru. Západ je silnejší než Rusko. A to nielen vojensky či politicky, vďaka demokratickým zriadeniam a slobodám svojich občanov, ale aj v schopnosti pomenovať veci pravým menom. V schopnosti odlíšiť pravdu od lži a nepodľahnúť životu v klamstve.
Čo Putin v prejave zamlčal?
Stačí si uvedomiť, o čom všetkom ruský diktátor v príhovore klamal alebo čo zámerne zamlčal. Rusko v rukách Putina obhajuje neobhájiteľné. Dlhé mesiace, ba roky, označuje obyvateľov Ukrajiny za nacistov a fašistov, ktorých teraz bez problémov a násilne inkorporuje do vlastného štátu. Tých, ktorých dovtedy nepovraždí.
A pritom je to práve ruská rétorika neznášanlivosti a popierania existencie ukrajinského národa, čo stále viac a viac napĺňa charakteristiky nacistickej ideológie. Čo ešte Putin zamlčal?
Napríklad aj to, že začiatkom tejto brutálnej vojny bol ruský „preventívny“ úder, že už v roku 2014 jeho režim anektoval ukrajinský Krym a v Doneckej a Luhanskej oblasti vojenskou silou udržiava bábkové militaristické režimy, aby cez nich ovládal cudzie územie.
Taktiež opomenul, že utrpenie obyvateľov na východe Ukrajiny spôsobili hlavne útoky ruskej armády na cudzom území, kým ukrajinská armáda bráni pred agresiou svoje územie a obyvateľov. Zverstvá ruskej armády boli zdokumentované napríklad v Buči, ale aj teraz v Iziume.
Prezident Putin tiež opomenul, že práve v Rusku boli prijaté zákony, ktoré výrazne obmedzili základné ľudské a občianske práva vlastných obyvateľov, že zahraničné sankcie boli uvalené práve preto, aby Rusko nemohlo pokračovať v agresívnej rozpínavej politike voči svojim susedom.
Diktátorom ani teroristom sa neustupuje
Preto som presvedčený, že tak ako sa svet v minulosti postavil proti expanzii hitlerovského Nemecka, musí aj teraz naďalej podporovať legitímny boj Ukrajiny za svoju vlasť, ktorú sa prezident Putin rozhodol okupovať.
A žiadne množstvo vyhrážok a propagandy nemôže skryť fakt, že Ukrajina túto vojnu vyhráva, že slobodné medzinárodné spoločenstvo je zjednotené a Rusko sa stáva svetovým vyvrheľom. Čo by sa konečne malo odzrkadliť aj na jeho postavení v medzinárodných organizáciách, vrátane OSN a jej Bezpečnostnej rady.
Organizovanie „pseudoreferend“ je zo strany Kremľa len cynickým výsmechom demokratickému svetu, do ktorého Rusko, na rozdiel od Ukrajiny, už dávno nepatrí.
Veď aj samotní ruskí okupanti čelia masívnemu odporu domáceho obyvateľstva, ktorého veľká väčšina si neželá byť súčasťou tzv. Ruského sveta. Naopak, chcú patriť do civilizačného priestoru, v ktorom platia hodnoty demokracie, slobody a dodržiavanie ľudských práv.
Tak ako všetky ostatné štáty EÚ a NATO, aj Slovensko jasne a rázne odsudzuje proruskými úradmi plánované tzv. referendá. Ich zinscenované, vopred určené výsledky, tak ako to bolo na Kryme, nikdy neuznáme a považujeme ich za flagrantné porušenie medzinárodného práva, osobitne princípov nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti.
V prípade Ruska nejde o nový fenomén, urobilo to už vo viacerých prípadoch, či už v Gruzínsku alebo skôr na Ukrajine.
Spolu s našimi partnermi a spojencami budeme pokračovať vo všestrannej podpore Ukrajiny a jej obyvateľov v obrane svojej vlasti.
Nepochybujem, že Ukrajina vo svojom spravodlivom boji zvíťazí a príde čas, keď sa zodpovední predstavitelia Ruskej federácie budú zodpovedať za zločiny spáchané na ukrajinskom území.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.