Každoročne sem prídu tisíce veľrýb a ty sa ich môžeš dotýkať. Spoznaj „najzázračnejšie miesto“ zaradené pod UNESCO
- Polostrov Baja California sa nachádza v Mexiku
- Ide o svätyňu, ktorá má mimoriadne zaujímavé ekosystémy
- Polostrov Baja California sa nachádza v Mexiku
- Ide o svätyňu, ktorá má mimoriadne zaujímavé ekosystémy
Polostrov Baja California v Mexiku je svätyňou, v ktorej sa schádzajú mimoriadne zaujímavé ekosystémy. Skladá sa z dvoch lagún, a to Ojo de Liebre a San Ignacio. Tieto miesta sú domovom pre množstvo krásnych zvierat, informuje portál whc.unesco.org.
Nachádza sa tu domov pre štyri druhy ohrozených morských korytnačiek, severného slonieho tuleňa, uškatca kalifornského a sivú veľrybu. Predstav si, že práve v lagúne San Ignacio sa dá majestátneho vodného cicavca pozorovať voľným okom.
Ide o jediné miesto, kde more odkrýva svoje tajomstvá, pričom cestovatelia sú len tichí pozorovatelia.
Zázračné miesto
Laguna San Ignacio sa nachádza na západnom pobreží polostrova Baja California. Označuje sa ako posledné nerušené miesto, kde sa rozmnožujú sivé tichomorské veľryby.
Táto chránená rezervácia veľrýb ponúka cestovateľom stretnutie z očí do očí s vodným živočíchom. Veľryby sú veľmi zvedavé a samy dobrovoľne vyhľadávajú kontakt s ľuďmi, informuje o tom portál BBC.
V jednom období sa zdalo, že tichomorské veľryby sivé sú na pokraji svojho vyhynutia. Sprievodca José Sanchez hovorí: „Zakaždým, keď sa naša zvedavá vodná priateľka vráti k našej nečinnej rybárskej lodi, zostane o niečo dlhšie na hladine a sleduje nás, ako ju pozorujeme.“
Výlet spočíva v tom, že cestovatelia sedia v loďke s vypnutým motorom. Počas úplného ticha sa sivá 40-tonová veľryba priblíži k turistom a hravo otrepe svoje boky, v niektorých prípadoch aj o loďku.
Každý rok v období od januára do polovice apríla priplávajú do lagúny tisíce veľrýb. Počas svojej cesty prejdú okolo 19 300 km z ľadových vôd Antarktídy do teplej Baje. Toto miesto je určené na ich párenie a následný pôrod samičiek.
Na Baja je možné pozorovať tieto majestátne zvieratá už viac ako 50 rokov. A je jasné, že aj ony sú zvedavé na ľudí, tak ako turisti na ne.
Doktor Steven Swartz, výskumník veľrýb, informuje: „V lagúne dnes neexistujú žiadne skutočné hrozby.“ Hoci je veľryby možné pozorovať aj na iných miestach, podľa doktora je to jediné miesto na zemi, kde sa to opakuje pravidelne a ľudia sa ich môžu dotýkať, informuje BBC.
Ako správne pozorovať veľryby?
V sezóne, kedy sa môžu pozorovať, je povolené vyplaviť len 16 malých rybárskych člnov naraz. Aby sa zvieratá nevyplašili, všetky lode musia mať vypnutý motor. Prevádzkovatelia lodí nikdy neprenasledujú živočíchy. Sprievodcovia počkajú a nechajú veľrybu, nech sa sama rozhodne, či príde bližšie.
Ako hovorí doktor, cicavce sú veľmi zvedavé a dostatočne vnímajú svet okolo seba. Veľryby majú aj vynikajúcu pamäť. Sú to hmatové zvieratá, ktoré sa rady obtierajú a dotýkajú, čo je zároveň aj ich spôsob komunikácie.
Oficiálny portál sivých veľrýb v Mexiku informuje, že prvé výskumy sa v tejto oblasti robili už v rokoch 1977 – 1982. V roku 2015 sa výskum rozšíril a jeho cieľom bolo monitorovať sivé veľryby, ktoré v zimnom období okupujú tento komplex, ale aj ekoturistickú aktivitu v regióne.
V roku 2024 bol program premenovaný na „Výskum sivých veľrýb v Mexiku“. Tento projekt má mnoho funkcií, medzi ktoré patria aj školské prezentácie o povedomí tohto živočícha. Taktiež prináša informácie pre prevádzkovateľov ekologických výletov. Poskytujú informácie, ktoré pomáhajú komunite pri rozhodovaní o budúcich možnostiach rozvoja.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: whc.unesco.org, BBC, graywhaleresearchmexico.org