Každý deň je sladkosti a pije víno. Najstarším žijúcim človekom je 118-ročná Francúzka
- Prežila vojny, dve pandémie aj nakazenie koronavírusom
- Sladkosti a pohár vína si dopraje každodenne
- Chce prekonať všetky rekordy
- Prežila vojny, dve pandémie aj nakazenie koronavírusom
- Sladkosti a pohár vína si dopraje každodenne
- Chce prekonať všetky rekordy
Keď sa novinári v roku 2019 pýtali Japonky Kane Tanaka, čo je jej tajomstvom dlhovekosti, odpovedala „byť sama sebou“. Titul najstaršieho žijúceho človeka nepustila až do apríla tohto roka, pričom sa dožila 119 rokov a 107 dní. V historických vekových tabuľkách sa dostala na druhé miesto.
Francúzka Lucile Randon je v tej tabuľke momentálne štvrtá a zásluhy za svoju dlhovekosť pripisuje každodennej dávke čokolády a vína. Tvrdí, že chce prekonať všetky rekordy a dosiahnuť najvyšší vek v histórii. Na pomyselnom tróne momentálne sedí jej krajanka Jeanne Calment, ktorá sa dožila 122 rokov a 164 dní.
Stále odpovedá na listy
Mníška sa narodila 11. februára 1904 v meste Alès, ležiacom na juhu Francúzska neďaleko miest Nîmes, Avignon či Montpellier. Je známa tiež ako Sestra Andre a prežila mnoho dôležitých udalostí, ktoré prepisovali dejiny.
„Ľudia vravia, že práca zabíja, mňa držala pri živote, pracovala som do mojich 108 rokov,“ prezrádza katolíčka. Aj napriek tomu, že je slepá a celé dni strávi na vozíku, počas svojho nezvyčajne dlhého života sa starala skôr o druhých než o seba.
Počas druhej svetovej vojny pracovala ako učiteľka a vychovávateľka detí v Paríži, pričom toto obdobie opisuje ako jej najšťastnejšie, uvádza France 24. Neskôr strávila 28 rokov prácou v nemocnici v meste Vichy a zvyšok života zasvätila viere, bohoslužbe a povolaniu mníšky.
V súčasnosti žije v sanatóriu v pobrežnom meste Toulon. Každý deň začína raňajkami a omšou a pokračuje modlitbami, návštevami a čítaním listov od podporovateľov, pričom odpovedá na takmer všetky, uvádza CBS. Minulý rok sa z nej po prekonaní choroby COVID-19 stal symbol nádeje pre celý svet.
Prežila dve pandémie
Jeden zo zamestnancov sanatória, v ktorom Sestra Andre posledných 12 rokov žije, prezradil, že jej úspech spočíva v jej obľúbenom nápoji. „Pohár vína denne ju neopúšťa a je pravdepodobne jej tajomstvom dlhovekosti. Ja však ľuďom neodporúčam piť pohár vína každý deň,“ dodáva zamestnanec.
Na Nový rok dostala písomný pozdrav priamo od francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, spolu s mnohými listami a sladkými pochúťkami od fanúšikov. Lásku k čokoláde a vínu zdieľa so spomínanou rekordmankou Jeanne Calment, ktorá pripísala zásluhy za svoj dlhý život aj olivovému oleju.
„Vždy som bola uznávaná za svoju inteligenciu a múdrosť, ale teraz by na tom už ľuďom toľko nemuselo záležať, lebo som tvrdohlavá. Rozmýšľam nad tým, že to tu už prenechám niekomu inému, ale oni ma nenechajú,“ vtipkovala 118-ročná Francúzka.
Mníška v roku 1918 prežila pandémiu španielskej chrípky a o 102 rokov aj pandémiu koronavírusu. Stala sa najstarším človekom, ktorý sa z ochorenia COVID-19 zotavil a to za tri týždne bez vážnych symptómov, uviedol The Independent.
Vyzerá to, že tajomstvo dlhovekosti držia v rukách ženy. Muži sa dožívajú o niečo menej, najstarší žijúci muž súčasnosti, Venezuelčan Juan Vicente Pérez, oslávil v máji tohto roka 113. narodeniny. Historicky najstarším mužom je Japonec Jiroemon Kimura, ktorý zomrel júni 2013 vo veku 116 rokov a 54 dní.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: YouTube, Unsplash, The New York Times, France 24, The Independent, CBS