Každý desiaty Slovák trpí závislosťou od bežnej látky. Mnohí si to ani neuvedomujú
- Každý desiaty Slovák užíva lieky proti bolesti každý deň
- Nadmerné užívanie spôsobuje ťažkú závislosť
- Prieskum vyľakal odborníkov
- Každý desiaty Slovák užíva lieky proti bolesti každý deň
- Nadmerné užívanie spôsobuje ťažkú závislosť
- Prieskum vyľakal odborníkov
Najnovší rozsiahly prieskum skupiny Pilulka priniesol alarmujúce výsledky – lieky proti bolesti denne či niekoľkokrát do týždňa užíva každý desiaty Slovák aj Čech. Toto nadužívanie liekov je podľa odborníkov náramne škodlivé a v počte závislých ľudí dokonca lieky proti bolesti predbehli klasické drogy.
„Z nášho prieskumu vyplýva, že aspoň občas užíva lieky proti bolesti až tri štvrtiny obyvateľstva na Slovensku (76 %). Väčšinou ide o ženy (82 %), ľudí, ktorí sa nachádzajú v psychických problémoch, či tých, ktorí sú vo vážnych finančných problémoch (nad 80 %),“ priblížil výsledky prieskumu Petr Kasa, zakladateľ skupiny Pilulka.
Detailný pohľad na dáta podľa neho ukazuje, že niekoľkokrát do mesiaca lieky proti bolesti užíva 22 % opýtaných, čo je približne každý piaty občan, no niekoľkokrát do týždňa, prípadne každý deň, po nich siahne každý desiaty Slovák.
Pozor najmä na dôchodcov
Podľa prieskumu ovdovelí (23 %) alebo rozvedení ľudia (14 %) užívajú lieky proti bolesti častejšie. Celkovo však najväčšie sklony k nadmernému užívaniu liekov majú Slováci vo vekovej kategórii nad 65 rokov. Niekoľkokrát do týždňa tieto lieky užíva až každý druhý dôchodca.
Alarmujúce je, že veľmi častú konzumáciu liekov priznávajú ľudia s finančnými problémami. Každý tretí Slovák (34 %) s finančnými ťažkosťami alebo žijúci z mesiaca na mesiac užíva lieky denne, niekoľkokrát do týždňa alebo mesiaca. Na porovnanie, len 5 % respondentov s niekoľkomesačnou finančnou rezervou priznáva časté užívanie liekov.
Nebezpečnejšia závislosť než alkohol a drogy
„Pri užívaní voľnopredajných liekov proti bolesti hrozí viacero rizík, ako sú interakcie so súčasne užívanými liekmi od lekára, interakcie s ďalšími voľnopredajnými liekmi či doplnkami stravy, nežiaduce účinky, ktoré sa môžu dostaviť aj napriek správnemu užívaniu, či možnosť predávkovania,“ upozorňuje Jiřina Huthová, odborný zástupca a vedúca lekárne Pilulka.
Predávkovať sa liekmi proti bolesti je až alarmujúco jednoduché. Ľudia niekedy užijú vyššiu dávku, než je odporučené, no omnoho zákernejšia je kombinácia viacerých liekov, ktoré síce majú iné názvy, no rovnakú účinnú látku. „Typickým príkladom sú analgetiká obsahujúce paracetamol, pri ktorom pri predávkovaní hrozí ťažké poškodenie pečene,“ spresnila Huthová.
Okrem predávkovania hrozí aj riziko vzniku závislosti od liekov, ktoré sa môže prejaviť už v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov. Podľa adiktológa Aleša Kudu ľudia často spadnú do závislosti po liečbe chronickej bolesti. Nebezpečné sú nielen lieky proti bolesti (analgetiká), ale aj hypnotiká, ktoré pomáhajú pri nespavosti, a anxiolytiká na liečbu úzkosti.
Varovanie odborníka
„Lieky na úzkosť nie sú určené na dlhodobé užívanie, teda na viac ako 6 týždňov. Je to liek na rýchlu pomoc v akútnom prípade,“ zdôraznil Aleš Kuda v podcaste Pilulky Životozprávy.
To isté platí aj pre lieky na nespavosť, kde odporúča užívať skôr prírodné preparáty. Ak zistíš, že nadmerne užívaš lieky, mal by si sa obrátiť na svojho lekára alebo vyhľadať adiktologickú ambulanciu.
Prevencia by podľa odborníka mala začínať už v rodinách. „Keď my dospelí budeme siahať po liekoch, nerobme to pred deťmi. Je to rovnaké ako s alkoholom,“ odporúča Aleš Kuda.
Dodáva, že pri liečbe závislosti na liekoch sa postupuje inak ako pri iných závislostiach. „Ostražitosť je tu extrémne dôležitá, viac ako pri alkohole. Mnohé výskumy jednoznačne ukazujú, že sa nemá uponáhľať. Udržateľnosť výsledku sa zvyšuje, keď sa odvykanie pretiahne na dlhší čas,“ uzatvára adiktológ Kuda.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroj: TS/Pilulka