Každý piaty Slovák verí v plochú Zem, ukazuje šokujúci prieskum. Za našimi susedmi výrazne zaostávame

  • Prieskum agentúry MNFORCE ukázal, že mnoho Slovákov neverí v guľatú Zem
  • Pochybnosti má o nej 20 % z nás, Česi sú na tom výrazne lepšie
slováci plochá zem
Ilustračná fotografia TASR/Pavol Zachar, Archív Canva
  • Prieskum agentúry MNFORCE ukázal, že mnoho Slovákov neverí v guľatú Zem
  • Pochybnosti má o nej 20 % z nás, Česi sú na tom výrazne lepšie

Téma guľatej Zeme, hoci ide o základný vedecký poznatok, obehla celé Slovensko po nedávnych vyjadreniach generálneho riaditeľa služobného úradu Ministerstva kultúry Lukáša Machalu.

Ten na otázku redaktora o tom, či by mali vo verejnoprávnej televízii dostávať priestor aj ľudia s „alternatívnymi názormi“, ako je ten o plochej Zemi, odpovedal protiotázkou: „Je podložené, že Zem je guľatá?“

Hoci Machala neskôr objasnil, že išlo iba o príklad, zdá sa, že prezentovaný názor nie je na Slovensku až taký nezvyčajný. Vypovedá o tom prieskum agentúry MNFORCE, na ktorý upozornil analytický portál Dáta bez pátosu na sociálnej sieti.

Prieskum bol vykonaný v Česku a na Slovensku na vzorke 1 000 respondentov. Kým u našich susedov je drvivá väčšina obyvateľov stotožnených s verziou o guľatej Zemi, na Slovensku je o tom úplne presvedčených len 36 % z nás.

Naopak, až 20 % Slovákov, teda každý piaty občan, úplne nesúhlasí alebo skôr nesúhlasí s tvrdením, že Zem je guľatá (resp. má tvar rotačného elipsoidu). Možnosť „neviem“ označilo ďalších 20 % obyvateľov Slovenska. „Skôr súhlasím“ zvolilo 23 % respondentov. Podľa autorov prieskumu respondenti otázkam rozumeli.

Výsledky zo Slovenska sú len ťažko uveriteľné. Nemôže byť dôvodom len to, že sme na druhej strane rieky Morava. Nemôže byť dôvodom ani mnoho storočí v Uhorskej a nie v Rakúskej časti monarchie, komentuje výsledky profil Dáta bez pátosu.

Strašenie v spoločnosti prerástlo únosnú mieru, ale skutočný strach ide práve z takýchto zistení a prieskumov. Čaká nás všetkých na Slovensku veľa roboty. S niektorými úlohami si poradili už v starovekom Grécku a tak niektorí z nás musia začať od piky, dodáva ďalej.

Ako to naozaj je?

To, že Zem je guľatá, ukazujú mnohé vedecké pozorovania a empirické dôkazy. Jedným z prvých a najjednoduchších dôkazov je, že keď sa pozeráme na lode plávajúce smerom na horizont, vidíme, že ich trupy postupne miznú pod hladinou, kým sťažne sú ešte viditeľné. Tento fenomén je spôsobený zakrivením Zeme, ktoré spôsobuje, že vzdialené objekty sú postupne skryté za obzorom.

Ďalším presvedčivým dôkazom je pozorovanie hviezd a ich pohybu na oblohe. V rôznych častiach sveta vidíme rôzne hviezdne súhvezdia, čo by nebolo možné, ak by Zem bola plochá. Napríklad, južná polárna hviezda, Južný kríž, je viditeľná iba z južnej hemisféry, zatiaľ čo Polárna hviezda je viditeľná len zo severnej hemisféry. Toto je priamy dôkaz toho, že Zem má guľovitý tvar.

zem
zdroj: Canva/NicoElNino

Cestovanie okolo sveta je ďalším dôkazom guľatosti Zeme. Moderní cestovatelia, ako aj satelitné technológie a GPS systémy, jasne ukazujú, že je možné obísť Zem dookola bez toho, aby sme narazili na „okraj“ alebo „koniec“. To by bolo nemožné v prípade plochej Zeme.

Gravitačné sily tiež podporujú myšlienku guľatosti Zeme. Zem má tvar elipsoidu alebo geoidu, čo znamená, že je približne guľatá, ale trochu sploštená na póloch v dôsledku svojej rotácie. Táto sploštenosť je dôkazom rovnomerného rozloženia hmoty a gravitácie okolo stredu Zeme, čo by opäť nebolo možné na plochom telese.

Snímky Zeme z vesmíru taktiež poskytujú nepopierateľný vizuálny dôkaz o jej guľatosti. Fotografie a videá, ktoré boli zachytené astronautmi a družicami, jednoznačne ukazujú Zem ako guľatý objekt. Tieto snímky nepochádzajú iba z jedného zdroja, ale z množstva rôznych misií a agentúr po celom svete, čím sa eliminuje možnosť rozsiahleho podvodu.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: Facebook/Dáta bez pátosu

Najnovšie videá

Trendové videá