Každý pohár ťa približuje k rakovine. Pitie vyvoláva zákernú chorobu už pri miernej konzumácii

  • Alkohol zabíja bunky, poškodzuje tvoju DNA a spôsobuje rakovinu
  • Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny ho klasifikovala ako karcinogén skupiny 1
Rakovina, doktori
Ilustračné foto National Cancer Institue, Unsplash
  • Alkohol zabíja bunky, poškodzuje tvoju DNA a spôsobuje rakovinu
  • Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny ho klasifikovala ako karcinogén skupiny 1

Piješ alkohol pravidelne alebo len pri výnimočných príležitostiach? V oboch prípadoch vedz, že alkohol si vyberá svoju daň na tvojom tele. Od mozgu a srdca cez pľúca a svaly až po tráviaci a imunitný systém – alkohol má široké škodlivé účinky na tvoje zdravie. A čo je najhoršie, spôsobuje rakovinu.

Alkohol predstavuje tretiu najčastejšiu preventabilnú príčinu rakoviny v USA. Každoročne zapríčiní približne 100 000 prípadov rakoviny a 20 000 úmrtí na rakovinu. Pre porovnanie, dopravné nehody súvisiace s alkoholom spôsobia v USA ročne približne 13 500 úmrtí, informuje The Conversation.

Už v 80. rokoch minulého storočia vedci začali tušiť, že alkohol môže vyvolať rakovinu. Epidemiologické štúdie preukázali, že alkohol je kauzálne spojený s rakovinou ústnej dutiny, hrdla, hlasiviek, pažeráka, pečene, hrubého čreva a konečníka a prsníka. Ďalšia štúdia ukázala súvislosť medzi chronickým a nárazovým pitím a rakovinou pankreasu, uvádza ScienceAlert

Slovenské štatistiky uvádza Národné centrum zdravotníckych informácií.

Alkohol oficiálne uznávaný ako karcinogén

V roku 2000 Národný toxikologický program USA dospel k záveru, že konzumácia alkoholických nápojov je známym ľudským karcinogénom. V roku 2012 Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny, ktorá je súčasťou Svetovej zdravotníckej organizácie, klasifikovala alkohol ako karcinogén skupiny 1 – najvyššiu klasifikáciu, ktorá naznačuje, že existuje dostatok dôkazov na to, aby sme mohli tvrdiť, že táto látka spôsobuje rakovinu u ľudí.

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb aj Národné inštitúty zdravia sa zhodujú, že existujú presvedčivé dôkazy o tom, že alkohol spôsobuje niekoľko typov rakoviny.

Americké stravovacie odporúčania uvádzajú, že dokonca aj malé množstvo alkoholu – menej ako jeden drink denne – zvyšuje riziko rakoviny. Napriek tomu si mnohí Američania neuvedomujú, že alkohol spôsobuje rakovinu. Prieskum z roku 2019 zistil, že menej ako 50 percent dospelých Američanov si uvedomuje riziká rakoviny spojené s konzumáciou alkoholu.

Národný prieskum o užívaní dr*g a zdraví z roku 2023 zistil, že viac ako 224 miliónov Američanov vo veku 12 rokov a starších pilo v priebehu svojho života alkohol – viac ako 79 percent ľudí v tejto vekovej skupine. Konzumácia alkoholu sa zvyšovala už pred pandémiou COVID-19, čo odráža znepokojujúci problém verejného zdravia.

V psychiatrických ambulanciách bolo v roku 2023 vyšetrených 29 646 osôb na poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu (dg. F10.0-F10.9). To bolo o 2,7% vyšetrených osôb viac ako v roku 2022. Nárast sa týkal mužov (+2,5%) aj žien (+3,4%). Počet pacientov sa po prechodnom poklese v pandemických rokoch takmer vrátil na úroveň pred pandémiou. 

Ako alkohol spôsobuje rakovinu

Rakovina sa vyvíja, keď sa bunky v tele začnú nekontrolovateľne deliť. Alkohol môže viesť k vzniku nádorov tým, že poškodzuje DNA, čo spôsobuje mutácie narúšajúce normálne delenie a rast buniek.

Výskumníci identifikovali niekoľko mechanizmov spojených s alkoholom a vznikom rakoviny. Správa hlavného chirurga USA z roku 2025 poukazuje na štyri rôzne spôsoby, ktorými môže alkohol spôsobiť rakovinu: metabolizmus alkoholu, oxidačný stres a zápal, zmeny hladín hormónov a interakcie s inými karcinogénmi, ako je tabakový dym.

Metabolizmus alkoholu je proces, ktorým telo rozkladá a vylučuje alkohol. Keď sa alkohol rozkladá, jeho prvým vedľajším produktom je acetaldehyd, chemická látka, ktorá je sama klasifikovaná ako karcinogén. Výskumníci zistili, že určité genetické mutácie môžu viesť k tomu, že telo rozkladá alkohol rýchlejšie, čo vedie k zvýšeným hladinám acetaldehydu.

Existujú tiež významné dôkazy o tom, že alkohol môže v tele spustiť uvoľňovanie škodlivých molekúl nazývaných voľné radikály. Tieto molekuly môžu poškodiť DNA, proteíny a lipidy v bunkách v procese nazývanom oxidačný stres.

Vedci zistili, že voľné radikály vytvorené konzumáciou alkoholu môžu priamo ovplyvniť, ako dobre bunky vytvárajú a rozkladajú proteíny, čo vedie k vzniku abnormálnych proteínov, ktoré podporujú zápal a ten následne podporuje tvorbu nádorov.

Vplyv alkoholu na hormóny 

Alkohol môže tiež priamo ovplyvniť hladiny hormónov spôsobmi, ktoré zvyšujú riziko rakoviny. Napríklad estrogény môžu zvýšiť riziko rakoviny prsníka. Stredná konzumácia alkoholu môže zvýšiť hladiny estrogénu a podporiť ďalšie pitie. Alkohol tiež zvyšuje riziko rakoviny prsníka znížením hladín vitamínu A, zlúčeniny, ktorá reguluje estrogén.

Ľudia, ktorí pijú a fajčia, majú zvýšené riziko vzniku rakoviny úst, hltana a hrtana. Alkohol uľahčuje telu vstrebávanie karcinogénov z cigariet a elektronických cigariet. Fajčenie samo osebe môže tiež spôsobiť zápal a vyvolať voľné radikály, ktoré poškodzujú DNA.

V roku 2023 bolo ukončených 14 136 hospitalizácií na ochorenia súvisiace s užívaním alkoholu. To predstavovalo medziročný nárast o 4,7% oproti roku 2022, čo naznačuje návrat k obvyklému počtu hospitalizácií na tieto ochorenia v období pred pandémiou. Medziročný percentuálny nárast bol takmer rovnaký u mužov i žien. Hospitalizácie mužov boli zastúpené približne trojnásobne viac ako žien.

YouTube video player

Aké množstvo alkoholu je bezpečné

Možno sa pýtaš, koľko alkoholu môžeš bezpečne vypiť a vyhnúť sa tak ujme. Ak sa spýtaš lekárov a vedcov, odpoveď sa ti možno nebude páčiť: žiadny.

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb a americké stravovacie odporúčania odporúčajú konzumovať najviac jeden drink denne pre ženy a najviac dva drinky pre mužov. Národný inštitút pre zneužívanie alkoholu a alkoholizmus a nedávne vyhlásenie hlavného chirurga USA majú podobné odporúčania na obmedzenie konzumácie alkoholu.

Konzumácia alkoholu je vysoko preventabilnou príčinou rakoviny. V súčasnosti však neexistuje spôsob, ako určiť osobné riziko rakoviny z alkoholu u konkrétneho človeka.

Genetické pozadie každého jednotlivca, životný štýl, strava a ďalšie zdravotné faktory môžu ovplyvniť účinky alkoholu na tvorbu nádorov.

V roku 2023 bolo v SR zaznamenaných 501 dokonaných samovrážd, z toho 37,7% (189) samovrážd bolo vykonaných za prítomnosti alkoholu alebo návykovej (psychotropnej) látky. Tento podiel bol vyšší u mužov (39,1%) ako u žien (31,0%).

Prehodnoť svoje pitie a chráň svoje zdravie

Napriek všetkým uvedeným faktom si mnohí z nás stále nedokážu plne uvedomiť nebezpečenstvo, ktoré predstavuje aj príležitostná konzumácia alkoholu. Možno si myslíš, že pár drinkov cez víkend nemôže spôsobiť veľkú škodu, ale výskum jasne ukazuje, že neexistuje bezpečná úroveň konzumácie alkoholu, pokiaľ ide o riziko rakoviny.

Prehodnotenie tvojich návykov pitia alkoholu môže pomôcť chrániť tvoje zdravie a znížiť riziko rakoviny. Možno stojí za to zamyslieť sa nad tým, či by si nemohol nahradiť niektoré alkoholické nápoje nealkoholickými alternatívami alebo jednoducho obmedziť množstvo, ktoré konzumuješ.

Informovanosť je prvým krokom k prevencii. Teraz, keď vieš o spojení medzi alkoholom a rakovinou, môžeš robiť rozhodnutia založené na faktoch, nie na mýtoch alebo spoločenských tlakoch. Tvoje telo ti za to poďakuje – možno nie hneď, ale určite v dlhodobom horizonte.

Alarmujúci nárast alkoholizmu na Slovensku 

Aj na Slovensku má alkohol preukázateľný negatívny dopad na zdravie obyvateľstva. V roku 2023 bolo v psychiatrických ambulanciách vyšetrených 29 646 osôb na poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu. Tento počet je o 2,7% vyšší ako v predchádzajúcom roku. Ženy tvoria približne jednu štvrtinu vyšetrených osôb s duševnými poruchami spojenými s užívaním alkoholu a ich podiel mierne rastie.

V roku 2023 bolo ukončených 14 136 hospitalizácií na ochorenia súvisiace s užívaním alkoholu, čo predstavuje medziročný nárast o 4,7% oproti roku 2022. Hospitalizácie mužov boli pritom zastúpené približne trojnásobne viac ako žien. 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: ScienceAlert, The Conversation, Národný toxikologický program, American Institution For Cancer Research, National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism , HHS GOV, Národné centrum zdravotníckych informácií

Najnovšie videá

Trendové videá