Každý rok zabijú desaťtisíce Slovákov: Tieto choroby sú našim najväčším nepriateľom. Takto sa pred nimi ochrániš

  • Kardiovaskulárne ochorenia zabijú až 25 000 Slovákov ročne
  • Dnes si pripomíname Svetový deň srdca
  • Lekári hovoria o prevencii
Kardiovaskulárne ochorenia na Slovensku zabijú až 25 000 ľudí ročne
Archív Canva
  • Kardiovaskulárne ochorenia zabijú až 25 000 Slovákov ročne
  • Dnes si pripomíname Svetový deň srdca
  • Lekári hovoria o prevencii

Dnes si pripomíname Svetový deň srdca a na Slovensku máme o čom rozprávať. Choroby kardiovaskulárneho systému sa tu totiž dlhodobo považujú za najväčšieho zabijaka. Inými slovami, práve zdravotné problémy so srdcom a cievami sa každý rok podpíšu pod najväčšie percento úmrtí v našej krajine. Ako informuje agentúra TASR, ročne ide približne o 25 000 ľudí.

Kardiovaskulárnym ochoreniam sa venujeme pravidelne. V minulosti sme ti napríklad priniesli kalkulačku, ktorá počíta vek tvojho srdca oproti tvojmu skutočnému veku. Nájdeš ju na tomto odkaze.

Alarmujúcou štatistikou je, že úmrtnosť pri týchto chorobách na Slovensku každý rok prevyšuje kombináciu prípadov úrazov a rakoviny. Predstavuje totiž až 40 percent všetkých smrtí. Netýka sa to pritom len vyslovene zástavy srdca. Za naše negatívne štatistiky môže aj zanedbaná prevencia.

Riziká, o ktorých sa hovorí príliš málo

Kardiovaskulárne ochorenie postihuje srdce a cievy. Už len z tohto vysvetlenia logicky vyplýva, že ide o nesmierne nebezpečný zdravotný problém. To nám každý rok pripomína Svetový deň srdca, ktorý pripadá na 29. septembra. 

Ako pre TASR uviedla hovorkyňa spoločnosti Agel SK Eva Peterová, dve tretiny úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia súvisia so srdcovým zlyhávaním.

„Srdcové zlyhávanie je vážny stav, keď srdce nedokáže účinne pumpovať krv do celého tela. Môže byť spôsobené infarktom myokardu, neliečeným vysokým krvným tlakom či inými faktormi,“ uvádza Peter Mečiar z kardiologickej ambulancie nemocnice vo Zvolene.

Pri ochrane pred týmito problémami sa musíme usilovať o zníženie rizikových faktorov. Sem patria vysoký krvný tlak, nezdravá strava, fajčenie, nedostatok pohybu či nadmerný stres. Okrem toho treba dbať aj na to, že srdcovo-cievne ochorenia sú často podmienené geneticky.

„Vysoký krvný tlak a cholesterol sú tichí zabijaci, pretože nebolia, ale môžu viesť k vážnym stavom, ako sú infarkty a cievne mozgové príhody,“ uviedol kardiológ. Expert ti odporúča pravidelne monitorovať hodnoty krvného tlaku a cholesterolu.

Pre pacientov so srdcovými ochoreniami je dôležité dodržiavať liečebný režim vrátane kontrol hmotnosti, sledovania príjmu soli a pravidelných lekárskych kontrol.

„Dodržiavanie liečebných opatrení a zmena životného štýlu môže výrazne zlepšiť kvalitu života pacientov a znížiť riziko hospitalizácií,“ dodal Mečiar.

Čo robí tvoj obľúbený nápoj?

Nie je žiadnym tajomstvom, že veľké množstvo Slovákov si už nevie predstaviť svoj deň bez kávy. Pri nej sa dostávame k dôležitej otázke. Do akej miery je káva zdravá a kedy začína byť nebezpečná?

Ako informujeme v tomto článku, niektorí vedci ju považujú práve za prostriedok na zníženie rizika kardiometabolickej multimorbidity. Ide o ochorenie, pri ktorom človeka postihuje naraz viac zdravotných problémov súvisiacich so srdcom, cievami či metabolizmom.

Zodpovední výskumníci odporúčajú nanajvýš tri šálky denne. Štúdia zistila, že pri pozorovaných osobách, ktoré kávu konzumovali len mierne, sa riziko ochorenia len čiastočne znížilo. No pri troch šálkach denne už oproti respondentom, ktorí žiadny kofeín neprijímali, šlo o 48,1-percentný rozdiel.

V auguste tohto roku však vedci publikovali aj štúdiu, ktorá, naopak, varuje pred nadmerným užívaním kofeínu. Jej výsledky vzbudili pozornosť na výročnom zasadnutí Americkej kardiologickej asociácie. 

V tomto prípade totiž experti tvrdia, že ak denne vypijeme viac ako 400 miligramov kofeínu, môže to zvýšiť našu náchylnosť práve na kardiovaskulárne ochorenia.

Autori v skratke tvrdia, že chronická konzumácia kofeínu významne ovplyvňuje autonómny nervový systém. Zvyšuje teda srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Všetkého teda veľa škodí a ani s kávou či zeleným čajom sa to neoplatí preháňať. V správnom množstve však môžu byť prospešné.

Zdroje: TASR, ACC, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá