Každých 17 sekúnd v Európe niekto umrie pre COVID-19. Sme epicentrom pandémie
- Nárast nových prípadov nákazy koronavírusom v Európe sa mierne spomaľuje
- Pri spomalení pomohli sprísnené opatrenia, WHO varuje pred ich predčasným uvoľňovaním
- Počet úmrtí na koronavírus podľa WHO ostáva stále vysoký. Každých 17 sekúnd v Európe niekto umrie v dôsledku koronavírusu
- V Európe sa vyskytlo 28 % zo všetkých prípadov nákazy a 26 % zo všetkých úmrtí
- Nárast nových prípadov nákazy koronavírusom v Európe sa mierne spomaľuje
- Pri spomalení pomohli sprísnené opatrenia, WHO varuje pred ich predčasným uvoľňovaním
- Počet úmrtí na koronavírus podľa WHO ostáva stále vysoký. Každých 17 sekúnd v Európe niekto umrie v dôsledku koronavírusu
- V Európe sa vyskytlo 28 % zo všetkých prípadov nákazy a 26 % zo všetkých úmrtí
Nárast nových prípadov nákazy koronavírusom v Európe sa mierne spomaľuje, konštatoval regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge vo štvrtok.
Druhá vlna pandémie koronavírusu tak pomaly v Európe poľavuje, no počet úmrtí na koronavírus, podľa WHO, ostáva stále vysoký. Svetová zdravotnícka organizácia informovala, že minulý týždeň každých 17 sekúnd niekto na kontinente pre koronavírus podľahol. Podľa odborníkov z WHO sa Európa spolu s USA opäť stali epicentrom pandémie.
„Existujú dobré správy a nie až také dobré správy,“ uviedol Hans Kluge, regionálny riaditeľ WHO pre Európu, na tlačovej konferencii podľa Washington Post a opísal pokles nových diagnóz ako „malý signál, ale napriek tomu je to signál“.
V uplynulom týždni na „starom kontinente“ pribudlo 1,8 milióna pozitívne testovaných, zatiaľ čo počas predchádzajúceho týždňa to boli viac ako dva milióny. „Všetci by sme mali vidieť svetlo na konci tunela, ale bude to ťažkých šesť mesiacov,“ vyjadril sa Kluge.
Niektoré z najviac postihnutých krajín vrátane Belgicka, Francúzska a Českej republiky zaznamenali výrazný pokles nových prípadov, zatiaľ čo v iných častiach Európy ešte len na výraznejší pokles čakajú.
Pomohli sprísnené opatrenia
Podľa WHO za pokles v Európe môžu sprísnené opatrenia, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu vírusu. Viaceré krajiny ako Nemecko, Rakúsko, Francúzsko alebo Belgicko prijali lockdowny na národných úrovniach. Svetová zdravotnícka organizácia ale varovala pred prílišným uvoľňovaním opatrení, ktoré môže viesť k opätovnému nárastu pozitívnych prípadov.
„Príliš často sme videli negatívny vplyv príliš rýchleho uvoľňovania na základe pochopiteľnej vôle tvorcov politík oslobodiť verejnosť od prísnych pravidiel,“ uviedol Hans Kluge podľa Washington Post. „Príliš často sme tiež videli, ako veľmi sú tieto krátke politické zisky rýchlo vyvážené ničivým dopadom a nutnosťou znovu zavedenia opatrení krátko po ich uvoľnení.“
Zároveň poznamenal, že ľudia by sa mohli vyhnúť prísnejším obmedzeniam, ak by boli ochotnejší dodržiavať odporúčané opatrenia. „Ak by nosenie rúšok dosiahlo 95 %, lockdowny by neboli potrebné,“ uviedol s tým, že so súčasnou úrovňou 60 % alebo menej je ťažké sa lockdownom vyhnúť.
Kontinent má problém s nedostatočnými kapacitami
Podľa WHO sa krajiny na kontinente potykajú aj s nedostatočnými zdravotnými kapacitami a nedostatkom zdravotníckeho personálu. Ako príklad uviedli Francúzsko, kde hlásia 95-percentnú obsadenosť jednotiek intenzívnej starostlivosti alebo Švajčiarsko, kde sú dokonca plné kapacity.
Podľa údajov WHO doteraz bolo potvrdených takmer 56 miliónov prípadov koronavírusu na celom svete. Ochoreniu podľahlo 1 344 003 ľudí. V Európe bolo zaznamenaných takmer 16 miliónov prípadov a 356 195 úmrtí. WHO podľa BBC uviedlo, že na kontinente sa vyskytlo 28 % zo všetkých prípadov nákazy a 26 % zo všetkých úmrtí.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: SITA, Washington Post, BBC, WHO