Kde čaká Slovákov snehová perina a kde len dážď: Meteorológovia prišli s predpoveďou
- Hoci prechádzame do meteorologickej zimy, počasie sa v najbližších dňoch výrazne nezmení
- Teploty budú pomerne vysoké, snežiť bude len v konkrétnych oblastiach
- Hoci prechádzame do meteorologickej zimy, počasie sa v najbližších dňoch výrazne nezmení
- Teploty budú pomerne vysoké, snežiť bude len v konkrétnych oblastiach
Dnes bude oblačno až zamračené a hmlisto. Miestami – najmä na strednom a východnom Slovensku – zmenšená oblačnosť. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej webovej stránke.
Najvyššia denná teplota dosiahne 3 až 8 stupňov Celzia, na severe miestami okolo 1 stupňa Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov sa bude pohybovať okolo -3 stupňov Celzia. Počasie bez zrážok.
Fúkať bude slabý, na juhozápade juhovýchodný vietor s rýchlosťou 3 až 7 m/s (10 až 25 km/h), k večeru vietor zoslabne.
Prvého snehu sa Slováci vo viacerých oblastiach dočkali už pred niekoľkými dňami. Radosť z neho však netrvala dlho, pretože snehová pokrývka sa veľmi rýchlo roztopila a pominula. Táto príjemná zmena sa opäť vrátila do normálu a na našom území tak prevládalo počasie typické pre jeseň.
Ako však informuje portál iMeteo, táto jesenná idylka už čoskoro skončí a v stredu si budeme môcť povedať, že išlo o posledný deň meteorologickej jesene. Aj napriek tomu, že štvrtok bude prvým dňom meteorologickej zimy, budeme si môcť povedať, že prišla zima?
Podľa odborníkov by sa počasie v dohľadnej dobe meniť nemalo a stále by mala prevládať stabilita, za ktorou budú stáť tlakové níže. Vzhľadom na to, že sa tieto níže budú nachádzať nad východnou a severnou Európou, vpád chladnej vzduchovej hmoty na našom území nehrozí.
Kde bude snežiť?
Dobrou správou teda je, že najbližšie dni budú jasné až polooblačné a ráno na nás bude čakať hmla alebo nízka oblačnosť. Mráz Slovákov potrápi iba v noci. Počas dní by sa teploty mohli vyšplhať na 8 stupňov Celzia.
Hoci bude zvyšok tohto pracovného týždňa nemenný, už cez víkend počasie ovplyvní oblasť nižšieho tlaku vzduchu. Tá by od juhozápadu mala priniesť zrážky. Pôjde predovšetkým o zrážky vo forme dažďa. Predpokladá sa, že sneh sa objaví len vo vyšších polohách nad nadmorskou výškou zhruba 800 až 1 000 metrov. Zasnežené tak budú výlučne hory.
Stabilné počasie Slovákov čaká aj na začiatku decembra, pričom to na december nebude vôbec vyzerať. Teploty by sa totiž v niektorých oblastiach mohli vyšplhať až na 10 stupňov Celzia a mrznúť by malo opäť len v noci a opäť len v chladnejších oblastiach. Približne do 11. decembra by sa toto avizované počasie zmeniť nemalo.
Čaká nás nadpriemerná zima, no s minimom snehu
Americký predpovedný model CFS a produkty európskeho predpovedného centra patria medzi najosvedčenejšie dlhodobé predpovedné modely vôbec. Najnovšie predpovede o tohtoročnej zime vyšli nedávno a podľa týchto modelov nás čaká teplotne nadpriemerná zima, uviedol portál iMeteo.
Teploty v decembri by mali byť v našej oblasti o 0 až 1 °C teplejšie, ako je daný dlhodobý priemer. Január podľa predpovedí ostáva pri priemerných zimných teplotách, čo znamená, že priemerná teplota by sa mala pohybovať v typických januárových teplotách, maximálna do +0,5 °C.
Ako uvádza portál, február by mal patriť k najteplejším mesiacom a jeho priemerná teplota by mohla vyskočiť o 1 až 1,5 °C vyššie, ako je dlhodobý priemer.
Obdobie od 1.12 do 28.2. (celá zima) by malo byť teplotne vyššie o +0,5 až 1 °C ako zvyčajne. Americký model CFS preto očakáva teplejšiu zimu, čo sa neskôr odzrkadlí aj v jarných mesiacoch na budúci rok.
Čo sa týka zrážok, tie by mali dosahovať priemer. Z predpovedných modelov teda vyplýva, že tohtoročná zima by mala byť teplotne nadpriemerná a zrážkovo priemerná.
Ako ďalej uvádza iMeteo, podľa predikcie UKMO by sme s hromadou snehu počas tejto zimy počítať nemali. To platí najmä v decembri, pričom január by mohol byť o niečo lepší. To platí najmä v prípade západného Slovenska. Táto situácia sa zmení opäť vo februári, kedy budú zrážky podpriemerné.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: SITA, iMeteo