„Keby diéty fungovali, boli by sme všetci štíhli.“ Neurovedkyňa popísala, ako (ne)chudnúť
- Dievčatá, ktoré držali diétu už v skorom násťročnom veku, sú o 5 rokov neskôr 3-krát náchylnejšie k nadváhe
- A to aj keď začínajú na normálnej hmotnosti
- Dievčatá, ktoré držali diétu už v skorom násťročnom veku, sú o 5 rokov neskôr 3-krát náchylnejšie k nadváhe
- A to aj keď začínajú na normálnej hmotnosti
Sandra Aamodt je uznávaná svetová neurovedkyňa, ktorá vo svojej práci poukazuje aj na to, ako sa správa náš mozog, keď držíme diétu. Vysvetľuje tiež, prečo diéty ľuďom prinášajú viac negatív než benefitov. Na základe vedy tiež popisuje, ako intuitívne žiť život menej posadnutý práve diétami.
„Koľko vážite, závisí od toho, koľko toho zjete a koľko energie spálite. Čo si ale väčšina ľudí neuvedomuje, je, že hlad a spotreba energie sú ovládané mozgom, väčšinou bez vášho vedomia. Mozog robí veľa vecí bez toho, aby sme si to uvedomovali. Je to dobre, pretože vedomú myseľ je ľahké rozptýliť. Je dobre, že nemusíte myslieť na dýchanie, keď sa vám pri filme tají dych. Že nezabúdate, ako chodiť, keď práve myslíte na to, čo bude na večeru.“
„Váš mozog má ale aj vlastnú predstavu o tom, koľko by ste mali vážiť. Je to bez ohľadu na to, čo si o tom myslíte vy. Hovorí sa tomu základná hmotnosť. Aj keď ten pojem je zavádzajúci, pretože ide o rozsah asi 5 až 7 kilogramov. Podľa toho, aký máte životný štýl, môžete svojou hmotnosťou hýbať hore a dole v rámci tohto rozsahu, ale je oveľa ťažšie zostať mimo neho.“
Objasňuje, že v hypotalame, časti mozgu, ktorá reguluje telesnú hmotnosť, je mnoho chemických signálov. Tie hovoria telu, aby hmotnosť nabralo, no prítomné sú aj také, ktoré mu hovoria, aby ju zhodilo. Celý ten systém funguje ako „termostat„, odpovedá na signály tela úpravou miery hladu, aktivity a metabolizmu. Je to preto, aby sa udržala hmotnosť stabilná aj počas toho, ako sa podmienky menia.
Odpoveď na signály tela
Prirovnanie k termostatu je tak skutočne na mieste – udržuje teplotu v dome napriek zmenám počasia vonku. V zime sa môžeš snažiť zmeniť teplotu v dome otváraním a zatváraním okien, ale to nezmení nastavenie termostatu, ktorý reaguje naštartovaním kúrenia, aby dom zase ohrial. Náš mozog pracuje úplne rovnako. Na stratu hmotnosti reaguje svojimi nástrojmi tak, aby telo vrátil tam, kde si predstavuje normálny stav.
„Keď stratíte veľa hmotnosti, váš mozog reaguje, ako by ste hladovali, a to bez ohľadu na to, či ste boli na začiatku pribratí alebo chudí. Reakcia mozgu je vždy rovnaká. Chceli by sme, aby mozog dokázal povedať, či potrebujete alebo nepotrebujete schudnúť, ale on to nevie. Keď zhodíte veľa kíl, dostanete hlad a vaše svaly spália menej energie.“
Dr. Rudy Leibel z Columbia University zistil, že ľudia, ktorí zhodili 10 % svojej telesnej hmotnosti, spália o 250 až 400 kalórií menej. Dôvodom je fakt, že ich metabolizmus je utlmený. To znamená, že po úspešnej diéte by si mal pre udržanie hmotnosti už navždy jesť o práve toľko menej, než niekto s rovnakou hmotnosťou, kto však bol vždy chudší.
„Z hľadiska evolúcie dáva obrana tela proti strate hmotnosti veľký zmysel. Keď bola potrava nedostatkovým tovarom, prežitie našich predkov záviselo od ukladania energie. A keď bolo jedlo zase dostupné, znovunadobudnutie hmotnosti ich mohlo ochrániť počas ďalšieho utrpenia. V priebehu histórie ľudstva bol hlad oveľa väčší problém ako prejedanie.“
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo je to základná váha človeka a prečo je dôležité o nej vedieť
- Za akých okolností sa aj dočasný nárast hmotnosti môže stať trvalým
- Ktoré typy ľudí sú náchylnejšie na prejedanie sa
- Aký má dopad na človeka uťahovanie si z jeho váhy
- Ktorý zvyk ťa podľa neurovedkyne zbaví motania sa v kolotoči diét
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti