„Keby sme sa viac snažili, nemuseli sme vládnuť so Sulíkom,“ tvrdí Matovič. Šéfovi SaS na sviatky venoval nádielku tvrdej kritiky

  • Igor Matovič hovorí, že sa mali pred voľbami viac snažiť, aby nemuseli do koalície vstupovať so SaS
  • „Podpisujem sa pod to, viackrát sme si s Borisom a Veronikou povedali, prečo sme sa viac nesnažili, nemuseli by sme tu mať 5- až 6-percentnú SaS, ktorá si rok a pol robila kampaň na boji proti vlastnej vláde,“ komentuje
podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) pred rokovaním 29. schôdze vlády SR
TASR/Jakub Kotian
  • Igor Matovič hovorí, že sa mali pred voľbami viac snažiť, aby nemuseli do koalície vstupovať so SaS
  • „Podpisujem sa pod to, viackrát sme si s Borisom a Veronikou povedali, prečo sme sa viac nesnažili, nemuseli by sme tu mať 5- až 6-percentnú SaS, ktorá si rok a pol robila kampaň na boji proti vlastnej vláde,“ komentuje

Konflikty v koalícii, ktoré sa riešia na verejnosti, nepomáhajú dôveryhodnosti vlády. No na druhej strane je to úprimné, ľudia vidia do „kuchyne“ politiky a tiež to, že nedochádza k tajným „biznisovým“ dohodám. V rozhovore pre TASR to uviedol líder OĽANO a minister financií Igor Matovič.

Dodal, že pred parlamentnými voľbami sa mohli spolu so Sme rodina a Za ľudí snažiť o lepší výsledok, aby nemuseli ísť do koalície so SaS.

Matovič zdôrazňuje, že za sebou nemajú ani jednu korupčnú kauzu

Vládnu koalíciu označil Matovič za talianske manželstvo. Je to však podľa neho úprimné.

Ľudia vidia priamo do kuchyne politiky, nič neskrývame, všetky problémy sa ventilujú na verejnosti. Mnohých ľudí to možno otravuje. Na druhej strane nemáme zákulisné dohadovačky o biznise, akému mafiánovi dáme ‚NAKU’, aby nám sledoval opozičných politikov. Nerobíme to, čo robili tí pred nami. Vedeli sa na biznise dohodnúť potichu za zatvorenými dverami a na verejnosti vystupovali uhladene a slušne,“ pripomenul. 

Upozornil, že za rok a trištvrte nemá táto vláda ani jednu korupčnú kauzu.

Jasné, že v tom strese z COVID-u môžu mať ľudia pocit chaosu a to, že ventilujeme problémy na verejnosti, a tiež to, že máme SaS, ktorá si postavila cieľ svojho bytia v politike na tom, že percentá si bude vyrábať kritizovaním opatrení svojej vlastnej vlády. Áno, nám to pripadá choré, ale na druhej strane, ľudia majú ‚kukátko’ priamo do zákulisia politiky,“ podotkol líder OĽANO.

Ľutujú, že sú so SaS

Matovič si myslí, že pred voľbami sa mali viac snažiť o ešte lepší výsledok, aby nemuseli vstupovať do koalície so SaS.

Podpisujem sa pod to, viackrát sme si s Borisom (Kollárom, pozn. TASR) a Veronikou (Remišovou, pozn. TASR) povedali, prečo sme sa viac nesnažili, nemuseli by sme tu mať 5- až 6-percentnú SaS, ktorá si rok a pol robila kampaň na boji proti vlastnej vláde,“ skonštatoval.

„Posledný týždeň OĽANO radšej vyplo kampaň, lebo sme videli, že keď to preženieme, budeme mať príliš dobrý výsledok a nebudeme mať koaličných partnerov, lebo ich utopíme pod päť percent. Teraz to trochu banujem, mali sme radšej zabrať, mať ešte päť percent viac a boli by sme ako Slovensko míľové kroky vopred,“ doplnil.

Remišová vyzdvihuje reformy, kritizuje však spochybňovanie vedeckých autorít

Reformy riešia komplexné problémy, diskusie i konflikty pri ich presadzovaní sú preto normálne. Skonštatovala to vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová pre TASR v súvislosti so situáciou v koalícii pri presadzovaní reformy národných parkov i zdravotníctva, za ktoré napokon nehlasovalo koaličné hnutie Sme rodina.

Problémy v súčasnej situácii i vládnutí vidí vicepremiérka najmä vo vulgarizácii verejného priestoru, spochybňovaní vedeckých poznatkov i v útokoch na hodnoty liberálnej demokracie.

Reformy riešia komplexné problémy, kde neexistuje jedno, na prvý pohľad zjavné riešenie, a preto sú diskusie a aj konflikty pri ich presadzovaní úplne normálne. Naša vládna koalícia v tomto funguje lepšie ako mnohé predchádzajúce vlády,“ skonštatovala Remišová.

Podotkla, že bývalí premiéri Robert Fico (Smer-SD) a Peter Pellegrini (Hlas-SD) „žiadne reformy nerobili“, preto nemohli mať ani problémy pri ich presadzovaní, a vláda Ivety Radičovej ich zas spraviť nestihla.

3 problémy vládnutia podľa Remišovej

Na otázku, ako sa dá vládnuť v koalícii, ktorej partneri sa často verejne urážajú, odpovedala, že vidí tri dôvody, pre ktoré je súčasné obdobie aj vládnutie komplikované.

Prvým je vulgarizácia verejného priestoru a zvyšujúca sa agresia v spoločnosti. Robert Fico (Smer-SD), v snahe zachrániť si vlastnú existenciu, ide na hranu, či už voči opozícii alebo voči prezidentke, čo je neakceptovateľné,“ poznamenala. Hádky v koalícii tomu podľa nej nepomáhajú.

Za ďalší problém považuje útoky na hodnoty liberálnej demokracie. „Keďže pri núdzovom stave sa osobné slobody výrazne obmedzujú a veľkú zodpovednosť má hygienik, snažíme sa núdzový stav obmedziť na nevyhnutnú dobu,“ povedala s tým, že to platí aj pri obmedzovaní slobody prejavu.

Napríklad návrh z dielne ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej o „posielaní ľudí do väzenia za šírenie nepravdivej informácie“ označila za útok na hodnoty demokracie.

Tretí problém vidí Remišová v útokoch na vedu a spochybňovaní vedeckých poznatkov, čo vníma aj ako brzdu účinného riešenia pandémie.

Symptómom toho sú protesty pred domami vedcov a lekárov a vyhrážanie sa im. Žiaľ, nepomáha tomu ani to, keď sa koaličný partner nechá počuť, že on vedcov a konzílium odborníkov bude ignorovať. Takéto nastavenie a spiatočníctvo ťahá spoločnosť dolu,“ upozornila.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá