Keď sa zastavia ženy, zastaví sa svet. Islanďanky opakujú slávny štrajk, ktorý vycvičil mužov

  • Islandské ženy majú dosť platových rozdielov, vyhlásili protest
  • Pridá sa k nim dokonca aj premiérka
Ilustračné foto
Ilustračné foto Archív Canva
  • Islandské ženy majú dosť platových rozdielov, vyhlásili protest
  • Pridá sa k nim dokonca aj premiérka

Islandské ženy majú dosť platových rozdielov medzi pohlaviami. V utorok (24. októbra) sa preto rozhodli vykročiť do ulíc. Protestu za platovú rovnosť sa zúčastní aj premiérka Katrín Jokobsdóttir, píše CNN.

Do protestnej akcie by sa mali zapojiť desaťtisíce žien, ktoré na jeden deň prestanú vykonávať akékoľvek práce, a to aj tie domáce. Zopakujú si tak slávny štrajk, ktorý bol poučením pre celý svet.

Organizátorky protestu dúfajú, že ekonomika krajiny sa na jeden deň zastaví a pozornosť sa tak dostane na pretrvávajúcu platovú nerovnosť a se*uálne násilie. 

Deň voľna pre ženy

Do štrajku žien na Islande sa zapoja robotníčky v rybárskom priemysle, zdravotné sestry, učiteľky, ale aj premiérka Katrín Jokobsdóttir.

Štyridsaťsedemročná politička je autorkou detektívok a matkou troch detí. Severskému ostrovu s 372 000 obyvateľmi vládne Jokobsdóttir už päť rokov. 

Na Islande sa prvý štrajk žien uskutočnil už v roku 1975. Protestná akcia vstúpila do dejín ako Kvennafrídagurinn (Deň voľna pre ženy). Zúčastnilo sa jej až 90 % žien, ktoré nešli do práce, nestarali sa o domácnosť alebo deti. Namiesto týchto každodenných povinností demonštrovali a spievali v centre Reykjavíku.

Po protestnej akcii schválil parlament nasledujúci rok zákon garantujúci ženám rovnaký plat ako mužom. 

Zle nastavená mentalita

Island dnes dominuje svetovým rebríčkom rodovej rovnosti. Podľa slov tamojších žien však neboli hlavné ciele päťdesiat rokov starého protestu stále splnené. 

V niektorých profesiách ženy stále zarábajú o pätinu menej ako muži, pričom 40 % z nich zažilo aj se*uálne násilie. 

„Všetky bojujeme proti systému. Všetky sme pod vplyvom patriarchátu, preto musíme spojiť sily,“ uvádza organizátorka utorkového štrajku Freyja Steingrímsdóttir.

Ženy sedia za spoločným stolom.
zdroj: Unsplash/@cowomen

„Stále u nás panuje mentalita: ‚Pokojne nech ženské štrajkujú, len nech všetko klape.‘ Z takého myslenia sa musíme vymaniť,“ dodala organizátorka akcie.

Právo na informácie

Na Slovensku je rozdiel v odmeňovaní žien a mužov na úrovni 16,6 %, pričom nová európska smernica o transparentnosti miezd má poodhaliť, ako sú muži a ženy na tých rovnakých pozíciách odmeňovaní. Ak bude rozdiel v priemerných mzdách mužov a žien väčší ako 5 %, zamestnávatelia to budú musieť zdôvodniť.

Na pondelkovej diskusii v rámci Európskeho týždňa rodovej rovnosti to uviedla výskumníčka Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce (CELSI) Barbora Holubová a poslankyňa EP Katarína Roth Neveďalová (frakcia S&D).

Smernica schválená v marci 2023 sa bude týkať najmä väčších spoločností, ktoré budú musieť priemerné mzdy mužov a žien pravidelne zverejňovať.

„Treba povedať, že prijatie týchto pravidiel je veľkým úspechom. Základné pravidlo tejto novej smernice je, že máte právo na informácie o tom, aké sú v danom podniku platy na pozícii, na ktorú sa hlásite,“ uviedla Holubová.

Zároveň ak sa zistí, že zamestnávateľ vypláca na rovnakej pozícii mužom a ženám rôzne platy, bude to podľa Roth Neveďalovej musieť buď odôvodniť, alebo vykonať nejakú nápravu.

„Respektíve budú tam nejaké možné postihy, aby sa to zlepšovalo. Aby ľudia na tej istej pozícii dostávali rovnakú mzdu, pretože to je len fér,“ dodala. Smernica sa bude týkať štátneho aj súkromného sektora.

Jasne stanovené práva

Zamestnávatelia by mali mať jasne stanovené pravidlá, na základe čoho mzdu určujú.

„Ak to nedokážu vysvetliť, môže nastúpiť iný orgán, či už je to inšpektorát práce alebo napríklad stredisko pre ľudské práva, prípadne aj odborová organizácia, ktorá nejakým spôsobom bude navrhovať možné riešenia,“ priblížila Holubová.

V podpore zvyšovania zastúpenia žien v lepšie platených odvetviach EÚ sa diskutuje o rôznych riešeniach.

„Európska únia, samozrejme, dlhodobo podporuje v niektorých oblastiach kvóty, ale je to téma, ktorá je špecifická pre členské štáty aj pre politické rôzne skupiny a názory. Nie je to téma, na ktorej sa vedia zhodnúť,“ uzavrela Roth Neveďalová.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: iDnes.cz, TASR, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá