Kedy vyklopiť pravdu o Ježiškovi: Odborníčka hovorí o najlepšom možnom spôsobe
- To, ako povedať deťom, že darčeky v skutočnosti nenosí Ježiško, je večná dilema rodičov
- Odpoveď sme našli u profesionálky, psychologičky Ivany Čergeťovej
- To, ako povedať deťom, že darčeky v skutočnosti nenosí Ježiško, je večná dilema rodičov
- Odpoveď sme našli u profesionálky, psychologičky Ivany Čergeťovej
S vianočnou atmosférou môžu u niektorých ľudí prichádzať aj výčitky. Pýtate sa prečo? Odpoveď budú zrejme poznať iba rodičia malých detí. Každý z nás si určite spomína na to, aké boli tieto sviatky tajomné a magické, keď ešte darčeky nosil Ježiško.
Jednoducho sme si napísali zoznam, položili ho k oknu alebo na nejaké iné čarovné miesto a s napätím čakali. Niekedy sa ten pán, ktorého si väčšina z nás predstavuje s bielou bradou, trafil, no inokedy urobil takpovediac banálne chyby.
Prečo mi priniesol bábiku s hnedými vlasmi, keď som chcela s červenými? Prečo som zas nedostal ten drahý horský bicykel, po ktorom som tak túžil? A ako mohol Ježiško vopred vedieť, že mama má alergiu na chlpy, a preto mi zas nepriniesol psa, ktorého som tak chcel…
Otázok sa v detskej hlave vynára každý deň naozaj veľa a o to viac, keď má detský mozog rozlúsknuť nejakú naoko mystickú záhadu. Vianoce môžu byť pre rodičov aj stresujúce. Deti sú čoraz vynaliezavejšie a darčeky je pred nimi ťažké skrývať. Aj samotná „odovzdávka“ začne byť potomkom čoraz nápadnejšia.
Ako to, že Ježiško príde vždy, keď ma mama pošle vyhodiť smeti alebo idem s otcom do pivnice po medovníky? Spytujú sa detské mysle. A ako to, že som toho záhadného uja v červenom nikdy nevidel ani nepočul, keď má o sane zapriahnutých minimálne 10 sobov?
A potom to príde jedno z najväčších životných sklamaní – darčeky kupuje mama s otcom alebo babka s dedkom. Detské predstavy sa v istom momente rozsypú ako domček z karát.
Možno mu to povie spolužiak, kamarát alebo si to prečíta na internete. Výsledok je však takmer vždy rovnaký – rozčarovanie, hnev, obviňovanie rodičov.
Ako si s tým poradiť, sme sa spýtali psychologičky a mentálnej koučky Ivany Čergeťovej, ktorá rozobrala aj ďalšie časté dilemy rodičov.
- Je v poriadku zatajovať deťom pravdu o darčekoch?
- Je to iba nevinná lož?
- Ako na psychiku detí vplývajú darčeky?
- Ako ich naučiť správne obdarovávať svojich blízkych?
Je z psychologického hľadiska dobré, že rodičia v podstate od narodenia svojím deťom zatajujú pravdu o vianočných darčekoch?
Zaujímavo postavená otázka, na ktorú existuje viacero odpovedí. Tejto téme sa venovalo už mnoho výskumníkov z psychologického prostredia, ktorí sa snažili identifikovať, čo sa vlastne deje a ako dieťa psychicky prežíva moment, keď sa o darčekoch dozvie pravdu.
Výskumy potvrdzujú všeobecné pravidlo vo výchove, že by sme mali byť autentickí a pravdiví. Priznať si nedokonalosti a aj situácie, že nie vždy na všetko máme ako rodičia odpovede.
Avšak čo s takouto situáciou, keď sme presvedčení o tom, že ide iba o nevinnú lož?
Treba si uvedomiť, že v tejto skladačke sú dve skupiny ľudí, a to oklamaní a tí, čo klamú. A teda nehovoríme iba o tom, že sa dieťa môže cítiť oklamané, ale že aj rodič ide určitým spôsobom s kožou na trh a môže prežívať pocit viny, že nie je úprimný.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- V akom veku je dobré povedať deťom pravdu?
- Aký spôsob je ideálny?
- Ako vyberať deťom darčeky?
- Ako viesť deti k altruizmu?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti