Kim Čong-un desí svet novými vyhrážkami: „Ak na nás zaútočí, Južnú Kóreu zničíme nukleárnymi zbraňami“

  • Napätie medzi oboma Kóreami tento rok eskaluje
  • V konflikte sú od vojny v roku 1953
kim čong un
Severokórejský vodca Kim Čong-un sa svojmu južnému susedovi opäť vyhráža. TASR/AP, Korean Central News Agency
  • Napätie medzi oboma Kóreami tento rok eskaluje
  • V konflikte sú od vojny v roku 1953

Na útočnú a výhražnú rétoriku sme zo strany severokórejského prezidenta Kim Čong-una zvyknutí a jedným z prvých na rane väčšinou je južný sused KĽDR.

Inak tomu nebolo ani tentokrát, pretože ako píše AP News, severokórejský vodca pohrozil, že v prípade provokácie použije jadrové zbrane a natrvalo zničí Južnú Kóreu, informovali v piatok štátne médiá po tom, čo juhokórejský vodca Jun Sok-jol varoval, že Kimov režim sa zrúti, ak sa pokúsi použiť jadrové zbrane.

Podobná rétorika medzi súperiacimi Kóreami nie je žiadnou novinkou. Najnovšie komentáre však prichádzajú počas zvýšeného nepriateľstva ohľadom nedávneho odhalenia jadrového zariadenia zo strany Severnej Kórey a jej pokračovania v raketových testoch.

Pozorovatelia uviedli, že budúci týždeň sa očakáva, že severokórejský parlament na Kórejskom polostrove ústavne vyhlási nepriateľský systém „dvoch štátov“ s cieľom formálne odmietnuť zmierenie s Južnou Kóreou a kodifikovať nové národné hranice.

Stála existencia Južnej Kórey nebude možná, vyhlásil Kim

Renomovaná americká televízia CNN informuje o tom, že počas stredajšej prehliadky vojenskej základne v západnej časti krajiny Kim povedal, že ak by Juh zasiahol do suverenity Severu, Pchjongjang by „bez váhania použil všetky útočné sily, ktoré má k dispozícii, vrátane jadrových zbraní“.

CNN sa odvoláva na piatkovú správu Kórejskej ústrednej tlačovej agentúry. „Ak takáto situácia nastane, trvalá existencia Soulu a Kórejskej republiky by bola nemožná,“ dodal Kim, pričom použil správny názov pre Južnú Kóreu.

Nepriateľstvo medzi oboma kórejskými vodcami tento rok gradovalo, keďže sa zdá, že Severná Kórea zintenzívnila svoje úsilie o jadrovú výrobu a zároveň posilnila vzťahy a väzby s Ruskom, čím sa prehĺbili už aj tak silné obavy západu o smerovanie tejto geopoliticky izolovanej krajiny.

Podľa všetkého sú Kimove komentáre priamou reakciou na juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola. Ten v utorok počas prehliadky ku Dňu ozbrojených síl predviedol najsilnejšiu balistickú strelu Soulu a ďalšie zbrane určené na odstrašenie severokórejských hrozieb.

Okrem toho, Kim v posmešnom komentári označil Juna za „nenormálneho človeka“. Tiež povedal, že „bábka Jun sa chválil drvivou protiakciou vojenských síl na prahu štátu, ktorý vlastní jadrové zbrane“.

Kimova sestra a zároveň vysoký predstaviteľ – Kim Yo Jongová – vo štvrtok tiež zosmiešňovala predvádzanie rakety Hyunmoo-5 zo strany Južnej Kórey. Pritom uviedla, že pre Južnú Kóreu neexistuje spôsob, ako čeliť severokórejským jadrovým silám konvenčnými zbraňami.

V konflikte od roku 1953

Portál Kfor zdôrazňuje, že od prijatia eskalačnej jadrovej doktríny v roku 2022 Kim opakovane pohrozil preventívnym použitím jadrových zbraní. Mnohí zahraniční experti však tvrdia, ako je stále nepravdepodobné, že by nukleárne zbrane aj použil. Lebo jeho armáda je prekonaná zo strany Spojených štátov a ich spojencov.

V júli Južná Kórea a USA podpísali obrannú smernicu o integrácii konvenčných spôsobilostí Južnej Kórey s jadrovými silami USA. Aby sa lepšie vysporiadali s postupujúcim jadrovým programom Severnej Kórey. Južná Kórea totiž nedisponuje jadrovými zbraňami.

Nepriateľstvo medzi Kóreami je na najhoršom bode za posledné roky. Všetky komunikačné kanály a výmenné programy medzi súpermi zostávajú pozastavené od roku 2019. Vtedy sa zrútila širšia diplomacia USA a Severnej Kórey o ukončení severného jadrového programu.

V januári tohto roka Kim tiež vyzval na prepísanie ústavy jeho krajiny. Chcel, aby sa odstránila myšlienka mierového zjednotenia medzi vojnou rozdelenými krajinami a aby sa juh upevnil ako „nemenný hlavný nepriateľ“.

Zopakoval tiež, že jeho krajina neuznáva Severnú hraničnú líniu, západnú námornú hranicu. Tú na konci kórejskej vojny v rokoch 1950 – 1953 vytýčilo velenie OSN pod vedením USA. Vyzval, aby nová ústava obsahovala jasnú definíciu území. Severná Kórea tradične trvá na hranici, ktorá zasahuje hlboko do vôd, ktoré v súčasnosti kontroluje Južná Kórea.

V piatok juhokórejská armáda uviedla, že Severná Kórea opäť lietala s balónmi. Tie pravdepodobne prevážali odpadky cez hranicu do Južnej Kórey. Od konca mája Severná Kórea vypustila do Južnej Kórey tisíce balónov nesúcich odpadky. To prinútilo Južnú Kóreu obnoviť vysielanie propagandy proti Pchjongjangu v pohraničných oblastiach.

Zdroje: Kfor, Onet, CNN, AP News

Najnovšie videá

Trendové videá