Kim Čong-un: Masová výroba jadrových zbraní je nevyhnutná. Vodca plánuje rozšíriť arzenál

  • Severokórejský vodca pokračuje v zbrojení svojej krajiny
  • Tvrdí, že masová výroba jadrových zbraní je nevyhnutná
Kim Čong-Un
Ilustračné foto SITA/AP Korean Central News Agency
  • Severokórejský vodca pokračuje v zbrojení svojej krajiny
  • Tvrdí, že masová výroba jadrových zbraní je nevyhnutná

Severokórejský vodca Kim Čong-un ďalej pokračuje v zbrojení svojej krajiny. Aktuálne vyzval na exponenciálne rozšírenie jadrového arzenálu KĽDR. Urobil tak v sobotu v prejave na záver výročného plenárneho zasadnutia ústredného výboru vládnucej Kórejskej strany práce v Pchjongjangu, informujú agentúry DPA a AP s odvolaním sa na štátne médiá v KĽDR.

Masová výroba jadrových zbraní je nevyhnutná, tvrdí Kim Čong-un

„V situácii, keď sa Južná Kórea nepochybne stala jednoznačným nepriateľom, je masová výroba taktických jadrových zbraní dôležitá a nevyhnutná,“ cituje severokórejská agentúra KCNA z Kimovho prejavu.

„Je potrebné exponenciálne zvýšiť počet jadrových hlavíc,“ povedal Kim Čong-un. Vyzval tiež na vývoj nového typu medzikontinentálnej balistickej strely, určenej na rýchly jadrový protiútok, a avizoval, že Severná Kórea plánuje čoskoro vypustiť svoj prvý vojenský špionážny satelit.

„Súčasná situácia si vyžaduje, aby naša krajina zdvojnásobila svoje úsilie o posilnenie svojej vojenskej sily, aby sme ochránili našu suverenitu, bezpečnosť a základné národné záujmy a mohli čeliť nebezpečným krokom USA a iných nepriateľských síl vo vojenskej oblasti,“ uviedol Kim Čong-un.

Plenárne zasadnutie sa začalo 27. decembra a bolo venované politickým prioritám severokórejského režimu v novom roku. Kim Čong-un už na jeho otvorení hovoril o rozšírení údernej sily armády KĽDR a o „nových kľúčových cieľoch na posilnenie vlastných obranných kapacít“, ktoré by sa mali realizovať v roku 2023.

Keďže ich nekonkretizoval, pozorovatelia v susednej Južnej Kórei predpokladajú, že má na mysli ciele, ktoré boli sformulované na zasadaní ústredného výboru konanom začiatkom roku 2021.

Kim Čong-un vtedy načrtol množstvo projektov na posilnenie ozbrojených síl a „rozšírenie jadrového arzenálu, vrátane schopností prvého úderu“ a „odvety“, pripomína agentúra DPA.

Na zasadaní Ústredného výboru Kórejskej strany práce došlo aj k výmene jej tajomníka, ako aj ministra obrany a náčelníka generálneho štábu armády, píše juhokórejská agentúra Johnap.

Napätie na Kórejskom polostrove v posledných mesiacoch vzrástlo. Severná Kórea nielenže skúšobne odpálila desiatky balistických rakiet, čo je v rozpore s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN, no zintenzívnila aj svoju nepriateľskú rétoriku voči juhokórejskej a americkej vláde.

Ozbrojené sily oboch týchto krajín preto minulý rok obnovili spoločné vojenské cvičenia.

Priateľstvo s Putinom

Ešte v lete roku 2022 sa ruský vodca Vladimir Putin a Kim Čong-un dohodli na rozvíjaní ich „súdružského priateľstva“. Rusko sa v auguste minulého roku zaviazalo, že „rozšíri svoje všeobecné a konštruktívne bilaterálne vzťahy“ so Severnou Kóreou, píše agentúra SITA.

Konštatoval to ruský prezident Vladimir Putin v liste adresovanom severokórejskému vodcovi pri príležitosti kórejského Dňa oslobodenia, informuje spravodajský portál BBC.

Kim Čong-un zase uviedol, že priateľstvo medzi ich národmi vzniklo víťazstvom nad Japonskom v druhej svetovej vojne, a dodal, že ich „súdružské priateľstvo“ bude ešte silnejšie.

Putin sa podľa severokórejskej štátnej agentúry KCNA ďalej vyjadril, že rozšírené bilaterálne vzťahy „budú vyhovovať záujmom“ oboch krajín.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá