Kim Čong-un neváha použiť jadrové zbrane proti nepriateľom. Preventívne

  • Vodca KĽDR opäť upozornil, že by mohla krajina použiť jadrové zbrane
  • Uzurpuje si tým udržanie absolútnej prevahy
kim čong un
TASR/AP, Korean Central News Agency
  • Vodca KĽDR opäť upozornil, že by mohla krajina použiť jadrové zbrane
  • Uzurpuje si tým udržanie absolútnej prevahy

Severokórejský vodca Kim Čong-un opätovne varoval, že KĽDR by mohla „preventívne“ použiť svoje jadrové zbrane proti nepriateľským silám. Informovala o tom v sobotu tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na tamojšie štátne médiá.

Kim svojim vysokým vojenským dôstojníkom povedal, že na „udržanie absolútnej prevahy“ severokórejských ozbrojených síl by krajina mala byť schopná „v prípade potreby preventívne a dôkladne zadržať a zmariť všetky nebezpečné pokusy a hrozivé kroky“.

Zdrvujúca sila a záchranné lano

Pchjongjang by mal pokračovať v budovaní vlastného arzenálu, aby mal „zdrvujúce vojenské sily, ktoré nemôže vyprovokovať nijaká sila na svete“, povedal Kim a túto vojenskú doktrínu označil za „záchranné lano zaručujúce bezpečnosť krajiny“.

Vodca sa tak vyslovil po podobných výrokoch na vojenskej prehliadke v pondelok, keď povedal, že by mohol použiť svoj atómový arzenál, ak by boli ohrozené „základné záujmy“ Severnej Kórey.

Kimove pondelkové slová padli na stretnutí s najvyššími predstaviteľmi krajiny na vojenskej prehliadke, ktorá sa konala pri príležitosti 90. výročia vzniku ozbrojených síl krajiny a boli na nej predstavené jej najvýkonnejšie medzikontinentálne balistické rakety.

Severná Kórea napriek sankciám zdvojnásobila svoju vojenskú modernizáciu a tento rok vyskúšala množstvo zakázaných zbraní, pričom ignorovala ponuky Spojených štátov na rokovanie o mieri.

KĽDR v plnom rozsahu v marci po prvý raz od roku 2017 otestovala medzikontinentálnu balistickú raketu; družicové snímky zároveň potvrdili aktivitu na mieste jadrových skúšok. Séria testov zbraní prichádza v období, keď sa Južná Kórea pripravuje na nástup svojho nového prezidenta Jun Sok-jola, ktorý zastáva prísny postoj voči Pchjongjangu a v prípade potreby nevylučuje i preventívny úder, vysvetľuje AFP.

Kimovo varovanie podľa politických analytikov ukazuje, že vodca KĽDR nie je otvorený dialógu s novou vládou v Soule. „Kimove vyjadrenia nedokazujú záujem o spoluprácu s nastupujúcou juhokórejskou administratívou či o obnovenie rokovaní o jadrovom odzbrojení s USA,“ povedal Leif-Eric Easley, profesor medzinárodných štúdií na univerzite Ewha v Soule.

Len nedávno svetu ukázal „monštrum“

V Severnej Kórei na prehliadke pri príležitosti 90. výročia založenia kórejskej ľudovej revolučnej armády (KPRA). Vodca KĽDR Kim Čong-Un vystúpil s príhovorom, v ktorom uviedol, že jeho krajina bude naďalej „posilňovať a vyvíjať“ jadrové kapacity svojej krajiny.

Počas Kimových slov sa v centre Pchjongjangu premávali najvyspelejšie zbrane komunistického režimu KĽDR, ktoré sa darí rozvíjať aj napriek sankciám. Medzi zbraňami nechýbali viaceré obrie raketomety či balistická raketa, ktorú možno odpáliť z ponorky.

Hlavným pútačom ale bola medzikontinentálna raketa (ICBM) Hwasong-17, prezývaná ako „monštrum“. Práve táto raketa by podľa odborníkov dokázala zasiahnuť ciele na celom území Spojených štátov.

Najnovšie videá

Trendové videá