Kim Čong-un potichu maže stopy po svojich predkoch. Chce byť vlastným autokratom a nastoliť „kimčongunizmus“
- Vodca KĽDR Kim Čong-un zmazáva stopy po svojich rodinných príslušníkoch, ktorí vládli pred ním
- Potvrdila to aj juhokórejská spravodajská služba, ktorá tvrdí, že vodca chce nastoliť kimčongunizmus
- Postupne miznú z vládnych budov portréty slávnych predkov, prestavujú sa ich sídla či premenovávajú inštitúcie
- Nová ideológia sa ale pravdepodobne nebude líšiť od tých prechádzajúcich
- Vodca KĽDR Kim Čong-un zmazáva stopy po svojich rodinných príslušníkoch, ktorí vládli pred ním
- Potvrdila to aj juhokórejská spravodajská služba, ktorá tvrdí, že vodca chce nastoliť kimčongunizmus
- Postupne miznú z vládnych budov portréty slávnych predkov, prestavujú sa ich sídla či premenovávajú inštitúcie
- Nová ideológia sa ale pravdepodobne nebude líšiť od tých prechádzajúcich
V médiách sa už dlhšiu dobu objavujú správy, ktoré tvrdia, že Kim Čong-un pomaly ale isto zmazáva stopy po svojich slávnych predkoch z dynastie Kimovcov. Teraz k rovnakému záveru prišla aj juhokórejská spravodajská služba (NIS), ktorá tvrdí, že vodca KĽDR pripravuje vládnucu garnitúru na „kimčongunizmus“.
Chce byť vlastným autokratom, tvrdí špecialista
Obyvatelia Severnej Kórey ale o plánoch svojho vodcu ešte nevedia. Otec súčasného vodcu Kim Čong-il a jeho starý otec a zakladateľ dynastie Kim Ir-Sen sa stále tešia u obyvateľov krajiny veľkej obľube, ich sochy sa nachádzajú vo väčšine miest. Obyvatelia 26 miliónovej krajiny k ním nosia živé kvety. Dynastia Kimovcov pretrváva už viac ako 50. rokov.
Kim Čong-un, ktorý sa nápadne podobá na svojho starého otca nenápadne odstraňuje portréty svojich predkov z vládnych budov, miznú aj pamiatky po predchádzajúcich vládcoch a médiá začali súčasného vodcu oslovovať ako „veľký vodca“, čo je titul, ktorý bol vyhradený jeho starému otcovi.
Times tvrdí, že pripravovaná zmena naznačuje, že Kim je úplne presvedčený o svojej moci, a to len mesiac pred desiatym výročím jeho povýšenia na vládcu.
„Signál nemôže byť jasnejší,“ povedal pre NK News Fjodor Tertitskij, špecialista na Severnú Kóreu z Kookminovej univerzity v Soule. „Kim Čong-unovi sa nepáčia určité aspekty systému, ktoré vytvorili jeho otec a starý otec – konkrétne ten, ktorý spája legitimitu nástupcu s jeho úctou k jeho predchodcom. Súčasný vodca chce byť svojim vlastným autokratom.“
Luxusná aj rádová výstavba na mieste sídla starého otca
Odstraňovanie stôp po jeho predchodcoch si všimlo aj Radio Free Asia (RFA), ktoré poukazuje na nový luxusný bytový komplex postavený nad bývalou rezidenciou zakladateľa dynastie Kim Ir-Sen.
Podľa nezávislého médiá ide o jasný príklad, ako sa snaží súčasný vodca vymazať stopy po svojich predkoch.
Ďalej Kim stavia aj na brehoch rieky Potong radovú výstavbu, ktorá je považovaná za príklad moderného rozvoja v ére Kim Čong-una. Problémom je, že stojí na mieste, kde mal starý otec súčasného vodcu rezidenciu.
„Mnohým ľuďom je ťažké pochopiť, prečo premieňajú dlhodobé sídlo Kim Ir-Sena na luxusnú obytnú štvrť,“ uviedol anonymný zdroj pre RFA.
Sídlo sa pritom považuje za rezidenciu, ktorú Kim Ir-Sen obýval najdlhšie. Rovnaké sa opakuje aj s premenovaním inštitúcií spojených s dynastiou Kimovcov.
Vojenská nemocnica, ktorá niesla meno prastarého otca súčasného vodcu, sa premenovala na nemocnicu po partizánovi, ktorý bránil krajinu proti japonskej okupácii Kórejského polostrova v rokoch 1910 – 45 a neskôr sa stal viceprezident Severnej Kórey.
„Bolo by absolútne nemožné odstrániť meno vodcovej rodiny z týchto inštitúcií alebo odstrániť ich portréty bez povolenia najvyššieho vodcu,“ uviedol zdroj pre médium
„Veľmi pomaly a zručne, ale jasne, vymazávajú stopy Kim Ir-Sena. Normálne by ste si mysleli, že vnuk nebude chcieť zabudnúť na svojho otca alebo starého otca a bude silne pestovať ich dedičstvo. Je to naozaj prekvapujúce a zvláštne,“ dodal.
Nová ideológia sa nebude líšiť od tých prechádzajúcich
Dnes KĽDR uznáva doktrínu známu ako „juche“. Tá je založená na sebestačnosti krajiny v troch oblastiach, a to politickej, obrannej a ekonomickej. Doktrína čerpá zo stalinizmu, maoizmu a konfucianizmu.
Nie je známe, aká bude jasná definícia „kimčongunizmu“. „Skôr než o popis jasne definovanej politickej ideológie, pôjde o potvrdenie o Kimovej veľkosti, udatnosti a múdrosti,“ uviedol pre NK News Tertickij.
Podľa odborníka sa toho moc ale nezmení. „Zrejme sa nebude príliš líšiť od ideológií, ktoré má nahradiť,“ podotýka Tertickij.
Zdroje: Times, NK News, RFA