Kim Čong-un považuje vplyv cudzej kultúry za „zlovestnú rakovinu“. Muža mali odsúdiť na trest smrti za pašovanie Squid Game

  • Po internete sa začali tento týždeň šíriť správy, že za pašovanie seriálu Squid Game dostal muž trest smrti
  • Siedmi študenti mali byť odsúdení, jeden z toho na doživotie. Potrestaní mali byť aj učitelia
  • Vodca KĽDR vyhlásil vojnu cudzej kultúre, ktorej vplyv považuje za „zlovestnú rakovinu“
  • Odborníci ale tvrdia, že prepašovať niečo do KĽDR je teraz kvôli covidu nemožné
Kim Netlix
TASR/AP/Netflix, Korean Central News Agency
  • Po internete sa začali tento týždeň šíriť správy, že za pašovanie seriálu Squid Game dostal muž trest smrti
  • Siedmi študenti mali byť odsúdení, jeden z toho na doživotie. Potrestaní mali byť aj učitelia
  • Vodca KĽDR vyhlásil vojnu cudzej kultúre, ktorej vplyv považuje za „zlovestnú rakovinu“
  • Odborníci ale tvrdia, že prepašovať niečo do KĽDR je teraz kvôli covidu nemožné

Radio Free Asia (RFA) pred pár dňami uverejnilo správu, v ktorej tvrdí, že muž za pašovanie seriálu Squid Game do KĽDR dostal trest smrti. Trest má vykonať čata zriadená na popravy pomocou strelných zbraní. Dôvodom prísneho trestu má byť, že úrady prichytili siedmich stredoškolákov pri sledovaní seriálu.

Odborníci z portálu NK News, ktorý je venovaný dianiu v KĽDR, ale pochybujú o pravdivosti tejto správy. Tvrdia, že je takmer nemožné pri terajších covidových opatreniach do krajiny dačo prepašovať. 

Všetci sa teraz trasú strachom, tvrdí médium 

Nezávislé médium RFA prinieslo správu utorok, tvrdí, že muž prepašoval populárny seriál v kórejskom jazyku. Nelegálny kontraband mal muž prepašovať na USB nosičoch. USB-čka sa mali dostať do rúk siedmich študentov, ktorých odhalili úrady.

Pašerák údajne dostal trest smrti a jeden zo študentov doživotie. Šesť ďalších, ktorí sledovali seriál, malo byť údajne odsúdených na päť rokov tvrdej práce. Trest mal postihnúť aj učiteľov a školských administrátorov, ktorí mali byť prepustení alebo čeliť čelia vyhosteniu v podobe nútenej práce v odľahlých baniach.

„Všetko sa to začalo minulý týždeň, keď si študent strednej školy tajne kúpil USB flash disk s juhokórejskou drámou Squid Game a pozeral si to s jedným zo svojich najlepších priateľov v triede,“ povedal pre RFA zdroj z polície v provincii Severný Hamgyong.

„Priateľ o tom povedal niekoľkým ďalším študentom, ktorí sa o to zaujímali a zdieľali s nimi flash disk. Chytili ich cenzori v 109 Sangmu, ktorí dostali tip,“ uviedol zdroj s odvolaním sa na vládnu jednotku, ktorá sa špecializuje na zachytanie nelegálnych konrabandov, oficiálne známa ako Surveillance Bureau Group 109.

Jeden študent sa mal vraj vyhnúť trestu, pretože pochádzal z bohatej rodiny a rodičia mali uplatniť úradníkov 3 000 dolármi.  

„Všetci obyvatelia sa trasú strachom, pretože budú nemilosrdne potrestaní za nákup alebo predaj pamäťových zariadení, bez ohľadu na to, aký vek majú,“ uviedol druhý zdroj, ktorý požiadal o anonymitu.

Vplyv cudzej kultúry popísal Kim ako „zlovestnú rakovinu“ 

O tom, že v KĽDR naozaj hrozia kruté tresty za pašovanie filmov, seriálov či hudobných nosičov zo zahraničia, sme už informovali.

Ktokoľvek, kto je prichytený s veľkým množstvom súborov obsahujúcu „cudziu“ kultúru z Južnej Kórey, USA alebo Japonska, môže čeliť trestu smrti. Tí, ktorí budú alebo boli prichytení pri sledovaní takéhoto obsahu čelila trestu 15 rokov vo väzenskom tábore.

Severokórejský vodca Kim Čong-un vyhlásil cudzej kultúre vojnu a nazval jej vplyv ako „zlovestnú rakovinu“. Zakázaný je aj slang z Južnej Kórey.

NK News nespochybňuje prísne tresty v krajiny. Tvrdí však, že pravidlá na hranici s Čínou sú také prísne, že je prakticky nemožné prepašovať čokoľvek. Sprísnené pravidlá zaviedla KĽDR pre koronavírus, ktorý oficiálne v krajine nepotvrdila.

„Je to logicky a koncepčne nemožné,“ povedal bývalý elitný severokórejský predstaviteľ, ktorý nedávno utiekol do Južnej Kórey. Pre NK News vysvetlil, že hraničná bezpečnosť je mimoriadne prísna, aby sa zabránilo prenosu koronavírusu.

Menej ako 1 %, že sa USB naozaj dostalo do KĽDR

Kontroly sú také prísne, že len niekoľkým desiatkam utečencov sa tento rok podarilo dostať do Južnej Kórey. „Myslím si, že existuje menej ako 1 % šanca, že to bolo prepašované na SD karte alebo USB,“ povedal Ishimaro Jiro, zakladateľ webovej stránky Asia Press Rimjingang pre NK News.

Na hranici navyše platí pravidlo zastrelenia na dohľad, čo umožňuje severokórejským strážcom hraníc strieľať utečencov až do vzdialenosti dvoch kilometrov od hranice.

Tovar z cudziny KĽDR prijíma pomocou svojho prístavu. Aj tam však platia prísne pravidlá dezinfekcie s dlhou čakacou dobou a karanténa. Odborníci preto nevidia reálne, že by sa mohol seriál s premiérou 17. septembra dostať a šíriť po krajine.

„Celá krajina je zablokovaná pre Covid, takže je ťažké si predstaviť, že sa niečo rýchlo šíri po celej krajine,“ povedal Martyn Williams, člen washingtonského Stimson Center.

zdroj: Netflix

Odborníci tiež upozorňujú, že také rýchle odsúdenie nie je v krajine praxou.

Seriál sa ale do krajiny už dostal. Prístup k nemu mali vysokopostavení členovia krajiny či novinári, ktorí ho nazvali za umelecké dielo, ktoré odzrkadľuje životnú situáciu ľudí žijúcich v kapitalizme.

„Film prinúti ľudí, aby si opäť uvedomili, že kapitalistický systém je prehnitá, chorá spoločnosť so zhubným nádorom. Bohatší sú stále bohatší a chudobní chudobnejší. Spoločnosť je bez nádeje a budúcnosti,“ písali vtedy propagandistické noviny KĽDR Today, informovala agentúra Reuters.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: RFA, NK News, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá