Kim Čong-un priznal, že jeho komunistická Kórea hladuje. Problémom sú aj vysoké ceny, šampón stojí 200 dolárov

  • Severokórejský vodca Kim Čong-un sa údajne vyjadril ku potravinovej kríze v krajine, pričom priznal, že situácia je „napätá“
  • Z krajiny prichádzajú správy o chýbajúcich potravinách či vysokých cenách, pričom kilo banánov má stať 45 dolárov
  • Krízu spôsobila sezóna tajfúnov ale aj pandémia koronavírusu, ktorá skomplikovala dovoz z Číny
Kim
TASR/AP, Korean Central News Agency
  • Severokórejský vodca Kim Čong-un sa údajne vyjadril ku potravinovej kríze v krajine, pričom priznal, že situácia je „napätá“
  • Z krajiny prichádzajú správy o chýbajúcich potravinách či vysokých cenách, pričom kilo banánov má stať 45 dolárov
  • Krízu spôsobila sezóna tajfúnov ale aj pandémia koronavírusu, ktorá skomplikovala dovoz z Číny

Severokórejský vodca Kim Čong-un sa mal v stredu údajne vyjadriť ku potravinovej kríze v krajine. Na krízu upozorňovali už mnohé znepokojivé správy, ktoré zároveň informovali o vysokých cenách základných komodít, uvádza CNBC.  

Vytočený Biden, Putin v úzkych a trollujúca neter bin Ládina. Tri momenty zo samitu, o ktorých hovorí celý svet

Kim Čong-un otvoril v stredu kľúčové zasadnutie Kórejskej robotníckej strany, ktoré má za cieľ diskutovať o spôsoboch riešenia „súčasnej medzinárodnej situácie“, o nedostatku potravín v KĽDR, o protipandemickom úsilí a ďalších ekonomických problémoch. Severokórejský vodca pritom nazval potravinovú situáciu ako „napätú“.

Ide o zriedkavé priznanie problémov 

Viacdňové plenárne zasadnutie ústredného výboru strany bolo zvolané, aby boli prijaté opatrenia vedúce k zlepšeniu ekonomiky a života obyvateľov krajiny, uviedla Kórejská ústredná spravodajská agentúra (KCNA). Podľa agentúry Jonhap to v stredu uviedli štátne médiá v KĽDR, uvádza TASR. „Mať dobrú úrodu je úloha, ktorú musí naša strana a štát splniť ako prioritnú otázku, aby ľuďom poskytla stabilný život a úspešne vykročila socialistickú výstavbu,“ uviedol vodca.

Kim podľa KCNA vo svojom príhovore konštatoval, že poľnohospodársky sektor „nesplnil plán výroby obilia v dôsledku škôd spôsobených tajfúnom v minulom roku“. Kim zdôraznil, že plenárne zasadnutie by malo prijať opatrenie na vyriešenie tohto problému.

Kim Čong-un
zdroj: TASR/AP, Korea News Service

CNBC uvádza, že komentáre na plenárnom zasadnutí, ktoré sa začalo, ukazujú na zriedkavé priznanie problémov komunistickým režimom, ktorý tradične verejne nepriznáva žiadne problémy v krajine. Doteraz popiera existenciu koronavírusu na svojom území.

Americké médium pripomína, že v Severnej Kórei neexistujú žiadne nezávislé médiá, pričom štátne médiá využíva štátny aparát na svoju propagandu. Štátne médiá často vychvaľujú cnosť a múdrosť Kim Čong-una, „najvyššieho vodcu“, a dynastie Kimovcov.

Všetko šlo šialene hore 

V minulosti nezávislá agentúra NK News hlásila výrazne zvyšovanie cien. Jej zdroj v krajine uvádza príklady predaja šampónov za 200 dolárov za fľašu a kilogram banánov za 45 dolárov. „Všetko šlo šialene hore,“ tvrdil zdroj média. 

Okrem tajfúnov ovplyvnila potravinovú krízu aj pandémia koronavírusu. Severná Kórea sa vždy spoliehala na dovoz potravín z neďalekej Číny. Uzavretie hraníc viedlo k nedostatku pohonných hmôt a potravín.

Pozornosť médií pritiahlo aj vyhlásenie Kim Čong-una, ktorým mal zakázať chov domácich zvierat, ktoré mali skončiť v reštauráciách.

Kim Čong-un zakázal chov psov, ľudia ich kvôli nedostatku potravín majú odovzdať reštauráciám

KĽDR deklaruje, že na jej území sa nevyskytuje koronavírus nového typu, ale od začiatku pandémie presadzoval prísne hraničné kontroly a ďalšie protipandemické opatrenia, aby zabránil prepuknutiu choroby na svojom území. Najmä prísne kontroly na hraniciach sa však premietli do severokórejskej ekonomiky, keďže sa obmedzil obchod KĽDR s Čínou.

Kim uviedol, že „podmienky a prostredie pre revolučný boj sa vstupom do tohto roku zhoršili, ale ekonomika krajiny sa celkovo zlepšila,“ štátny Pchjongjang Times.

Kim Čong-un mal žmurkať na Trumpovu hovorkyňu. Pošlem ju za ním, vtipkoval Trump

Rokovali aj o medzinárodnej situácii 

KCNA poznamenala, že bodom programu rokovania bola aj analýza súčasnej medzinárodnej situácie a „zodpovedajúceho smerovania našej strany“. Dokument sa však nezmieňuje o Spojených štátoch a Južnej Kórei, uvádza TASR.

Plenárne zasadnutie, tretie svojho druhu v tomto roku, priťahuje veľkú pozornosť, pretože KĽDR by mohla odhaliť svoje politické smerovanie po tom, ako Washington dokončil revíziu severokórejskej politiky, napísal Jonhap.

zdroj: TASR/AP

Dodal, že juhokórejský prezident Mun Če-in sa nedávno vo Washingtone stretol s prezidentom USA Joeom Bidenom, pričom sa zhodli, že „najnaliehavejšia spoločná úloha“, ktorá obe krajiny čaká, je dosiahnutie úplného jadrového odzbrojenia a trvalého mieru na Kórejskom polostrove.

 KCNA uviedla, že plenárna schôdza robotníckej strany bude pokračovať, pričom nie je známe, dokedy bude trvať.

Zdroje: CNBC, TASR, NK News, Pchjongjang Times

Najnovšie videá

Trendové videá