Kimbal Musk: Brat najbohatšieho muža sveta nechcel ostať v jeho tieni. Vydal sa na kulinársku cestu

  • Kimbal Musk chcel ako 11-ročný s Elonom založiť herňu. Takmer sa im to podarilo
  • Podnikať začali spoločne. Sveta technológií sa ale vzdal po páde dvojičiek
  • Dnes šíri osvetu o zdravom stravovaní. Po Amerike zakladá vzdelávacie záhrady
kimbal musk
kimbalmusk.com/WSJ,Magazine,courtesy of Kimbal Musk
  • Kimbal Musk chcel ako 11-ročný s Elonom založiť herňu. Takmer sa im to podarilo
  • Podnikať začali spoločne. Sveta technológií sa ale vzdal po páde dvojičiek
  • Dnes šíri osvetu o zdravom stravovaní. Po Amerike zakladá vzdelávacie záhrady

Elona Muska asi netreba nikomu predstavovať. Najbohatší muž planéty len pred mesiacom svojím majetkom predbehol mená ako Bill Gates či Jeff Bezos. Jeho majetok predstavuje neuveriteľných 191 miliárd dolárov.

Technologický vizionár stojí za spoločnosťami PayPal, SpaceX a je spoluzakladateľom Tesly. Mohlo by sa zdať, že jeho len o rok mladší brat Kimbal stojí v Elonovom tieni. V časoch, keď meno Musk ešte nebolo známe, však tvoril významnú polovicu súrodeneckého biznis dua.

Bratia spoločne vyrastali v hlavnom meste Juhoafrickej republiky, Pretórii. Odmala sa vyznačovali vysokou inteligenciou a vynaliezavosťou. V bohatej štvrti ešte ako deti predávali domáce čokoládové vajíčka. Kimbal ich vyrábal za 50 centov a Elon zas predával za 10 dolárov.

Štyridsaťosemročný Kimbal pred niekoľkými rokmi pri otázke, či to nebola premrštená cena, pre CNBC Make It povedal: „Išlo o podporu mladého kapitalistu. A realita je taká, že ak si ho odo mňa nekúpite, inde ho nezoženiete – a ja viem, že si ho môžete dovoliť.“

zdroj: Youtube/Screenshot/Evan Carmichael

Prvý biznis im nevyšiel

Keď mal Kimbal 11 a Elon o rok viac, už vtedy rozmýšľali, ako a kde zarobiť. Chceli vytvoriť biznis, ktorý by im vynášal, a na druhej strane by sa na ňom vedeli aj zabaviť. Napadlo im, že by mohli rozbehnúť herňu.

Neďaleko školy, ktorú navštevovali, sa im podarilo zohnať priestor na prenájom a dokonca aj automaty s počítačovými hrami. Malo to však jeden malý háčik. Potrebovali dospelého zástupcu. Toho nemali a mesto dvom malým deťom, samozrejme, nedalo povolenie na prevádzku.

Elon začal pogramovať už ako 10-ročný. Vytvoril  bojovú počítačovú hru Blastar, ktorá sa odohrávala vo vesmíre. „Ako desaťročného ho testovali odborníci z IBM. Povedali, že takéto počítačové zručnosti u dieťaťa v jeho veku ešte nevideli,“ zaspomínal si Elonov mladší brat Kimbal.

„Vstúpi si do mysle a vy vidíte, že je v inom svete. Stále to robí. Teraz ho jednoducho nechávam, pretože viem, že navrhuje novú raketu alebo niečo podobné,“ povedala ich mama Maye v knihe o Elonovom živote.

Odišiel za bratom do Kanady

Muskovci patrili k uprednostňovanej bielej rase. Vnútri ich však trápil apartheid. Elon odmietol nastúpiť na povinnú vojenskú službu. Z informácii HN Focus je známe, že o lídroch juhoafrického režimu hovoril ako o fašistoch. Z rodnej krajiny odišiel, keď mal 17 rokov. Písal sa rok 1988.

Ako 18-ročný mal nastúpiť na povinnú vojenskú službu. Podľa vlastných slov však odmietol byť členom fašistickej armády v službách apartheidu. Rozhodol sa zo dňa na deň. O Severnej Amerike sa v tom čase hovorilo ako o krajine, v ktorej sa veľké veci stávajú realitou. Zbalil si preto kufre a odišiel do Kingstonu v Kanade, kde navštevoval Queen’s University. Kimbal hneď po skončení strednej školy vycestoval za ním a nastúpil na tú istú univerzitu.

Jeff Bezos dokraľoval. Najbohatším človekom na svete je oficiálne Elon Musk

S biznisom začínali spoločne

V roku 1995 spojili svoje biznis plány a založil svoju prvú firmu Zip2, ktorá poskytovala software pre online publikácie pre mediálne organizácie. Spolupracovali s New York Times či Chicago Tribune. Počiatočný kapitál 28-tisíc dolárov mu ponúkol jeho otec, ale Elon ich odmietol vziať.

O štyri roky na to Zip2 predali spoločnosti Compaq za  307 miliónov dolárov v hotovosti a ďalších 34 miliónov v cenných papieroch. Elon investoval 12 miliónov do online banky x.com, ako vizionár videl budúcnosť v elektronickom platobnom systéme. Rok po založení sa x.com zlúčil s ďalšou firmou Confinity, a tak vznikol PayPal.

Kimbal získal značný podiel z transakcií, rozhodol sa ísť vlastnou cestou a neostať v tieni svojho brata. Technológie v tom čase zavesil na klinec a dal sa na kulinárstvo.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa 𝙺𝚒𝚖𝚋𝚊𝚕 𝙼𝚞𝚜𝚔 🤠 (@kimbalmusk)

Od technológií ku kulinárstvu

V rozhovore Profit, ktorý zverejnil Index, povedal, že o vystúpení zo sveta technológií začal rozmýšľať po páde dvojičiek 11. septembra 2001.

„Tá skúsenosť mi otvorila oči, pretože som ten deň prežíval priamo v New Yorku. Dotklo sa ma to‚ odrazu som vedel, že chcem robiť niečo plnohodnotnejšie, venovať sa tomu, čo ma najviac baví. Rok nato som sa začal naplno venovať projektu vlastných reštaurácií, ktoré som chcel otvoriť v Spojených štátoch.“

Svoju energiu chcel dať  do svojej vášne, ktorou je gastronómia. „Mojím cieľom je stretávať komunitu po komunite a učiť ich vylepšovať kultúru jedla. Dokážem tak spraviť spoločnosť zdravšou,“ prezradil pre FastCompany.

Nebolo to pre neho ľahké rozhodnutie. Táto zmena bol náročnejšia ako si spočiatku myslel. „Mal som stále pocit, že by som sa mal naďalej venovať technológiám. Uvedomil som si však, že je to svet bez farieb.“

Kimbal Musk je zakladateľom reštauračne skupiny The Kitchen. Koncom roku 2015, len štyri roky po jej založení, postavili 260  tzv. vzdelávacích záhrad po celom Chicagu, Denveri, Los Angeles a Memphise.

Záhrady učia deti o sile rastlín, snažia sa im zlepšiť gramotnosť v oblasti výživy a podporujú konzumáciu zeleniny. Vytvárajú im doslova zdravšiu budúcnosť. „S dospelými sa snažíme o to isté, akurát im zdravé a prirodzené jedlo servírujeme priamo v našich reštauráciách.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa 𝙺𝚒𝚖𝚋𝚊𝚕 𝙼𝚞𝚜𝚔 🤠 (@kimbalmusk)

V 2016 sa Musk podieľal na vytvorení Square Roots, teda mestskej farmárskej spoločnosti, ktorá pestuje organické jedlo v prepravných kontajneroch. Spoločnosť uzatvorila partnerstvo so spoločnosťou Gordon Food Services, aby sa mohla rozšíriť mimo New York City.

Predal akcie Tesly

V Januári 2018 sa The Kitchen Community rozrástla do národnej nezávislej organizácie nazývanej Big Green. Rozhodla sa, že v Detroite, teda „v meste automobilov“, vybuduje až sto vzdelávacích záhrad.

Od roku 2019 sa Big Green nachádza v siedmych amerických mestách s počtom okolo 600 záhrad, pričom denne má dosah na 300 000 študentov.

Kimbal sa 8. februára, ako člen predstavenstva Tesly, rozhodol  predať 30 000 akcií. Akcie Tesly sa tak o deň na to prepadli  o 5,3 %. Bloomberg informoval, že táto transakcia znížila podiel Kimbala Muska na 599 740 akcií Tesly, čo sa rovná 483 miliónom dolárov. Podľa údajov zhromaždených agentúrou Bloomberg majú insideri spoločnosti Tesla 19,6 % podiel v spoločnosti.

Ženatý bol s Jen Lewin, s ktorou založil spomínanú spoločnosť The Kitchen. Spolu mali tri deti. V roku 2018 sa oženil s Christianou Wyly, ekologickou aktivistkou a dcérou miliardára Sama Wylyho, ktorý sa tiež už niekoľkokrát ocitol v rebríčku najbohatších ľudí sveta. 

Kimbal síce nie je  až taký „bohatý“ ako jeho brat či svokor, každopádne miliardárom je. Jeho majetok predstavuje 2,5 miliardy dolárov.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: CNBC Make It, Môj elektromobil, HN Focus, UOFA, HN online, Index, kimbalmusk.com, The Kitchen Community, Bloomberg, FastCompany

Najnovšie videá

Trendové videá