Kinder vajíčka mohli spustiť epidémiu, na nohách bolo aj Slovensko. Prípady salmonely hlási dokonca aj Rakúsko
- Prípady hlási 14 európskych krajín
- Existuje podozrenie, že epidémiu spôsobila belgická továreň
- Prípady hlási 14 európskych krajín
- Existuje podozrenie, že epidémiu spôsobila belgická továreň
Európski zdravotnícki predstavitelia zaznamenali 266 potvrdených prípadov a 58 podozrení na salmonelózu, ktorú spájajú s veľkonočnými čokoládovými vajíčkami. Ako informovali, prípady hlásia z Európy i Severnej Ameriky.
Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) uvádza, že 86,3 % prípadov sú deti do desať rokov, a zo všetkých prípadov v Európe, o ktorých majú údaje, bolo 41,3 % hospitalizovaných. Úmrtia nezaznamenali.
Môžeš ich mať stále doma
Prípady hlásilo 14 európskych krajín – Rakúsko, Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Nemecko, Írsko, Taliansko, Luxembursko, Holandsko, Nórsko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Spojené kráľovstvo, a tiež Kanada a Spojené štáty. ECDC má podozrenie, že epidémiu spôsobila belgická továreň.
Jej zatvorenie v apríli spolu s celosvetovou výzvou na vrátenie tovaru a stiahnutím jej výrobkov z predajní, „znížili riziko nákazy, nové prípady sa však aj tak môžu objaviť v dôsledku dlhého dátumu spotreby a možného skladovania výrobkov doma“, upozornilo centrum.
O tom, že spoločnosť Ferrero preventívne sťahuje zo slovenského trhu vybrané šarže výrobkov Kinder, sme informovali začiatkom apríla. Spoločnosť v tlačovej správe vtedy uviedla, že spolupracujú v iných krajinách s lokálnymi úradmi o možnom spojení ich výrobkov s niekoľkými prípadmi salmonely.
„Napriek tomu, že žiadny z našich produktov Kinder uvedených na trh nebol pozitívne testovaný na salmonelu, berieme túto situáciu mimoriadne vážne,“ uviedla v tlačovej správe spoločnosť.
Výrobky stiahli
Potravinárske úrady vo viacerých európskych krajinách minulý mesiac informovali, že talianska spoločnosť Ferrero sťahuje konkrétne šarže výrobkov Kinder pre podozrenie so spojenia s epidémiou salmonelózy.
Dva kmene salmonely, oba rezistentné proti viacerým liekom, identifikovali v 10 z 81 vzoriek pozitívnych na salmonelu, ktoré v belgickej továrni odobrali v decembri a januári, vrátane cmaru, polotovarov i hotových výrobkov.
Cmar pritom pochádzal od talianskeho dodávateľa, kde salmonelu nenašli. „Na základe dostupných dôkazov, salmonelu nezachytili v žiadnych iných továrňach,“ uviedlo v stredu ECDC s tým, že bude situáciu ďalej monitorovať.
Problémové boli balenia s tromi 20-gramovými vajíčkami, ktoré majú dátum spotreby medzi 11. júlom a 7. októbrom tohto roka. Všetky mali byť vyrobené v jednom závode a iné výrobky spoločnosti nákazou postihnuté byť nemali.
https://www.facebook.com/minagri.sr/posts/348835050613114
Medzi príznaky salmonelózy patria hnačka, žalúdočné kŕče, nevoľnosť, zvracanie a horúčka. Príznaky môžu byť závažné a môžu si vyžadovať hospitalizáciu. Zvlášť ohrozené sú deti a osoby s oslabeným imunitným systémom.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: SIU, SITA